Osteoarthritis e gju të përbashkët, trajtim kombëtar


Osteoarthritis - një sëmundje degjenerative-distrofike rezultojnë nga shkatërrimi i kërc në sipërfaqe të përbashkët. Baza e procesit patologjike është plagë kryesor i kërc që çon në inflamacion, dhe si rezultat, deformim i kockave, shpesh të referuara si osteoarthritis deformimeve osteoarthritis. Osteoarthritis e gju të përbashkët është një sëmundje mjaft e zakonshme, dhe ka emrin e vet - ". Gju osteoarthritis" Në një moshë të re, kjo sëmundje është e rrallë, dhe gjendet kryesisht në meshkuj. Në moshën e vjetër, kjo sëmundje prek rreth një e treta e të moshuarve është më shumë i zakonshëm në gratë.

Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë osteoarthritis e përbashkët gju, trajtimit kombëtar, të flasim për këtë më shumë. Faktorët etiologjikë • predispozicion gjenetik; • lëndimit në një gju të përbashkët; • Inflamacione nyje si pasojë e sëmundjeve autoimune; • mangësi micronutrient; • stërvitje tepër të madh mbi të përbashkët; • jetese i ulur; • pesha e trupit në rritje; • Mosha e avancuar. Foto klinik • Dhimbje në të përbashkët natyrës "mekanik", ndodh pas ngarkimit, dhe ul në pushim; • ngurtësi Morning. Pacienti mezi përkulem dhe shtendos finiteness, por njëzet, tridhjetë minuta ngurtësi në të përbashkët është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme; • gamë e kufizuar e levizjes në joints; • Vizualisht - deformim i përbashkët si rezultat i rritje kockëmadh.


• Një radiografi mund të shihni formacionet e tilla si osteophytes. Kjo rritje kockëmadh që formojnë në vend ystonchennoy kërc pjatë dhe shkaktojnë dhimbje. Trajtimi i drogës Për të arrestuar sindromi i dhimbje dhe inflamacion, përdorimit të parashkrimit të një grupi të NSAIDs tilla si Ketorol, Diclofenac, indometacine, dhe të tjerët. Nëse dhimbja është e rëndë, vazhdon për një kohë të gjatë, ndoshta injeksion intraarticular e barnave nga grupi të kortikosteroideve, si cenalog, hydrokartyzon dhe të tjerët. Cakto chondroprotectors terapi, stërvitje terapeutik.

Në fazën e rëndë të sëmundjes është kirurgjia - gju arthroplasty përbashkët. Pacientët me gonarthrosis të ndiqet mënyra kursyer, do të përpiqen për të minimizuar stresin fizik në zonën e lënduar. Njerëzit të trajtuar gjurin Nëse është e mundur, nuk nxitojnë për të marrë qetësues, ju lutem. Është e rekomanduar për të marrë një dush të nxehtë, të tilla si kripë deti, në qoftë se dhimbja nuk kalon, vetëm për pilula vdavaytesya. Ndonjëherë ajo merr një dush të ngrohtë, gjë që përmirëson rrjedhën e gjakut. Një ilaç i mirë për dhimbje është fasha me bishofit. Bishofite - një natyrore bromine-magnez chloride infuzion me një përmbajtje të lartë të acidit borik, jod, bakër, hekur dhe minerale të tjera thelbësore.

Duke gju duhet të bëjë një shishe me ujë të nxehtë, rreth 10 minuta, pastaj i hedh në një lugë bishofit tas 2, dhe brenda 5 minutave fshij drogës në lëkurën rreth gju. Zgjidhja e mbetur duhet të patharë garzë, e vënë atë në të përbashkët, të mbuluar me mbyllur plastike ose përfundojë shall leshi. Compress për të bërë natën për 2 javë. Pas rreth dy ose tri javë procedurë mund të përsëritet pasi kaloi një maksimum prej tre kurseve. Për të përmirësuar fitosbory përbashkët funksionin e rekomanduar e mëposhtme: • rrënjë levzei, HOPS kone, lule të thata, celandine - 1 pjesë Yarrow -2 pjesë.

• gjethe nenexhik, kone hop, Yarrow, lule Calendula, lule të thata, celandine, rrënjë jamball, të marrë në mënyrë të barabartë. • lule Calendula, fruta, dëllinjë, lule e moshuar, hithër, horsetail bari, gjethet thupër, të marrë në mënyrë të barabartë. Për të përgatitur nevojshme për të marrë 2 tbsp. koleksion lugë, pour 1 litër ujë të vluar, pastaj të sjellë një çiban, dhe vazhdojnë të ziej për rreth 10 minuta.
Infuzion të shkrihen në një termos dhe insistojnë të lënë gjatë natës. Merrni nevojshme gjatë ditës, jo më shumë se 150 ml, gjysmë ore para ngrënies. Kursi i trajtimit është -3-4 muaj. Pas një kurs të trajtimit për të bërë një pushim të vogël për rreth 10-14 ditë.

Supë Kur inflamacion i gju të përbashkët, ju mund të përdorni ilaç mëposhtëm popullore. Merrni 1 kg selino e gjelbër, katër limon të mesme dhe një gjysmë kile mjaltë. Kalojnë ato përmes një mulli mishit dhe përzierje me mjaltë. Ajo duhet të marrë 1 tbsp. lugë tre herë në ditë. Vaj me Artemisia barishte pelin nevojë bluaj thatë në pluhur, i përshtatshëm për t'u përdorur Stupka. Përzierje pluhur me nga ndonjë vaj, vaj luledielli, përdorni vaj ulliri ose glicerinë ose vazelinë. Përzierje duhet të jetë ndezur në një banjë me ujë, rreth 02:00, atëherë le të qëndrojë për dy ditë. Përzierje duhet të thahet dhe të pastër frigorifer.

Krem, i bërë nga pelin mund të përdoret për fërkim në gju të përbashkët. Ndjekur procedurën nuk ka nevojë për të shkuar jashtë për dy orë. Ushtrime për gju në qoftë se ju të ëndërrojnë që të ketë një nyje të shëndetshme dhe të forta, pavarësisht nga përtacia dhe lodhje, duhet të jepet në palestër çdo ditë për të paktën 10-30 minuta. Pas katër deri në pesë muaj e ushtrimeve të rregullta të përbashkëta nyjeve tuaja të merrni më të fortë, për të përmirësuar funksionalitetin e tyre, rritjen e varg e levizjes. Për të filluar, të përsëritur ushtrimin jo më shumë se 3-5 herë, pastaj më shumë. Amplituda e lëvizjeve nuk duhet të jetë shumë intensive, të rritur atë gradualisht.

Ky shembull - squats, "hap patë" (lëvizje në këmbë prirje në gjunjë me figurë elastik), "biçikleta". Nuk është e sigurt për pesë (gjunjëzimit), dhe të majtë dhe të djathtë të tyre. Tanita,