Aspen - trajtimi, përdorimi, Kundërindikimet, foto


Përshkrim. Qumeshtit pemë dioecious medicinale deri në 35 m. I akuzuar për familjen shelg. E vjetra të çara pemë leh dhe gri të errët, dhe drurët e vegjël - leh gjelbër-gri, të butë. Lë në petioles të gjata, të rrumbullakosura në buzë, me onde-dhëmbëzuar. Një palë vathë burra ngjyra të errët ngjyrë vjollcë, gjatësi 0,1 m, femër - ngjyra gri-jeshile dhe të hollë. Fruta - kuti, piqen në qershor-korrik. Blooms pemë në prill - Maj, para se të lë të lulëzim. Për të mësuar më shumë rreth pemës ju nga artikullin "Aspen -. Trajtim, përdorim, Kundërindikimet, Foto" Shpërndarja.

Aspen zakonshme - një prej llojeve të pyjeve të Rusisë, e zakonshme në Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjes së Largët Çorape. Buds Harvest, gjethe dhe leh e Aspen. Leh e pemëve Aspen rezervave konvencionale të drogës gjatë rrjedhës sap, duke e bërë shkurtime të rinj twigs druri rrethore, dhe pastaj lidheni prerje e tyre gjatësore dhe hequr. Aspen leh është e tharë në hije, të përhapur në një shtresë të vetme. Veshkat korrur aspen normale në fillim të ënjtje në fillim të pranverës. Ajrit të thata në hije ose në një zonë të ventiluar. Aspen - Photos.

Përbërja kimike e bimëve medicinale. Letër indeve Aspen normal gjetur, glycosides, acid Askorbik, carotene, yndyrë, proteina.


Në pemë leh gjetur naftës esenciale, minerale, glycosides, enzimë salitsilaza, pektin, taninet, acide yndyrore. Në thelb të pranishëm të veshkave, dhe glycosides salicin populin, taninet, acidet aromatike. Aspen - pronat. Pema medicinal aspen zakonshme anti-inflamator, antipiretik, antimikrobial, antirheumatic, ilaç djersitës, expectorant dhe efekti diuretik në trup. Aspen - përdorimi. Pronat medicinale e Aspen njohur mjekësinë popullore që nga kohët e lashta. Infusions dhe decoctions Aspen veshka rekomandohet për hemorroide, përdhes, artrit, pezmatimi i fshikëzës, hypertrophy prostatës dhe urinim të dhimbshme.

Tinktura bimore buds janë përdorur në dizenteri, gastrit, hemorroide dhe cystitis. Rub në një krem ​​janë përdorur për ulcerat kronike, dhimbje në nyje, për shërimin plagë. Medicinale zierje pemë leh ndihmon në përmirësimin e traktit digjestiv, diarre, gastrit. Gjethet e freskëta të Aspen është përdorur për të trajtimin e hemorroide. Reumatizmi dhe përdhes lë janë përdorur si një vë llapë. Lëng i lë të freskëta të trajtuar herpes dhe për të hequr lythat. Aspen - Mjekimi. Infuzion për ethe dhe ftohjet.
Gota Brew ujë të vluar 1 lugë. Nga veshkat Aspen zakonshme, të lënë për rreth një orë, ikjen me napë, shtrydh e lëndëve të para.

Hani 5-6 herë në ditë për 1-2 tbsp. lugë. Supë me diarre. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. buds Aspen lugë dhe zierje për ngrohje të ulët për rreth 25 minuta, pastaj të këmbëngulë 45 minuta, kullimin me napë, shtrydh të lëndëve të para. Merrni para ngrënies për 1 - 2 tbsp. lugë 3 herë në ditë. Supë me nefrit. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. lugë leh ri, lë, twigs aspen, 10 minuta vlim rreth ngrohjes mesme, pastaj të ftohtë, të pastër, thahet me napë. Pini 1/2 filxhan 3 herë në ditë. Tretësirë. Hidh vodka aspen normale veshkave në raportin e 10: 1. Pastaj infused për 72-96 orë profiltruyte.

Merrni 3 herë në ditë për 10-20 pika. Vaj me dhimbje të përbashkët. Buds Aspen zakonshme bluaj, përzierje sasi të barabartë të vajit vegjetal. Hemorroide. Duke kone hemorrhoidal lë pemë bashkëngjitni për të 02:00, pastaj të lajë zonën e prekur me ujë të zier cool. Procedure Kaloni 3 herë në javë. Aspen - contraindications. Medikamente Aspen transportohet lehtë. Por mos harroni, nuk keni nevojë që të caktojë ata me sëmundje e vjetër e zorrëve me kapsllëk të vazhdueshme.