Orkide lule kujdes dhomë


Çfarë duket botë magjike dhe misterioze ku ju orkide humbje e ngjyrës në dritareje! Duke kërkuar në të, ka vetëm një dëshirë: të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e mundur vizion kaq të mrekullueshme! A është kjo natyra e mundur vetëm? Nuk ka! Gëzojnë pamje të bukur, ju mund të në shtëpi, dhe të bëjë atë forcën ndaj edhe cirk rishtar amator. Pyesin se çfarë duhet të bëni për të bërë ju orchids lulëzuar të lumtur se një javë? Nëse është kështu, është ajo që ju mund të mësoni nga faqja artikull "dhomë Orchid:. Lulëzim, fëmijë" Për të shmangur zhgënjim të mundshme, zgjidhni varieteteve hibride janë më pak të kërkuar.

Mblidhni informacion për bimë tuaj të zgjedhur, rreth ku ai u rrit, në të cilën klima ajo është më e mirë jetuar se kujdesi nevojë. Mos të jetë dembel dhe për të krijuar kushtet e nevojshme mjedisore për speciet në dritareje tij. Lule juaj do të vlerësojmë rehati dhe do të kënaqem me ngjyrat e saj të çuditshëm për një kohë të gjatë. Lulëzuar Orchids, varet jo vetëm në kujdesin gjatë zbulojë kur lule e parë, por gjatë para se të lulëzuar dhe bie pas buds fundit pahapura. Disa këshilla që nuk duhet të lënë pas dore: Krijo temperaturën e duhur. Mbani ndryshim në 5-10 gradë në mes të ditës dhe natës temperaturat.


Në mbrëmje duhet të jetë në frigorifer. Lule Dita dritë duhet të jetë të paktën 13-16 orë. Për ta bërë këtë, pots mbi dhomat anësore të lehta, përdorni ndriçim artificial. Mbrojtur nga rrezet e diellit direkte, por nuk e fsheh ata nga dielli. Orchids nuk tolerojnë transplantimit. Provoni edhe një herë nuk të shqetësojnë ato, në qoftë se kërkesa e fortë, ajo është e mirë për të bërë atë në sezonin e ftohtë, dhe vetëm pas lulëzuar, kur bima nuk do të lulëzojë. Pas transplantimit, 1,5-2 muaj nuk duhet fekondoj atë - bimë duhet të merrni përdorur për të substrate të ri. Transplantin dekorativ të duhet të marrë një medium-sized, mundësisht plastike - ajo mund të bëjë feta shtesë vertikale për kullimin e ujit të tepërt, 0,8-1 cm gjerësi.

Orchid shtëpie NUK algat, stagnimi kështu lëngun fatal i saj. Përdorni enë të zakonshëm lule, por të përpiqet për të, ata kishin më shumë vrima. Në një dush, është e nevojshme për rrënjëve të mira të ventilimit. Feed duhet jo vetëm gjatë rritjes. Gjatë procesit të lulëzuar duhet të rritet. Cilësia dhe sasia e ushqimit të varet faktin lulëzuar, bollëk e saj dhe qëndrueshmëri. A nuk e teproj me aditivëve të azotit tepërt ndikojnë negativisht rrënjët. Mos harroni - prezantuar nga fundi i plehrave në rritje sezonit aktivizon një rritje të re të bimëve, duke ndaluar zhvillimin e embrioneve rrjedh, e cila çon në tkurrje dhe vdekje.

Nëse bimë është i sëmurë - do të parandaluar më mirë ajo filloi në lulëzim. Në këtë shtet, dhomë orkide, shpenzimeve të gjithë furnizimin e tyre të energjisë në proces, dobësuar në masë të madhe. Rezultati - vdekje. Për të shmangur këtë - të gjitha të shkurtojë lule, kurë lule, bakteret prodhimit. Kjo luftë do të ndihmojë agjentët antibacterial dhe antifungal. Pas një kohë pushimi, centrali do të jenë forcat e reja dhe do të lulëzim. Gjatë lulëzuar nuk ndjek veprimin e tij, të modifikojë kushtet e paraburgimit. Veprime të tilla janë të vështira për të, kjo shkarkimet potenciale hapur buds lule. Gjatë rritjes, duhet të ofrojë lagështi të mjaftueshme, duke forcuar rrënjët.

Në fund të sezonit në rritje, para se të lulëzuar, reduktuar lotim. Orchids në këtë pikë të shkojnë në "të thatë" periudhës. Pas lotim të zakonshme, ne do të stimulojë shoots rinj sezonin e në rritje në vend se të rrjedh. Mos harroni lagështia, që nga ajri thatë, buds lule nuk mund të vijë nga kjo shpesh çon në vdekje të të gjithë impiantit. Por ndenjur ajër i lagësht - vetëm një moment i bukur për bakteret, kështu që shpesh hedh në dhomë me lule. Pas lulëzuar, tëharrje rrjedh rrëshqitje. A këtë me kujdes. Prisni nga 10-15 ditë pas periudhës së lulëzuar, inspektojë rrjedhin.

Shigjetat e vyshkur prerë me një thikë të mprehtë. Degët janë bifurcated ndonjëherë. Disponueshmëria to elemente të vdekur, pa keqardhje, fshini, por këto procese në vend se dega kryesore.
Pas 1,5-2 muaj lule e vjetër mund të lulëzim përsëri, dhe rënë në vend mund të jetë e veshkave të reja. Duke treguar durim dhe dashuri për Orchids, kryerjen e kujdesin e duhur, ju do të shpërblehet me shumë lule në fabrikë. Ju mund të përdorni drogë - stimuluesve "vezore" bud "," Tsviten ". Nëse keni pajtueshmëri me të gjitha masat e tua blooms orkide dhomë gjumi ende, pyesni kultivuesve tuaja përjetuar.

Të jetë i sigurt për të përshkruar atë të gjitha nuancat dhe hollësitë e problemit. Bakinka,