Orchid kujdes lule në shtëpi


Orchid - një bimë e familjes së Orchids. Lule, e cila natyrisht ka numrin më të madh të llojeve të - më shumë se 300 mije plus rreth 20 milionë hibride edukuar nga shkencëtarët. Ajo mund të quhet kampion në lule të familjes. Gjeografi të gjerë të rritjes së saj - Australi, Amerikën e Jugut, Brazili, Filipinet, India, Gjermania. Orchids janë të vetë-ngjyrë - të bardhë, kafe, rozë, me një fjalë - të gjitha ngjyrat. Me kombinime elegante në ngjyrë. Amazing Wallpapers - rrjetë, leopard, me shirita, tigër, me pulla. Ndoshta shumë do të doja të shoh këtë lule ekzotike në dritareje tuaj.

Por nuk është një, por ... Çdo varg ka një qasje unike, por ka një rritje kushte të përgjithshme që janë të rëndësishme për të ndjekur. Mësoni rreth tyre, ti e kupton se në shtëpi të rritet orkide nuk është shumë e vështirë, por ne do të përpiqemi të ju ndihmojë me këtë. Në stalla lule, kryesisht varieteteve hibride për të mbjellë ato shumë më të lehtë. Humbje e ngjyrës ata janë në shtëpi më shpesh, më pak kapriçioz, të lehtë për t'u kujdesur për të. Kjo është në lidhje me to, për mënyrën se si të rritet një lule orkide, kujdesen në shtëpi për të dhe ne tani shikojmë në këtë faqe interneti. Blerje Për të orchids lule sezonale ju, ne rekomandojmë për të blerë lule të varieteteve të ndryshme.


Blej një tenxhere lule varieteteve "Pansies" humbje e ngjyrës të gjitha pranverë, "Venus Pantofla" - nga fillim të tetorit në fund të majit, dhe të paparashikueshme "Anektohilus" që mund të çel në çdo kohë të vitit. Unë zakonisht të marrë një lloj të "Falinopsis" - ajo blooms të gjithë vitit, të përsosur për fillestar. Për të zhgënjyer më pas në ngjyrë - blej fidane gjatë lulëzuar e tyre (të pranverës apo verës). Kontrolloni sistemin rrënjë, bimë duhet të ulen të shtrënguar dhe nuk rri në tenxhere, nuk kanë një erë të kalbur. Ka lloje të varur jashtëm mbrapa, dhe kështu që ju duhet të shikoni për ta nuk u lëndua. Në gjethet e luleve duhet të jetë i bukur harlisur e gjelbër ose të kuqe ngjyrë, shumica e lë - të trasha në të prekur, pa spote.

Mëso të gjitha kushtet e konsulentit zgjedhur lule, kështu që mund të ketë disa përjashtime për të pastruar. E pra, kjo orkide kujdes i dashur, në përgjithësi, ne do të përshkruaj tani. Temperaturë Të gjitha orchids si lagështia e lartë, kështu që të përpiqet për të mbajtur atë. Për ta bërë këtë në një dhomë ku lulet, Temperatura optimale duhet të jetë pothuajse konstante - ditë 20-30 C në poprohladnee natës - 15-25 C. Nuk është e nevojshme për të rregulluar të bimëve gjatë - një ndryshim dramatik në lule dëm temperatura. Në dimër, ngrohje përfshihet përmes ajrit është e thatë, kështu që këtë herë ajo duhet të jetë një spërkatje e përditshme në mëngjes.

Në natën lulet duhet të mbetet e thatë. Mundohuni të mos për të mbushur ato. Për të shmangur Lulet e nxehtë dhe e thatë rrjedhjen e drejtpërdrejtë ajrore, duke vendosur enët pranë ngrohje, bateri, televizionet apo i ndarë ato. Gjithashtu të mbajë lagështi mund të, nëse ju vënë një tenxhere lule në tray. Për ta bërë këtë, duke marrë një tas të vogël, hedhin pebbles në të (3-4 cm.) Dhe të mbuluar me ujë kështu që ishte top gurë të thatë. Pastaj të vënë një tenxhere lule me këta gurë. Në këtë rast, avullimi gjithmonë do të vij si një lule. Por do të ishte kështu, në qoftë se ju nuk e harroni për të monitoruar e ujit në tigan.

Ndriçim Orkide është një enë shumë dritë-bimore kështu e futi në perëndim apo lindje, dhe në verë në dritaren e jugut, ku një shumë të lehta. Kjo errët ato nga rrezet e diellit direkte. Në dimër, për të zgjasin orët e shkurtra të ditës, përdorni llambat fluoreshente. Ata janë të ndritshme, por të shpërndara dritë. Bimë është e gatshme të shtrihet te drita, që të ndajnë uniformitetin e rritjes, lule duhet të ndërrohen periodikisht. Gjatë formimit të buds dhe humbje e ngjyrës, lëvizin pots nuk mund! Bëni atë një javë pas fundit do të zbulohet. Lotim Për të siguruar rritjen e duhur dhe lulëzim, është e nevojshme për të monitoruar përmbajtjen lagështi e substrate.


Çfarë është hotter dhe më e thatë të ajrit, më shumë lule, më shumë ju duhet lotim. Është e nevojshme që uji ishte në temperaturën e dhomës, e pastër dhe e vështirë, ju mund të shtoni atë të nevojshme pleh për të ushqyer bimët. Të Accessories mira opsion - pikiatë. Merrni enët pak më shumë se një tenxhere lule, të mbushur me ujë, vëllimi nuk duhet të kalojë një lartësi të ulur pots saj 1 cm., Lënë atë aty për 15-20 minuta. Ne kemi marrë jashtë, të vënë në lojë, le ikjen e tepërt e ujit, sepse kur rrënjët e lagësht mbytje vdesin. Pastaj, pjesa tjetër e ngjyrave permuted. Në lotim manual, përdorni një gyp ose dush.

Jet nuk duhet të jetë mjaft e fortë për të mos larë pjesët e substrate. Pas këtyre procedurave, çik me një sfungjer ose leckë të butë pikat e mbetur në gjethe, sepse ata kontribuojnë në prishjen e tyre. Orchids nuk mund të lihet gjatë natës dhe mos harroni se - nedolyty më i mirë se i hedh rrënjët e saj. Trajtim Shikojnë ngjyra e lë në qoftë se ata ishin të gjelbër të errët, atëherë ata marrin më pak ushqyesve - kjo ishte dritë. Verdhë, e thatë, njolla të errëta - një shenjë e djegur të ndritshme. Ata gjithashtu marrin një ngjyrë pas lotim kur lule mbeti nën rrezet e diellit direkte.

Spote kafe lagësht dhe të butë mbi gjethet tregon se centrali ishte goditur kërpudhat. Hiq gjethet sëmura, të kryer lagësht bimëve të përpunimit këpurdhëvrasës sistematike, të zvogëlojë lotim dhe nuk llak. Nëse lule orkide që është një vend i ftohtë për të llak ujë të ftohtë, lagështi në gjethe të gjata që zgjasin dhe nuk kanë kohë të zhduket. Në këtë rast, një myk - myk gri. Për të hequr atë, e përdorin këpurdhëvrasës, lule transplantin në tokë të re, të zvogëlojë lotim dhe spërkatje. Zbukuruese disa ditë, të vënë në vend të ventiluar, duke shmangur draftet. Nga kalb zezë dhe njollos niknut shoots, kështu verë - amullt lagështi në folds e uzinës.

Që kishte gjethe të thata, thikë të mprehtë hiqni zhvillua kalbur, pastaj fshij me një këpurdhëvrasës. Siç mund ta shikoni, durimin tuaj pak në kujdesin e Orchids dhe ata "transferojmë" ju në xhungël Amazon! Bakinka,