Këmbë i fryrë Çfarë e shkakton


Edhe njerëzit krejtësisht të shëndetshme ndonjëherë këmbët fryrë, kjo shkakton një shumë. Por, në raste të tilla, ënjtje e ekstremiteteve të ulëta është e shpejtë të mjaftueshme vetëm për t'u çlodhur pak. Shumë më seriozisht nevojë për të trajtuar këtë problem si ënjtje të këmbëve është një simptomë e një sëmundje. Pacientët shpesh mendoj, "këmbë i fryrë, çfarë duhet të bëjmë?" Shkaqet dhe identifikimin e tyre - kjo është gur themeli nga e cila për të filluar në kërkim të përgjigjes për këtë pyetje.
Dhe kështu fillojnë të shikoni në faqen e internetit dhe arsyet pse këmbë i fryrë apo edhe dy këmbët. Cilat janë shkaqet? Çfarë duhet të bëni? • Dështimi Zemra. Kjo është një sëmundje e rëndë që nuk është vetëm ënjtje e këmbëve, por ende një bandë e simptomave.

Në lidhje me ënjtje, ajo është "e ftohtë" shfaqet në pasditen e vonë ose pas gjumit, të lokalizuara në të dy këmbët. Nëse një person i gjatë në një pozicion horizontal, ajo shtohet dhe prapa. Si sëmundja përparon për të fryrë këmbët bashkuan duart ënjtje, gulçim me aktivitet fizik të vogël, trupi rritet peshë për shkak të lëngjeve të vonuar. Çfarë duhet të bëni? A nuk e ngadalshëm të konsultoheni me një mjek. Dështim të zemrës - indikacionet për drogë terapi gjatë gjithë jetës. • Venat me variçe. Në këtë patologji shqetësuar rrjedhjen e gjakut nga enët e ekstremiteteve të ulëta.


Lëngu është enët e gjakut, si "rrjedhjet" në të butë Tacna, që çojnë në edemë. Ajo rrit gradualisht, se pacienti nuk mund të them saktësisht kur filloi të bymehet këmbët. Ndryshe nga dështimi i zemrës në këmbët e tij të fryrë venat me variçe në pasditen e vonë nuk është simetrik. Pas gjumit kanë tendencë të bëhen më pak edemë. Përveç ënjtje të këmbëve venat e dukshme, nganjëherë sores, gjakderdhje të vogla. Arsyet - qarkullimit të varfër dhe të ushqyerit e indeve. Pacientët shpesh ankohen për shurdhim në këmbë. Kur venat variçe këmbët janë të ftohtë në të prekur. Çfarë duhet të bëni? Vraponi në mënyrë që të flebolohu! Kjo nuk është shaka, dhe jo me operacionet larg!

• tromboza e ekstremiteteve poshtme (thrombophlebitis) dhe / ose phlebitis. Gjendje shumë e rrezikshme e kësaj patologjie në lumen vaskulare formuara mpiksje gjaku që clogs atë dhe pjesën e lëngshme e gjakut që del nga shtrati dhe ruhet në indet e buta. Në fakt kjo është një inflamacion akut i venat e gjymtyrë të ulët, kjo mund të çojë në komplikacione shumë të rënda (gangrenë, sepsë, emboli pulmonare, etj). Phlebitis ose arsye thrombophlebitis mund të shërbejë si infeksion, trauma, koagulimit të tepërt të gjakut, dështimi i veshkave, duke marrë medikamente të caktuara droga (kontraceptivëve oral). Ënjtje e "nxehtë", që është në qoftë se ju prek këmbët e tij, ata gjithmonë i ngrohtë.

Ënjtje ngushtë, e dhimbshme nuk varet nga koha e ditës apo ushtrim. Pacientët ankohen për ngrohje në gjymtyrë të ulëta. Nuk ka dhimbje, ajo është lokalizuar trombozë vendin, intensiteti i saj varet nga shkalla e anijes bllokim lumen trombo dhe / ose ashpërsia e inflamacionit. Çfarë duhet të bëni? Shkoni te mjeku dhe të trajtojnë sëmundje themelor. Në këtë rast, të gjitha herbs, kremra disa që janë të padobishme, ata gjithashtu mund të dëmtojë. Plus, pacienti humbet kohë dhe mund të rezultojë në shumë të trishtuar. • Agjërimi dhe kakeksise. Ka ënjtje për shkak të shkeljes së metabolizmit të proteinave, me dietat e tepërta, për shkak të sëmundjes themelore, modelet dalluese të ushqimit (vegjetarian).

Në këtë rast, jo vetëm këmbët e fryrë, por të gjithë trupin. Çfarë duhet të bëni? Shko tek një mjek diete të mirë dhe të ushqyerit e rregulluar llogaritjen individuale të kalorive, proteina, yndyra, karbohidratet dhe raporti i tyre optimal bazuar në shkallën e humbjes së peshës. • sëmundje të mëlçisë (ciroza, kancer). Në këto patologjitë e hepatocytes (qelizat e mëlçisë) vdes, kështu mëlçisë nuk mund të kryejë të gjitha funksionet e tij (proteina arsimi pastruar trupin e toksinave, Hemostatic, dhe të tjerët.) Metabolizmi Disturbed, e cila jo vetëm që çon në ndryshime funksionale dhe organike në organet dhe indet, por edhe për mbajtjen e lëngjeve në trup në kurriz të bërë proteina - albumina.

Kjo është dështimi i mëlçisë proteina edemë natyra. Ka një stagnim të gjakut në qarkullim të madh, rrit ascites (barkut ënjtje), i cili mund të compress Cava inferior vena, e cila shton ënjtje e gjymtyrë të ulëta. Çfarë duhet të bëni? Kur ju trajtoni sëmundje themelor - hepatiti viral dhe toksike, kancerit. • Hypothyroidism - funksion tiroide rënie, dhe për të zvogëluar prodhimin e hormoneve ajo është shpesh një shkak i këmbëve ënjtje. Për ta kjo mund të sjellë dhe mungesa e jodit në trup. Nuk është e ashtuquajtura tybialnyh miksdema, ajo është e karakterizuar ënjtje kyçin e këmbës, llojin e lëkurës ndaj voskovydnaya, fryrë kur ju klikoni mbi atë gropa është formuar.

Nuk është humbje e flokëve, thonjtë i brishtë, lodhje, burra - impotencë, gra - cikël menstrual. Çfarë duhet të bëni? Kërkoni endokrinolog cili shqyrton dhe rendin korryhyruyuschuyu terapi. • Pritjes ku