Përshkrim gjethet e trajtimit, pronat medicinale, raspberries korrje në dimër


Kopsht i parë purpur në periferi në shekullin e 12-të hedhur Yuri Dolgoruky. Që atëherë, njerëz të interesuar në këtë kokrra të kuqe dhe në ditët e sotme cirk shumë rritet një kopsht raspberries në kopshtet e tyre. Ajo është më e madhe dhe shumë më e lehtë për të mbledhur atë. Raspberries megjithatë të dobishme dhe të egra. Ajo përqendrimi i lëndëve ushqyese është shumë më e lartë sesa në kopsht. Për të le të dini më shumë për këtë kokrra të kuqe, ne kemi përgatitur një version i faqes përfshin material në lidhje me historinë e saj - një përshkrim, gjethe të trajtimit, pronat medicinale, korrje mjedër dimrit. Përshkrim raspberries Raspberry shkurre mund të arrijnë dy metra në lartësi. Rrjedh dhe slaboshipovatye slabodrevesnevayuschie me imparipinnate komplekse lë ovate.

Letra e fundit e rrjedhin. Underside e lë ka belovoylochnoe qime, errët e sipërme. Lulet në të - ngjyrë të bardhë ose rozë, Pesë janë të vendosura në duart e vogla. Farat përmbajnë vaj bystrovysyhayuschey yndyror. Koha e ripening butë (fruta-Kostyanok) varet nga vendin e saj të rritjes dhe kushtet e motit. Pyll mjedër rritet në skajet e pyjeve dhe clearings shpatet. Kushtet më të rrepta klimatike dhe mjedisore, më e dobishme ajo pahuchishe dhe fruta. Pronat medicinale e butë Raspberry përmban beta-sitosterol (pronat anti sklerotike), kumarin (normalizojë koagulimit të gjakut), anthocyanins (forcojnë kapilarët), oksid salicili (ul temperaturën), taninet (diarre pronës astringent, hemorroide gjakderdhje), fibra (pastron zorrët) bakrit (antidepressant natyrore), vitamina A, PP, E (pastruar trupin e toksinave, të mbajë një tonin e lëkurës).


Nëpërmjet këtij përbërjen raspberries kimike për një kohë të gjatë mjekët e përdorur për të trajtuar sëmundjet e njeriut. Dhe për këtë qëllim jo vetëm manaferrat dhe gjethet dhe shkurre. Gjethet trajtim mjedër • Infuzion i gjethes butë zbut kanalit të lindjes në gratë shtatzëna dhe nxit kontraktimet, tonet muskujt e mitrës. Kur infuzion dush inflamacion marrë sitz e purpur lë, ose të bëjë douching. Për litër ujë të vluar, të marrë 50 gram gjethe të thata. • veshkave kurë zierje e mundur të lë dhe raspberries. Kur ai arriti efekt diuretik pritje. • Lë mjedër astringent në pronën diarre; stomakut, mitrës, gjakderdhje hemorrhoidal.


• fletë mjedër të përdorura në kozmetikë. Ato trajtojnë të lëkurës puçrra fytyre dhe problemin skuqje të lëkurës. Mundësisht të marrë maska ​​për të freskëta grimcuar lë të mjedër apo lëng. • Në të ftohtë dhe të gripit çaj pije me gjethe mjedre. Krijoj 10 g gjethe të thata ujë të zier dhe të hani gjatë sëmundjes. • Kur stomatit, përdorimi laringjit shpëlarje. Për ta bërë këtë, derdh 20 g të butë të thatë filxhan gjethe ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta. • Kollë, bronkit përgatisë zgjidhje të shëndetshëm me gjethe purpur. Krijoj 40 g të materialit të thatë në 400 litra ujë të valë. Pini 100 gram gjatë ditës. Çorape deri për raspberries dimrit Gjethet Mjedër korrur në pranverë, kur ata janë të rinj dhe të shijshëm.

Lahen me ujë, të thatë, të prerë dhe të vënë të thahet në hije running. Ju mund të në furrë, por e lë tharje natyrale është e preferuar. Mbani gjethe mjedër në bankat e mbyllura. Dalje lë - 10% sipas peshës së materialeve të papërpunuara. Temperatura më e përshtatshme për tharje fruta raspberries - 50 gradë në fillim dhe në fund të procesit, 70-85 gradë Celsius në mes. Nëse ju jeni në diell për të thatë, e raspberries e para kanë nevojë për të vënë në hije në 04:00, dhe pastaj të marrë jashtë diellin. Përmbyllëse tharje manaferrat kanë përsëritur 03:00 zhytem në hije. Raw shpesh llokoçis butësisht dhe lirshëm të mbuluar derën e furrës.

Tharjes është i plotë kur thatë fruta, lëng elastik dhe kompresionit e izoluar. Nga 1 kg raspberries të freskëta vjen 100-300 g të produktit të thata. Raspberry jam MALYN lloj, të larë dhe thahet. Fshini raspberries përgatitur nëpërmjet një site të trashë për të ndarë nga pasardhësit. Deri në 1 kg pure butë, shtoni një kile sheqer. Vyvaryuyut, nxitje të vazhdueshme, deri trashje. Pastaj nxjerr bankat. Kur jam mjedër ka ftohur dhe i mbuluar me kore shkëlqim, zakuporte bankat. Rreth paste purpur dhe djathë është shumë pak informacion, por ato mund të bëhen lehtësisht në shtëpi. Në fakt, djathë dhe makarona janë bllokim i kondensuar, shtresë e hollë e tharë.

Jam që në fillim duhet të valoj më shumë. Për konsistencë mjedër djathit më pak e dendur se makarona. Për makarona, të marrë një bllokim të trashë. Jam vlim dhe e nxehtë, derdh një shtresë e hollë në fletë pjekje greased, dhe të mbuluar me letër shkrirë. Vendos një shtresë e bllokim në të (për makarona - 2 cm të trasha, Cheese - 3 cm). Thatë ngadalë për të shmangur formimin e një kore të ngurta, sepse ajo pengon avullimit të ujit. Si rezultat, mesëm dhe të ulët shtresa nuk janë të thata, nuk propikayutsya dhe prishet. Mjedër djathë thatë dhe makarona ngadalë (të paktën 08:00) dhe në mënyrë të barabartë në një furrë të hapur në 60 gradë.

Top letër të mbuluar. Djathi duhet të merrni paste butë, kështu që e saj më pak të thata (06:00). Mos thaj paste sepse magazinimit të zgjatur ajo thahet dhe bëhet shumë e vështirë. Produktet duhet të largohen me fije. Respektimi letër njomet me ujë dhe për të hequr. Djathë nxehtë dhe makarona diced, sheqer obsypte pluhur, të qetë dhe të paketë. Nëse djathë mjedër dhe makarona ngurtësuar rëndë, ju mund të valoj para se të pijshëm. Raspberries saj natyrore konservuar është i përgatitur pa sheqer. Një produkt dietetike - Kështu, natyrore raspberries konservuar. Ajo gjithashtu mund të jetë produkt gjysmë të përfunduar, nga të cilat ju mund pastaj të përgatitur mbushjen për byrek, jam apo komposto.

Për raspberries korrje me kujdes dhe butësisht larë, ikjen, të vënë në kavanoza (0,5 litra). Vlim me ujë dhe derdh mbi të raspberries. Sterilise, të mbuluar për 10 minuta. Pastaj mblidhem dhe cool. Gëzojnë një aromë të këndshme butë, dhe fat të mirë! Helen Shane,