Përshkrimi i bimëve të kanabisit


Kanabis sativa - Cannabis sativa L. barishte vjetor i përkasin familjes Konoplyov. Hemp kërcell të drejtë gati 2 metra në lartësi. Lë - palchatorazdelnye të përbëhet nga 5 - 9 ostrolantsetnyh lë me kufijtë serrate. Blooms bimore Kanabis në verë. Bimët Mashkull derdhur dhe të pjekur grave ende për disa javë dhe është burim i një fije të hollë. Lulet mashkullore janë të grupuara në panicles komplekse tufë lulesh, dhe të varur me 5 stamens dhe 5 tepals bardhë. Bimë kanabis Gratë piqen më vonë, por ata janë të gjatë. Lule grave - shumë më të vogla, janë të vendosura në axils fletë, me perianth me një fletë formë tas që mban vezore të një koqe të vetëm.

Frutat e kanabisit - achenes në shell formuar nga bracts thekur. Që nga kohët e lashta, kërp rritur për fibra. Me tarpaulins fibra të gjata të bëra, canvas, litar, rroba, spango, kordone. Njëjta fibër Short - një material i mirë konopatochnyy. Kanabis përhapur në atë kohë ka kontribuar në cilësinë e shkëlqyer të fibrave të saj janë shumë të fortë dhe praktikisht të kalbet. Në territoret veriore të farave të kanabisit pothuajse nuk është i pjekur, por të japë një gjeth të mirë kulture. Në jugore dhe si ajo trajtohet si një varg dhe oilseeds. Bimët frutash gjetur vaj gati 30% kërp.


Farat përmbajnë vaj esencial kërp, proteina 15%, 35% vajra të majme, alkaloide, glycosides kannabin, vitaminë K, fillohinon, minerale dhe substancave rrëshinor. Në inflorescences e kanabisit gjetur substancë rrëshinor dhe gjurmët kannabina. Në lule pistilit dhe e lë qëndron nuhatje fort kanabin substancave rrëshinor. Në shumë shtete, për këtë çështje rritur zyrtarisht kanabis indica. Për shkak të ndikimit të prodhimit të paqëndrueshme të kanabisit, ajo mund të jetë e dobishme për të mbrojtur të lashtat kopshtarit nga sëmundjeve dhe dëmtuesve. Fara kërp janë një burim i vajit yndyror përdoret për gatim pastë dhe ushqim të konservuar për prodhimin e sapun, ngjyra, llaqe dhe ngjyra.

Tortë të naftës është ushqyer për bagëti, me atë duke marrë ilaçe Phytin. Cannabis sativa foto. Kanabisi në mjekësi. Kanabisi si një bimë medicinale që përdoret në mjekësinë popullore. Phytin përmban 36% acid fosforik dhe është përdorur për rritjen e kockave, stimulimin e hematopoiesis, përmirëson sistemin nervor në trup me një mangësi të fosforit.
Phytin përdorur edhe në histeri, krizë nervash, hipotension enëve të gjakut, humbja e fuqisë, dobësi seksuale, osteomalacia, rakit, tuberkulozi, anemia, skrofuleze. Fara kërp janë përdorur për kollitet, astma, skrofull, edemë, urinim të dhimbshme, hemorroide, sëmundje të mëlçisë, inflamacion dhe acarim i veshkave dhe fshikëzës, perikardit dhe pleurit.

Për ta bërë këtë, 5 - 10 gram fara nevojë për kile në një mortajë në ujë Lusatia dhe pastaj i hedh ujë në 200 ml. Mjetet e përgatitura të pini një qasje 3-4 ditë. Vaj kërpi rubbed në lëkurë me dhimbje të nervit shiatik dhe vetëm ose të përzier me shkumës për të trajtuar djegiet. Ndonjëherë ajo është marrë si laksativ i butë. Nga majat e bimëve dhe lulet përgatitur një tretësirë, e cila përdoret për çrregullime nervor, epilepsi dhe si një qetësues të butë. Fara pjekur me kripë njohur mjet të mirë në trajtimin e dobësisë.