Përshkrimi i zambakut maj


Të gjitha të mirë-njohur këtë fabrikë të mrekullueshme. Shumë njerëz janë edhe tregime dhe legjenda e majit zambaku. Megjithatë, zambak të luginës erdhi në mjekësinë zyrtare vetëm në 1861, kur gazeta mjekësore Moskës botoi një përshkrim të aplikimit të saj të suksesshëm në trajtimin e PS-së Botkin. Emri shkencor i uzinës është dhënë për Lineus në 1737, të njëjtin vit publikoi përshkrimin e parë të luleve në maj. Në latinisht zambak maj - ". Zambak i luginave" Lilium convallium, që do të thotë Kjo bimë shumëvjeçare rritet në blooms pyjore maj-qershor, të bardha, lule të vogla shumë aromatik si këmbanat.

Foto zambak të luginës në maj. Gjej këto bimë të rralla, zambakut të luginës në maj zile gjethegjerë, Romaine të thjeshtë, dhe të tjerët mund edhe të parkojë Kuskovo në Moskë. Megjithatë, jo të gjithë e dinë që kjo lëndë drusore përulur lule ka një masë të pronave të dobishme. Pronat medicinale e zambaku maj të luginës për shkak të përbërjes së saj kimike. Ne e dimë se të gjitha pjesët e bimës përmbajnë glycosides kardiake, sheqer, dhe përbërës të tjerë që i japin një efekt kurativ në trupin e njeriut. Zambak maj, pronat medicinale. Në mjekësinë popullore, zambak maj të luginës është përdorur për të trajtimin arrhythmias, sistemin nervor, gjethe dhe lule janë përdorur në neurozë kardiak, overexertion fizike.


Rrënja e zambakut maj në formë pluhuri përdoret për ethe. Ai ka kohë që janë përdorur në mjekësi kineze për sëmundje kardiovaskulare. Preparatet zambakë bazë janë përdorur në mjekësinë në trajtimin e epilepsisë, edemë, dhimbje koke. Nga supë të bërë banja për reumatizma. Megjithatë, mbani mend se droga zambak maj janë kundërindikuar në sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçinë dhe veshkat! Bimëve duhet të përdoret me kujdes, pas dozimin dhe vetëm me recetë. Dhe nuk harrojmë se zambak helmues i luginës në muajin maj dhe do të mund të dëmtojë shëndetin nëse im përdorimi i gabuar dhe jo të ndjekin masa paraprake: mos larë duart e tyre pas marrjes së tij, etj

- Pas të gjitha pjesët e bimës janë helmuese! Përgatitja e barnave nga zambaku maj. Alkoolat. Plotësoni shishe tre të katërtat e lule zambaku të freskëta, derdh në një shishe "hallkë" vodka apo alkoolit holluar. Pick up një shishe në një vend të errët dhe të shtyjë 14 ditë. Merrni 10 pika të tretësirë ​​holluar në një lugë gjelle ujë të valë tri herë në ditë. Ekstrakt ujë. Një lugë gjelle lule të thata dhe gjethet e bimëve të insistojnë në një gotë me ujë të ngrohtë zier 06:00. Merrni një lugë gjelle në mëngjes dhe në mbrëmje. Pluhur e lule të thata me një undead fortë erë. Lily qëndrueshme për aritmi. 1 h.

l. Mund Lily lule pour 150 gram vodka thith javë, filtër. Merrni 15 pika tri herë në ditë për dy javë rresht. Megjithatë, kur duke marrë tinktura monitoruar vazhdimisht normën e tyre impuls. Dhe me uljen e saj në 50 rrahje në minutë ndaluar marrjen tinctures për disa ditë. Rritje zambakëve në maj. Që nga kjo fabrikë Hije, që është rritur nën hijen e plantacioneve pyjore apo fruta, por të jetë i sigurt për të lirshme, të lehta dhe toka me lagështi pjellore. Si lily mbarështimin maj. Përhapja segmente të saj rrënjët. Për këtë aftë 6 - 8 cm copë të rrënjëve me një ose dy burbuqe terminali zhvilluar.

Kur mbjelljen e bëjnë torfe 2 kg përzierje plehrash ose pleh organik për metër katror të tokës. Si për të mbjellë zambak të luginës në maj. Për këtë vjeshtë apo rrënjëve të hershme të pranverës laik në tokën e gërmuar në një thellësi prej 4 cm në një distancë prej 50 cm nga njëri-tjetri. Përkujdesje e mëtejshme dhe kërkon propolok spushen, me përkrahjen e tokës me lagështi. Çorape. Lily mbledhur gjatë lulëzuar. Mbani në mend se zambak maj të luginës, e shënuar në Librin e Kuq, ju nuk mund të tërhiqet nga nga rrënjët, si ajo çon në vdekje! Pra furçë prerë me gërshërë në bazën e lule ose të përfundojë në duart tuaja për të lëvizur.

Thata zambak në mot të thatë, në një zonë të ventiluar mirë, për shembull në papafingo, përhapur një shtresë e hollë dhe shpesh nxitje. Gati