Herpes simptomat dhe trajtimi për Popullit


Tinea versicolor - një sëmundje komplekse virale që është aktivizuar për shkak të pox virus pule. Virusi herpes simplex mbetet në nyjet nervore, dhe nën rrethana të pafavorshme përsëri hyrë në gjak, ndikon në sistemin periferik nervor dhe fusha të veçanta të lëkurës, duke shkaktuar dhimbje dhe dehje, si dhe një blisters nxituar.
Kështu ai është një sëmundje që transmetohet nga personi në person. Rreziku i herpes zoster rrit qelbëzim imunnist ulët, stresi afatgjatë, lodhje, kancer dhe sëmundje të tjera. Në thelb, sëmundja shfaqet në ata që kanë vuajtur më parë nga dhenve në njerëz me leukimi sëmundjes, AIDS, tumoret e ndryshme, si dhe duke marrë kimioterapia, kortikosteroidet, imunoshtypes, në personat e moshuar dhe të grupit të fëmijëve të moshës.

Ka disa forma të tij dhe të gjithë personat në simptomat e veta. Por shenja të përbashkëta përfshijnë ethe, dhimbje në puçrra të planifikuar, skuqje të lëkurës, lodhje, dhimbje koke, sëmundje në mëngjes. Sulmet e mundshme dhimbje në mënyrë të qëndrueshme dhemb, ndjesi shpimi gjilpërash ndjenjë mbi ose twitching. Format dhe simptomat e herpes zoster 1. Hanhliokozhnaya dhimbje të padurueshme në fushën e skuqjen e ardhshme mund mpirje, kruarje, therje. * Pas 3-12 ditësh, njolla duket sëmundje të veçantë. Dhimbje dhe skuqje janë zonat e prekura nervore brinjëve kryesisht në formën e një rrip. Lëkura fillimisht shfaqet skuqje, ënjtje, blisters pasi që me përmbajtje të pangjyrë, e ndjekur nga trazim.


Bubbles thatë dhe të kthehet në kore. Ata duket të zvarriten bust, duke mbuluar të njëanshme trup. Ndonjëherë flluska shfaqet. Në raste të tilla, diagnoza e eliminimit të komplikuar. Ndonjëherë mjekët bazuar në dhimbje pacientit, të marrë atë për një infarkt pulmonar, cholecystitis, pleurit, apendiksit akute, dhimbje barku i veshkave, etj 2. Syri dhe herpes zoster vesh po ndikon nervore trigeminal, dhe skuqje të lëkurës të vendosur përgjatë trajektores së saj, dmth syrit dhe hundës sipërfaqet mukoze, në buzë të hundës dhe fytyrë. Në veshin - të gjithë të përfshirë qendër fiksime. I nxituar është e vendosur në lëkurë e veshit, rreth saj dhe kanalin e veshit.

Shansi i paralizuar trigeminal dhe fytyrës. 3. gangrenizuar Kjo formë përfshin njerëzit me imunitet të ulët, aty ai ishte në humbjen e plotë të lëkurës me formimin e mëvonshëm të plagët në këto vende. 4. Meninhoentsefaliticheskaya Me këtë formë të përballet me pasojat mjekësore të rralla por vdekjeprurëse të meninhoentsefaliticheskoy të formuar më shumë se 60%. Dalë ajo hanhliokozhnyh paraqitjet, pasi ka shenja të patologji të trurit, lëvizjet e devijimit, halucinacione, humbje të vetëdijes. Mjekësi Mbarëkombëtar ka një masë të teknikave, disa së bashku me terapi konvencionale, të vijnë për të ndihmuar në trajtimin e kësaj sëmundjeje.

Trajtimi i barnave tradicionale * Si një qetësues dhe analgjezik kruarje, aplikoni edhe vaj bajame për egra të lëkurës në zonat e lëndimit. Vaj kungull jo vetëm redukton topologies të forta, por gjithashtu redukton inflamacion të lëkurës. Nëse dita për të bërë dy herë ngjesh 25-35 minuta. një përzierje e bukë dhe kripë, efekti është i njëjtë. * Vaji me kos Përgatitja e një përzierje e gjysmë filxhan kos duke shtuar në të 1 orë. L. kafe, i copëtuar 2 karafil hudhër, 1 tbsp. l. miell misri dhe mjaltë. Mix dhe të aplikojnë atë në vendin e nxituar. Pasi krem ​​është e thatë dhe bie, shpifjeve përsëri. * Vaji me gjethe e thatë shelg shelg (të çdo lloji) për të djegur, pastaj llokoçis hirin e 9% uthull provojnë të smetanoobraznoho shtetit.

Përgatitur slurry u përhap në qere e prekur të lëkurës. Proces përsëritet 3-4 herë. Me këtë dhimbje vaj subsides, mungon skuqje të lëkurës dhe gjurmët e njerëzve të pamend. Lëkura është e virgjër, nuk ka shenja të sëmundjes. Shoqëruar me vaj, në fakt duhet të jenë të përgatitur me shelg dhe ilaç e brendshme të saj. 1 ch. L. shelg leh podribnyvshy llokoçis në 1 tbsp. e ujë të valë. Pas orëve të ikjes infuzion. Merrni 1/4 c. katër herë në ditë. * Ju mund të përdorni krem ​​të lëngët. Pse supë të zakonshëm me nenexhik. * Për të pidsyhaly flluska, përdorni metodën e thjeshtë - Fried qepë. Zgjidhni qepë, të prera të lartë të saj dhe i lidhur me një kabllo, një skuqura pak atë mbi një flakë.

Ostudyvshy, vihet në zonën e lënduar të trupit. * Për puçrra thatë përdorim terapeutik balte, ajo mund të blihen në barnatore. Gjatë sëmundjes duhet ukryvaytesya i rrezeve ultravjollcë të zgjeruara për shkak të acarim të shkaktuara nga temperatura e lëkurës. Në dietë duhet të përfshijnë vitamina janë të dobishme për të rritur mbrojtjen e trupit të dobët, nuk e lënduar për të admirojnë një fi