Operacion hernie inguinale pas operacionit


Hernie inguinale është një zgjatje e peritoneum dhe organeve të brendshme (të tilla si sythe të zorrëve), ajo e mbuluar në kanalit inguinale. Këto hernias renditet e para lidhur me mbizotërimin e hernie zgjatje të murit të barkut dhe ka zakonisht meshkuj. hernie inguinale mund të jenë të dy lindur dhe shfaqen me kalimin e kohës. Sigurisht, simptomë e parë është pamja e zgjatje në ijë, e cila kanë tendencë për të reduktuar një, por pastaj përsëri mbërthyer. Hernie mund të shoqërohet me dhimbje ose siklet në ijë, duke dhënë shumë parehati gjatë ushtrimit.

Me dobësimin e zgjatje unazë hernia ka tendencë të rritet. Ndonjëherë organet e brendshme mund të bien në scrotum, e cila çon në formimin e inguinale hernias-moshonochnyh. Ju duhet të dini se arsimi nuk është shëruar hernia vete, ata mund të rritet vetëm në madhësi, dhe rrezikun e telashe të brendshme në hernial vetëm rritje. E di se hernia mohimi i rrezikshëm për shkak të fluksit të trazuar të gjakut të përfshirë dhe të çon në përçarje e funksionit të tyre dhe vdekjen e indeve. Dyshimi i shtypjes hernie shkaktojnë simptomat e mëposhtme: • Nevpravlyaemost hernie; • Prerje dhe gradualisht në rritje dhimbje; • Vonesa karrige dhe gazeve; • Marrje mendsh, të vjella; • Përkeqësimi e pacientit.


Kufizimet hernie kërkojnë kujdes urgjent kirurgjik dhe shtrimin në spital. Me qëllim të parandalimit komplikime të rënda duhet të konsultoheni me një kirurg. Bëni këtë në simptomat e para që tregojnë praninë e hernie inguinale. Ekzaminim mjekësor do të kryhet në këmbë dhe shtrirë. Për të sqaruar diagnozën në disa raste të kërkuara nga metodat instrumentale. Pas instalimit mjekun patologjisë do të përcaktojë strategjinë e trajtimit. Edhe pse trajtimin e hernias, duke përfshirë inguinale, kirurgji thelb rekomanduar vetëm. Trajtimi kirurgjik Trajtim më herët hernie bazuar në shtresën e muskujve suturing mbi të, e cila ishte shumë e dhimbshme për pacientin, mundësia e përsëritjes së patologjisë në këtë mënyrë mbeti i lartë.

Në kirurgji moderne përdor sintetike "rrjet" - protezat, të cilat janë instaluar ose nëpërmjet një prerje në lëkurë, apo laparoscopically, dmth duke përdorur 5 punctures murit të barkut nën kontroll endoscopic. Përveç kësaj, Metoda e dytë ju lejon të shkurtojë qëndrimin e pacientit në spital dhe lehtëson kthimin e shpejtë të efikasitetit, dhe zvogëlon gjasat e komplikimeve postoperative infektive. Së bashku, këto avantazhe të lejojë përdorimin e metodës laparaskopike si metodë e zgjedhjes, në veçanti, me hernie inguinale. Në terma moderne është aftësia për të aplikuar e "rrjetit", të cilat kanë pronën e resorption pjesshëm.

Proteza bërë apo klip të veçantë e bërë nga metali ose duke përdorur ngjitëse të caktuara. Një tjetër mënyrë interesante modern për të luftuar dhimbjen nën kirurgji. Shpesh një kombinim i anestezi të përgjithshme dhe lokale në ijë. Përkundër faktit se operacioni për hernie inguinale është mjaft e thjeshtë, ajo kërkon të mjaftueshme kirurg operativ profesionale.
Para operacionit për hernie inguinale Si hospitalizimit planifikuar të mbajtur në mëngjes të operacionit, atëherë ajo duhet të paraprihet nga një trajnim i pavarur. Sepse dita 2 ajo nuk mund të përdoret alkool, drogë dhe çdo drogë psikotrope.

Në rastin e përdorimit të vazhdueshëm të drogës para operacionit duhet të njoftojë anesteziolog. Dy ditë para operacionit, pacientët duhet të fillojnë një dietë dhe rutinë e përditshme. Vakt e fundit në prag para operacionit mund të 08:00, atëherë një orë është e rekomanduar për të spastrimit zorrë klizmë. Nëse është e nevojshme, ju mund të marrë qetësues gjatë natës dhe një qetësues të lehta. Gjumë kryesor mirë. Në ditën e operacionit nuk duhet të përdorni kozmetike dhe veshin veten se dekoratave çfarëdo metalike. Pas operacionit, hernia inguinale Në sajë të teknikave moderne të pacientit në 3 orë pas kirurgji vetëm shëtitje.

Kjo mund të jetë dhimbje në bark. Megjithatë, ata do të marrë disa orë vetëm, ose pas pilulës anestezion. Evening imponuar pas ndryshimit kirurgji fashë. Mos u shqetësoni - kjo është ndarja normale e seams operative. Ditën tjetër duhet një tjetër grup. Ajo pastaj përsëritet për 7-9 ditë për të hequr qepje. Brenda 14 ditëve pas operacionit nuk poberezhitsya heqë ndonjë gjë më të madhe se 5 kg. Pas kësaj kohe, të rritet gradualisht stërvitje. Kthimi në aktivitet normal fizik është i mundur në rreth 30-35 ditë pas operacionit. Por heqjen e peshave nuk është e lejuar, sepse kalaja e murit të barkut në zonën e operuar përsëri tek ju vetëm 6 muaj pas operacionit.

Pas kësaj kohe ju do të lejohen plotësisht punë të plotë fizik. I veshur me një fashë pas operacionit nuk është gjithmonë e nevojshme. Kohët e fundit, funksioni i saj në mënyrë të përkryer të përballen implantet rrjetë. Pra, mënyra për të rivendosur marrëdhënie seksuale për 2 javë pas operacionit, ndërsa kufizojnë veten për të mos shkaktojnë presion dhe stres në zonën e operuar. Nëse keni pyetje dhe parehati gjatë periudhës postoperative, menjëherë kontaktoni mjekun tuaj. Kjo i rëndësishëm know - tani pas kirurgji shkaku patologji hequr plotësisht. Moti i favorshëm për pacientët, rehabilitimi është mjaft i shpejtë.

Pra, kemi biseduar për atë që është operacioni hernia inguinale, pas një operacioni një pacient duhet të sillen. Mbani në mend se 1-2 muaj pas operacionit duhet të çojë një jetë normale aktive: mos shtrihen në shtrat gjithë ditën, dhe ushtrimet fizike, megjithëse jo perevantazhuyuchys, punë. Helen,