Mpirje të gishtave shkakton, trajtim


Mpirje të gishtave mund të ketë shkaqe të ndryshme. Kjo gjendje mund të shkaktojë osteochondrosis e qafës së mitrës. Shkaku mpirje mund të jetë polyneuropathy, sëmundje Raynaud-së dhe Sëmundjet të tjera. Për të kuptuar këtë problem, të hequr qafe këtë situatë të pakëndshme, le të flasim për mpirje të gishtave shkakton, trajtimin e kësaj gjendje në këtë faqe interneti. Gishtat Pse mpirë? Mpirje të gishtave mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm: nga psikosomatike, çrregullime nervore të sëmundjeve më serioze. Për shembull, qarkullimi i gjakut. Nëse mpirje e gishtat e një dore mund të jenë në kundërshtim me rrjedhjen e gjakut në shpinë qafës së mitrës, enëve të trurit.

Gjithashtu mpirje e njëra anë mund të flasim për goditje dhe goditje në tru. Prandaj, në këtë rast, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një neurolog për ekzaminimin e duhur. Shpesh gishtat përmes hipertensionit terpnut, kolesterolit të lartë, të arteriosklerozës sëmundjes. Konsideroni disa nga arsyet më të zakonshme pse ekziston mpirje e duarve: osteochondrosis: Për shkak se kjo sëmundje është e goditjen nerv të madh në shpinë qafës së mitrës. Për shkak të kësaj, nuk është mpirje e gishtërinj në një dorë. Trajtimi konsiston në përdorimin e drogave, fërkim ointments të veçanta shëruese, gels.


Ata janë të nevojshme në mënyrë për të hequr edemë e indeve, të rivendosur funksionimin normal të nervave, eliminimin e inflamacion. Aplikimi i trajtimit kirurgjikale për të eleminuar ngjeshja e nervore. Sëmundjeve Raynaud-së: Nëse mpirje të gishtave në të dy duart prania e mundshme e polyneuropathy, ose spazma arteriolat (enët e vogla të gjakut). Cramping është vulë e sëmundjes Raynaud-së. Kjo sëmundje karakterizohet nga një shkelje të qarkullimit të gjakut përmes të cilit gishtat e mpirë. Në këtë sëmundje ka edhe një gishtat chill konstante, lëkurë të zbehtë, dhimbje - në përgjigje të ftohtë. Polyneuropathy: Kur sëmundja është lezione të shumta të vogla të nervat e duarve, gishtat.

Shkaku më i zakonshëm është diabeti polyneuropathy. Gjithashtu, ajo mund të shkaktojë infeksion, vitaminë mangësi, anemi, kushtet e këqija të punës, etj trajtim konservativ të sëmundjes. Ai përbëhet nga përdorimi i drogave të tilla si trental, duke marrë vitamina neurotropic B1, B6, B12, droga alfalipoevoy acid. Trajtimi ka për qëllim rivendosjen e funksionin e nervave prekura. Mjekimi me gishtat mpirë mjeteve juridike popullore Prerë në kube të vogla tre kripur (vozë) kastravec, përzierje me grimcuar tre pods e piper. Hidh përzierje 0,5 litra. vodka, hiqni një vend të errët për një javë.

Pastaj tendosje infuzion, fshij atë në duart e saj. * Piqeni freskët qull tul kungull, qull ngrohtë bashkëngjitni gjithë gjatësinë e dorës nga supe. Përfundojë letër nënshkrimin, shall Mbështill ose shall leshi. Procedura përsëritur 6 herë. Përdorin të njëjtën rrëmujë, vetëm karburante e saj çdo herë në një banjë me ujë. * Shkrihet në 1 litër. ujë të ngrohtë 1 tbsp. l. kripë, 50 ml lëng amoniaku (10%), 10 ml i kamfuri alkoolit. Duart Përbërja fshij. Nga mpirje të gishtave mund të shpëtojë këtë ilaç popullore lashtë: kravatë rreth wrists fije leshi. * Mix lë grimcuar thata, lule e Ashe tomentosum 6% natyral mollë musht uthull (1: 3).

Lër për 5-7 ditë, tendosje, të bëjë fërkim tri herë në ditë. * Nëse gisht memec në një tas, derdh ujë të ngrohtë, më të ulët mbrapa gishtat, me kujdes të shtyjë fund disa herë. Fingers shpejt fitojnë ndjeshmërinë. Grij 1 limon, 1 karafil hudhër të freskët peeled. Derdh 600 ml ujë të ftohtë, të mbuluar, të lënë për 4 ditë. Pastaj nxjerrjen pije në një stomak bosh 1/3 filxhan zbovtavshy para. Duke marrë masa për të eleminuar mpirje të gishtave, mos harroni të ndryshojë mënyrën tradicionale të jetesës. Shmangni çaj të fortë, kafe, alkool dhe pirja e duhanit. Ata ngushtojë enët e gjakut, duke shkaktuar spazma.

Preferojnë ushqim të nxehtë. Ju gjithashtu do të ndihmojë në drithëra, ushqime që përmbajnë hekur. Për të pastër, të forcojë muret e enëve të gjakut çdo mëngjes me stomak bosh, pini 1 gotë me ujë shumë të nxehtë të thjeshtë. Sigurisht, përpara se të vendosni për të përdorur trajtim në vendin e parë, ju Zvery
-themeluar neurolog specialist ose mjek. Për të vendosur praninë e patologji të qarkullimit të gjakut, Dr. mbajë studim tomografi të trurit. Ju mund të duhet një kurs të sesioneve të me intensitet të ulët lazer infra të kuqe rrezatim, për të rivendosur qarkullimin. Arsyet për të cilat ka mpirje të gishtave, dhe trajtimi i kësaj gjendje duhet të përcaktojë Specialiste, bazuar në praninë e një sëmundje dhe gjendjen e përgjithshme të shëndetit tuaj.

Cheers! Svetlana,