Përdorimi i verdhë, pronat e të dobishme


Len - jo vetëm bimë me lule të vogël holubenki nga e cila pëlhurë universale. Ajo është gjithashtu baza për prodhimin e naftës. Pronat e shërimit të këtij produkti kanë qenë të njohur për qindra vjet. Vaj i lirit ka kohë që janë përdorur dhe mjekësi zyrtare dhe popullore. Pra, sot le të flasim për vaj flaxseed, përdorimin, pronat e të dobishme të mbyllur në natyrën e tij. Për shkak se prodhimi i këtij produkti është më e shtrenjtë se vajit të lulediellit, ajo nuk ka bërë kaq popullore. Megjithatë, në vitet e fundit tendencë për t'u kthyer vaj liri në treg.

Kjo është një komponent i shkëlqyer i një dietë të shëndetshme, ajo mund të përdoret për mbushjen enët e ndryshme dhe madje edhe e përdorin për ushqim për fëmijë. Përbërja e naftës flaxseed është një shumë e acideve yndyrore polyunsaturated. Ata janë një komponent i nevojshëm për rritjen e trupit, si dhe një metabolizëm të qëndrueshme. Këto acide janë të tilla si linoleik dhe alfa-linoleik - ata nuk sintetizohet pavarur në qelizat, por, gjithsesi, është i pamundur pa aktivitetin normal te qelizave të trurit dhe sistemit imunitar. Derivatet e këtyre acideve mund të gjendet në qumështin e nënës, dhe acid linoleik është i rëndësishëm për formimin e membranave qelizore.


Konsumi i vazhdueshëm i vaj liri është një parandalim i shkëlqyer i arteriosklerozës. Ajo mund të zvogëlojë nivelet e niveleve "i keq" kolesterolit, dhe përveç kësaj pengon formimin e mpiksjen e gjakut në enët e sistemit të qarkullimit të gjakut. Shkencëtarët thonë se konsumi ditor i bukës me flaxseed aftë të niveleve 8% më të ulëta të kolesterolit në një muaj. Përveç kësaj ka parandalimin e infarktit te miokardit dhe sëmundjeve koronare të zemrës. E rëndësishmja, studiuesit gjetën asnjë mundësi të mbidozë e këtij produkti. Nëse stomaku juaj merr një sasi të tepruar të vaj liri, ai vetëm thjesht shfaqet pa përpunim dhe thithjen.

Vaj liri është përdorur shpesh për parandalimin e kancerit të ndryshme. Kjo ndihmon për të normalizuar metabolizmin në të gjitha organet dhe indet. Ky produkt përmban një substancë të tilla si lignans, të cilat janë prona antibacterial dhe antifungal pasurit që nuk japin rritje për të ndarë dhe qelizat e kancerit. Besohet se vaj flaxseed është veçanërisht e rëndësishme për parandalimin e kancerit të gjirit, si lignans normalizuar nivelet e estrogjenit, një rritje e cila është shpesh shkaku i tumoreve. Me konsumimin e përditshëm të naftës flaxseed në pacientët me diabet, të ulur glukozës në gjak dhe foto përgjithshëm trup të shëndetshëm.

Gjithashtu, ky produkt është e dobishme në trajtimin e sklerozes se shumefishte, reumatizma, ekzema, artritit, psoriasis, astma dhe tjetri Për shih shërimin dhe efekt terapeutik të përdorimit të vaj liri, rekomandohet se një futje ditore prej 40 gram me ushqimin. Kjo mund të ulur presionin e gjakut, dhe rrjedhimisht përdorur në trajtimin e hipertensionit. Fara li të japë një efekt të butë laksativ. Kur ata arrijnë stomaku është acarim i mukozën e zorrëve, e cila shkakton rritjen e veprimtarinë e tij fizike. Liri akte të naftës si një diuretik i butë dhe laksativ, por ajo mund të shkaktojë dehidratim dhe diarre.

Deri më sot, ky produkt mund të blihet lirisht në farmaci dhe madje dyqan ushqimore.
Vaj flaxseed është përdorur gjerësisht në trajtimin e dizenteri, hemorroide, gurët në veshka dhe gurëve të tëmthit, atherosclerosis, trashje, kolit spastik. Njerëz dhe mjekësi konvencionale përdor fara liri për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës të ndryshme, inflamacion, plagë e infektuar, reaksionet alergjike, ekzema, pyoderma, abrasions, ulcerat dhe djegiet. Efekti i tyre i dobishëm për shkak të përmbajtjes së lartë të alfa-tocopherol, carotene dhe acidet linolenic dhe linoleik. Farmaceutike dhe cosmetology e përdorin këtë produkt për përgatitjen e emulsionet, krem, ointments dhe soaps me të cilat trajtojnë sëmundjet e lëkurës.

Vaj flaxseed mund të përdoren në shtëpi. Ai duhet vetëm për të lyej lëkurën. Në shërimin e bën atë edhe forcon dhe veprim të freskëta. Mix pjesë të barabartë të fara liri dhe kafe terren, përzierje duke përdorur një lëkurë. Ajo do të ndihmojë të hequr qafe e celulitit, pa irrituese lëkurës ndërsa ushqyes dhe sigurimin efekt shtesë. Nëse ju e raportoni ohrubevanie lëkurën - përzierje një lugë gjelle vaj liri me vezë e verdhë veze. Aplikoni përzierje në duart tuaja dhe të vënë në qese të lartë plastike. Mbani një maskë gjysmë ore. Shpëlaj ajo nuk duhet të përdorni sapun, fshirje lëkurën të thatë me peshqir letre.

Gjithashtu, maskë mund të aplikohet në këmbë, dhe më e mirë për të bërë atë gjatë natës. Vaj flaxseed nuk mund të jetë ndezur - në këtë rast atë osalivaetsya. Është e rekomanduar për të ngrënë tri lugë në ditë, tucking ushqimet e gatshme. Ajo mund të shtohet në salads, sauces, ushqimi, etj Ju mund të bleni vaj flaxseed në kapsula dhe si një lëng. Nuk është e rekomanduar për të mbajtur atë të lehta dhe të ngrohtë. Kujdes duhet të tregohet në mënyrë që enë u vjen era tape fort. Nëse zhirkne naftës - ajo bëhet me re, i trashë dhe të errët, dhe erë do të jetë e ngjashme me erën e vaj liri. Pas kësaj, ajo nuk mund të përdoret ose për gatim apo për qëllime kozmetike.

Pronat e shërimit të vaj liri mund të shkojnë për ju, kur ju futur në dietë e përditshme. Catherine