Olivier sallatë - Recetë sallatë me sallam, mollë, i thjeshtë dhe klasik


Në prag të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve pushime, shumë janë në kërkim të recetave interesante zakonshme sallatë e Vitit të Ri "Olivier". Pra, ne kap për ju më të mirë receta sallatë dhe interesante faktet e tij rreth tij. Më shumë rreth tyre në artikullin "Olivier sallatë -. Recetë sallatë me sallam, mollë, të thjeshtë dhe klasik" Pronar restoranti francez dhe kuzhinier Monsieur Lucien Olivier në vitet '60 të shekullit të kaluar ka pasur një han famshme "Hermitage" në Sheshin tub në Moskë (tani e kënd Neglinnoy rrugë, ndërtimin e bujtina ende aty). Dëshirojnë për të kënaqur rusët e pasur gustator Olivier prezantuar një vakt menu "majonezë nga loja."

Zier thëllëzë mish dhe qahem mësohet në një pjatë pelte shijshëm supë, pranë mësoi salcice Kanceri i qafës, feta gjuhës viçi. Të gjitha të laget me salcë majonezë "". Në qendër të kurseve të mësuar patate me trangujve turshi dhe prerë vezë të vogla të ziera. Chef planifikuar që do të shërbejnë patate dekorim kodër. Por, konsumatorët rusë të gatshëm për të ngrënë të gjitha përnjëherë, e cila vë në një pjatë. Gjellë dizajn është shkatërruar, të gjitha të përziera me salcë dhe ngrënë në të njëjtën kohë. Estetike dhe sens profesional Lucien janë prekur seriozisht. Ditën tjetër, një ndjenjë përbuzjeje dhe krenarisë Olivier paplotësuara përzier vetëm të gjithë përbërësit së bashku, duke e mbushur bujarisht me majonezë, dhe ... në dritë një sallatë që merr mbi njohjen dhe popullaritet në vendin e parë për gjysmë shekullit të kaluar.


Gjatë viteve, një sallatë recetë e vërtetë origjinal "Olivier" ishte humbur dhe rishkruar shumë herë. Në bazë të shpikur dhe zbatuar jo vetëm në kuzhinë ruse dhe ndërkombëtare në disa përsëritje të këtij gjellë. Sot ne jemi të lumtur për të ndarë receta interesante. Ne shpresojmë që ju do të duan të gatuaj atë. Numri Recipe 1. Sallatë klasik i Lucien Olivier (i ndryshuar 1904) Përbërësit: i egër - Dy copë, të ziera gjuha mish viçi - një havjar presion (përzierje bli dhe havjar sevryuzhya) - 100 gram, dyqind gram tipit të freskët sallatë "ajsberg" dy duzina (24 copë) të zier karavidhe ose karavidhe jar i konservuar ose i konservuar Bankës gaforret, dyqind gram trangujve turshi pak (ose turshi), 200 gram soje "Kabul", dy kastravec i madh i freskët, kaperi 100 gram, pesë vezë të pjerrta.

Të gjitha produktet në formë të pres në kube të vogla dhe copa jo më të madhe se 0,7 X0, 7 cm Plotesimi:. 400 gram vaj vegjetal (ulliri), një lugë gjelle mustardë paste-frëngjisht, uthull franceze (në shije kuzhinier), dy rrahur vezë të papërpunuara. Në vezëve të naftës së pari injektuar, llokoçis, pastaj - uthull. Seasonings për salcë - bar ulliri (prodhim - France). Numri Recipe 2. Sallatë recetë me suxhuk "sovjetike" Përbërësit: patate në lëkurat e tyre - katër prej tyre, dy karrota të ziera, dyqind gram sallam doktoraturës, një qepë llambë mesme, vezë të ziera fort katërqind gram bizele të njoma, turshi ose tre turshi, kripë dhe piper për shije.


Mbushja: majonezë "provansal" fabrikë, 67% forca yndyrë. Nga rruga, në kohët e Bashkimit Sovjetik ishte majonezë më popullor në kavanoza të vogla qelqi yndyrave të Moskës dhe vajrave të bimëve, e cila është në pronësi të fshijë «», pronarit të markës «pjellin». Numri Recipe 3. Olivier sallatë me shekullin e XXI mollë (me rosë gjirit) Përbërësit sallatë: njëqind e pesëdhjetë gram sallam proshutë, dyqind gram duck gjirit, një patate të madhe të ziera, një vezë të ziera fort, një çift i trangujve të freskëta, një karotë, gjysmë molle jeshile, gjashtëdhjetë gram bizele të konservuar, kripë dhe piper. Mbushja: trashë "fabrikë" majonezë, 67% yndyrë.

Marinadë për rosat pesëdhjetë gram salcë soje finlandez, pesë gram xhenxhefil të freskët integruar, karafil hudhër një, tre lugë çaji vaj, susam, bimore, zhardhok këpurdhash, një lugë çaji mjaltë të lëngshme, cilantro dhe piper i kuq - një e katërta lugë çaji . Përbërësit për një enët e bukur dhe e shijshme paraqitjen tridhjetë karkaleca, e katërta kastravec, domate tremujor, gjashtëdhjetë gram majonezë, gjethe kopër gjashtë, 6 feta bukë Borodino, një lugë gjelle vaj ulliri. Metoda: 1) Duck gjirit fshij marinadë dhe të lënë atë vë për dy ditë në frigorifer. 2) Hiq gjoksin duck nga marinadë, hiqni lëkurës, mishin dhe skuq deri butë, jo overdry.

Cool, diced shkërmoqet vogël. 3) Cut të gjitha produktet për marule në një tas të madh. Trangujve të freskëta dhe mollë para prerjes zhvishem. Më pak në gjendje të bluaj ushqim me thikë, kështu që do të sallatë tuaj shijshme. 4) Përzierje të gjithë produktet e copëtuar, duke përfshirë gjoksin duck, salcë sezonin me kripë dhe piper. 5) Të marrë një fetë e Borodino bukë, të vënë ajo përfundoi duke shërbyer "Oliver", dekoroj krevetochkami dhe kopër, e vënë në mes të një pjatë të madhe. Pritini perimet për të dekoroj, është përhapur rreth salads dhe sasi e vogël me vaj ulliri. Numri Recipe 4. Sallatë Olivier vegjetarian i thjeshtë meatless (me mollë dhe qepë) Përbërësit: patate në lëkurat e tyre - gjashtë copa, karrota të ziera katër, një qepë llambë dytësor, mollë e gjelbër, njëqind gram bizele të freskëta jeshile, bizele jeshile njëqind gram marinuar (lëng drenazhuar), tre ose turshi turshi, dy kastravec të freskëta, peeled lëkurë; zbutur në valë soje ujë mish - 200-300 gram, kripë, piper i zi, herbs provansal, herbs freskëta - majdanoz, cilantro - për shije.

Mbushjen - salcë shtëpi, të bëra me dorë: 400 gram e vajit të rafinuar ulliri, uthull - lugë gjelle, paste mustardë, kripë, sheqer në shije, lëng limoni nga gjysmë fruta. Ju bëftë mirë! Catherine rural,