Okopnyk drogës - përdorim, recipes, Kundërindikimet, foto


Përshkrimi i uzinës. Okopnyk drogës -. Bimë barishtore shumëvjeçare deri në 1 m Burachnykovyh caktuar për familjen. Në rrënjë comfrey të gjatë të zezë dhe kafe, e cila largohet nga një bimë të shkurtër rhizome dhe pubescent qime e ashpër i drejtë, të degëzuar rrjedhin. Lë barishte comfrey heshtak, i sipërm - sessile, më i ulët - petiolate, alternative. Lule në curls që formojnë inflorescences paniculate. Ajo lule në qershor dhe korrik - sythe ngjyrë të bimëve mund të jenë të pista vjollcë, të bardhë, rozë ose ngjyrë vjollcë.
Fruta comfrey medicinale - arrë odnosim'yanyy, e cila maturohet gjatë muajit Korrik - shtator.

Mësoni më shumë për të ju bimë nga artikullin "Okopnyk drogës -. Të përdorimit të recetave, contraindications, Foto" Ku bimë është e zakonshme. Okopnyk rritet në Siberi, në zonën pyjore të Rusisë Evropiane. Ajo rritet përgjatë kanaleve dhe përgjatë lumenjve. Korrje e bimëve medicinale. Në mënyrë që të përgatiten rrënjë comfrey medicinale. Ata dyqan ato në vjeshtë. Pas tërhequr nga toka, rrënjët e bimëve fillimisht pastrohen, atëherë i larë me ujë të ftohtë, dhe pastaj të prerë copa 0,15-0,20 m në gjatësi. Ata ishin tharë pastaj në një zonë të ventiluar, dhe të thata më në fund në një tharëse në 30-40 C. Okopnyk drogës - Photos.
(Foto Comfrey)
Përbërja kimike e bimëve. Rrënjët medicinale comfrey përmbajnë vajra esenciale, acide organike substanca aspartike dhe mucous, alkaloide, taninet, niseshte, sheqer. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë një konsolidin toksike Alkaloid hlyukoalkaloid dhe tsinohlossin. Pronat farmakologjike. Comfrey bimë droge stimulon riparimin e indeve dhe rritjen e qelizave. Përgatitjet comfrey sigurojë enveloping, anti-inflamator, zbutës, protyvoponosnoe dhe veprim të dobët astringent, të përshpejtojë shërimin plagë. Okopnyk drogës - përdorimi i bimëve mjekësore. Medikamente përdoren dizenteri comfrey dhe inflamacion kronik të zorrët dhe stomaku.

Infusion rrënjë comfrey barishte përmirëson tretjen dhe redukton dhimbjet në traktin gastrointestinal. Infusions dhe decoctions përmirësuar kollitje e pështymë ndihmë në sëmundjet e traktit të sipërm respirator. Ekstrakt i ditës comfrey përdorur në thrombophlebitis, septike lezionet indeve të buta, abrasions dhe carbuncles, mastitit. Në mjekësinë popullore, comfrey është përdorur për të trajtimin e plagët dhe eshtra të thyer. Fresh lëng barishte është përdorur për të trajtimin e ulcerat dhe plagët. Pluhur rrënjë barishte comfrey bashkëngjitni për plagët gjakderdhje. Okopnyk - receta për trajtim.

Infuzion. 1,5 gota e vluar butësisht derdh ujë të ngrohtë 2 teaspoons e rrënjës comfrey dhe të vazhdojë të shtyjë për 8:00. Pastaj uji është derdhur në një enë tjetër dhe rrënjët fryrë brewed gotë me ujë të valë dhe infused për 10 minuta, filtruar. Tani të dy infuzion për përzierje. Rezultuar pije infuzion në pjesë të vogla mbi 1/2 litra në ditë. Infuzion me tuberkuloz pulmonar. Litër e nxehtë qumësht oblyyte 40 rrënjë g comfrey dhe 08:00 të insistojnë në një termos, pastaj tendosje. Pini një gotë 3 herë në ditë. Supë për kremra, ablutions, fasha. Hidh një gotë me ujë të valë 2 lugë rrënjë comfrey dhe ngrohjes për 10 minuta rreth ngrohjes mesme, ftohtë profiltruyte lëng mishi.

Tretësirë ​​e rrufë kronike bronkiale, dizenteria, diarre, stomakut dhe Ulçera duodenale. Rrënjët e comfrey medicinale të mbushur 40% m alkool në një raport prej 1: 5, të lënë për 14 ditë, filtruar. Shtuar ujë me dhe 20-40 pika 4-5 herë në ditë. Frakturat vaj. Kaluar nëpër një mulli mishit apo njëpasnjëshëm në pluhur medicinale rrënjët comfrey përzierje me sallo shkrirë në pjesë të barabarta. Vaj është përdorur për të compress ose rubbed në pika të lënduar.
Okopnyk - contraindications për përdorim. Por kjo nuk do të kishte comfrey përdorin atë si drogë, por në të njëjtën kohë dhe të bimëve helmuese.

Përdorimi për trajtim duhet të jetë vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Mos tejkalojnë doza e rekomanduar. A nuk e le ta shtatzënë.