Okopnyk në mjekësi


Emri i kësaj bime (në mjetet greke gërshetohet) tregon aftësinë e comfrey nxitur shërimin e shpejtë të frakturave. Për të njëjtën arsye, kjo barishte gjithashtu i quajtur comfrey. Kjo aftësi e një fabrike përdorur gjerësisht për trajtimin e frakturave dhe lëndimeve. Bimë Okopnyk përdorur në mjekësinë tradicionale për moshat. Kryesisht përdoret për qëllime terapeutike bimët rrënjë. Ata fillojnë korrje në vjeshtë, kur bimore lë hedhur ose në fillim të pranverës, ndërsa ata janë ende nuk ka. Rrënjët lahen tërësisht nën ujë të rrjedhshëm, të thata me një peshqir. Pastaj prerë në copa të vogla dhe të thata në një vend të ngrohtë.

Përbërja biokimike e comfrey Vetëm dua të ju kujtoj se bimë është helmuese, kështu që në thelb, ajo është përdorur për përdorim të jashtëm, të trajtuar plagët, madje edhe të thellë, shërim të zgjatur dhe thyerje. Ai përmban tsinohlossin Alkaloid që mund të shkaktojë paralizë te sistemit nervor, kështu që duke marrë droga duhet comfrey brenda me kujdes të madh, vetëm pas dozimin. Bimë është e pasur me acide organike, polysaccharides. Ajo është gjithashtu një shumë e taninet, aminoacidet, allantoin. Janë të përbërë nga bimë të mukusit kanë qetësues, pronat mbrojtur të.


Ato janë përdorur edhe si një antitussive, qetësues, ju lutem. Si pjesë e bimëve është gjithashtu taninet, të cilat kanë antibacterial, anti-inflamator, pronat astringent. I trashë rrëshirë, ngjitës të përfshira në fabrikë, kanë antibacterial, veprim protivohnilostnoe. Pektin është gjithashtu pjesë e bimës, ënjtje në një mjedis të lagësht, ata formojnë një zgjidhje koloidal, i cili ka qetësues, mbrojtur, pronat analgjezik. Rrënjët e bimës përmbajnë choline, niseshte, minerale, vajra dhe acide organike. Përgatitjet në bazë të tij janë mbrojtëse, anti-inflamator, astringent dhe duke shëruar funksion.

Në trajtimin e sëmundjeve të cilat mund të ndihmojnë Comfrey? Healers shumë kohë më parë dhe në mënyrë efektive të përdorin fabrikë në sëmundjet e sistemit të kockave, thyerje, gunga, me zhvendosje dhe amputations. Në mjekësi popullore trajton comfrey fazën fillestare të tuberkulozit kockave dhe tuberkulozi pulmonar, Ulçera në stomak, duke venat me variçe, thrombophlebitis, ulcerat trofike. Ka shembuj të shumtë të comfrey ndihmë në trajtimin e kancerit, sarkomën, tumoret e ndryshme, dhimbje të nervit shiatik, osteomielit, dhimbje të nervit shiatik. Sukses përballimin me bimë të vështirë të shërimit, plagët zahnoyitysya, stomatiti, sëmundje periodontale, anginë.

Si okopnyk përdoren në mjekësi dhe popullore tradicionale? Gëlltitja zakonisht marrin në rrënjët zapareni bimore qumësht. Për këtë qëllim, 40 g të rrënjëve grimcuar thata vë në balte, qeramikë, derdh një litër qumësht të nxehtë, e vënë në furrë ose furrë për ngrohje të ulët. Le lëngojnë (mos vlim!) 6-7 orë. * Pije të ngrohtë supë tuberkulozit, veshkave, stomakut, sëmundjet e zorrëve. Ajo përdoret gjithashtu për diarre me lirimin e gjakut. Sores trajtojnë, ulcerat, etj * Për trajtimin e mushkërive, kollë, bronkit përgatit një produkt që: papërpunuara ose të thata pushim rrënjë bimë, të shtypur në një shtet homogjen që i ngjan një paste.

Përzierje me mjaltë (1: 2 ratio), hani 1 h L.. të paktën 3 herë gjatë ditës. Aplikoni nga jashtë * Kur tuberkulozi, sarkomë, thrombophlebitis, në fraktura, Zhvendosjet bëjnë vaj të parfumuar me copëtuar freskët, rrënjët peeled e comfrey. Për ta bërë këtë rrënjë copëtuar siç duhet, bluaj atë, përzierje me shkrirë nutryanym pakripur proshutë. Kujdes lyej njollat ​​e lënduar ky mjet, top, aplikoni një fashë. Kur gjakderdhje, zgjatur shërimin e plagëve, fshij rrënjë të freskëta në një gjendje paste aplikuar në plagë për shërim të shpejtë. Unë gjithashtu dua të ofrojnë një recetave pak përdorimin e comfrey në mjekësi: Kur adenoma e prostatës - 2 orë.

l. rrënjët grimcuar pour 2 tbsp. ujë, të përfundojë të valë, hiqni një vend të errët për një orë. Atëherë pini 0,5 cent. 3 deri 4 herë në ditë. Kur kanceri i gjirit shkojnë rrënjë të freskët përmes një mulli mishit, të vënë mbi të pastër prej liri qull me miell misri pecetë të bashkëngjitni tumorit në mëngjes, gjatë gjithë ditës, pastaj të ndryshojë. Në forma të ndryshme të kancerit të derdh 1 lugë. L. Gjobë
i copëtuar rrënjë 1 tbsp. ftohtë ujë të zier. Le të qëndrojë gjatë natës. Infuzion Morning derdh në një tas. Ajo do të na marrë më shumë dhe rrënjët pour 1 tbsp. ujë të valë. Lë të ngrihem orë, pastaj tendosje dhe të lidhë të dy infuzion, përzierje tërësisht.

Pini një gjysmë gotë para çdo vakt, por jo më shumë se 4 herë në ditë. Rrënjët steamed bashkëngjitni për tumor fashë të sigurt. Për shkak të bimëve helmuese, aplikoni mjekësi comfrey tradicionale shpesh. Para se të përdorni atë, të jetë i sigurt për të kontrolloni me mjekun tuaj.
Gjëja kryesore në çdo trajtim - të marrë shpëtoj sëmundje torturuar, ndërsa nuk shkakton efekte negative në trupin tuaj. Prandaj, e përdorin atë me kujdes, të jetë i sigurt për të ndjekur rregullat e përgatitjes së barnave, nuk e tejkalojnë doza e rekomanduar në trajtim. Në të njëjtën kohë pronat e saj medicinale dhe vlerësuar farmaci ju mund të blini përfundoi produkteve nga comfrey - "comfrey ca balsam, oe" dhe "melhem comfrey" përmban vitaminë E (Dr. Theiss).

Cheers! Svetlana,