Facials kastravec në shtëpi


Disa gra që kanë arritur të ruajnë bukurinë dhe freskinë e lëkurës me parimin praktik të vjetër: "Të gjithë ata, të vënë në fytyrën tuaj." Sepse kafshët shtëpiake shpesh shohin ato me gjethe apo lakër bollgur qull mbi fytyrën e tij. Por shpesh u pëlqen të "nxjerr" në shtëpi me feta kastravec në lëkurë.
Këto gra me të drejtë të gjeni atë kozmetike shquar natyrore dhe në mënyrë aktive përdorin pronat e dobishme e perimeve të gatuaj ujit kastravec, krem ​​dhe kastravec Facials në shtëpi. Trangujve janë të pasura me acide organike, fruktoza, glukoza, proteina dhe vajra esenciale. Sigurisht, vitamina në to nuk është shumë, por minerale të mjaftueshme.

Në përbërjen kimike të kaliumit, natriumit, magnez, hekur, jod dhe fosforit. Main kastravec shtëpi performancës maskë fytyrën që ajo është në gjendje për ton, moisturize dhe lëkurës zbardh. Me këtë kastravec të përballuar më mirë se frutat dhe perimet e tjera. Kozmetike kastravec të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës. Ju mund të përdorni atë për të hequr qafe yndyrë, thatësi e tepruar, pigmentim të lëkurës, ënjtje dhe lodhje të syve. Dhe më e rëndësishmja - receta për maska ​​fytyrë kastravec në bazë të shumë e thjeshtë dhe efektive. Tani që ju e dini (mbani mend) pronat e dobishme e kastravec dhe aftësinë e tij për të ruajtur bukurinë dhe rininë, të kushtoj pak kohë dhe gatuaj maskë kastravec për fytyrë, qafë dhe gjoks.


Hydrating Mask. Strips ose feta kastravec të freskëta larë nga lëkura, të aplikojnë për të pastruar lëkurën. Sigurt ata me garzë. Shtrihuni dhe relaksohuni. Dërgo aktin lëng në lëkurë për rreth 20 minuta. Pastaj hiqni copa e kastravec dhe butësisht të vrasin të lëkurës mbetet lëng kastravec jo të larë. Nëse nuk ka kohë për të bërë një maskë, thjesht fshij fetë lëkurë perime të freskëta. Lëng i saj është tonet e shkëlqyera dhe moisturizes lëkurën, çfarë efekti mund të shihet menjëherë. Whitening maskë. Me trangujve mund të shpëtoj Freckles dhe pika të moshës. Kjo mund të bëhet në mënyra të ndryshme. Ju mund rregullisht fshij lëkurën me feta e perimeve të freskëta ose kuzhinier zbardhjen maskë që shumë më mirë.

Për të përgatitur maskë fshij një kastravec të vogël të freskët me lëvozhgë në një rende gjobë. Lugë slurry rezulton përzierje një lugë çaji të katërtën e acidit borik. Pastaj vendin enët me një përzierje në një tas me ujë të vluar për 2-3 minuta. Në mënyrë të barabartë të aplikoni paste kastravec në gazë palosur në katër dhe të vënë në fytyrë të pastër dhe qafë. Përzierje e mbetur fshij neckline lëkurës. Mbani qull me miell misri në lëkurë për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë. Ky mjet është e madhe për të lëkurës me vaj. Maskë ushqyese. Përgatitur në kastravec shtëpi maskë të fytyrës përkryer ushqen dhe moisturizes lëkurë të thatë dhe normale.

Për të përgatitur atë, kastravec hekura me lëvozhgë në një rende gjobë, përzierje një lugë gjelle e slurry me dy lugë krem ​​të freskët. Aplikoni përzierje në lëkurën tuaj dhe të mbajë për 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Në qoftë se lëkura juaj është me vaj, përdorni kos në vend të salcë kosi. Peels kastravec. Clean përdorur këtë zhvishem është e dobishme edhe për lëkurë më delikate dhe të ndjeshme. Përgatitja kastravec përshesh siç përshkruhet më sipër. Shto një lugë gjelle e thekon mbështjellë oats dhe fshij mirë në një tas qelqi. Le të qëndrojë 20 minuta dhe të aplikoni në fytyrë të pastër dhe fërkim qafë në një lëvizje rrethore. Lini zhvishem në lëkurë për 10 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Ky mjet është përdorur mirë edhe për të gjithë trupin. Krem kastravec për lëkurë të thatë. Në shtëpi ju mund të përgatisë një krem ​​për duart të mrekullueshme nga kastravec. Mix 3 lugë lëng të freskët me shalqi, 3 lugë vaj ulliri i parafinuar. Shto një lugë gjelle glicerinë dhe një lugë gjelle e beeswax shkrirë natyrore. Të gjitha të lëvizje edhe në një masë homogjene. Krem aplikoni në duart tuaja si të nevojshme. Shitore në frigorifer. Ujë Cosmetic kastravec. Vetëm të zhvishem me grimcuar 4 lugë trangujve të freskëta dhe derdh dy gota me ujë të valë. Insistojnë natë.

Pastaj tendosje të lëngshme që rezulton. Lahen këtë ujë, pije Facials saj. Për të larë e lëkurës elasticitet përzierje e lëng shalqi dhe qumësht në një raport prej 2: 1. Unë shpresoj se ju do të duhet në këtë artikull recetave, veçanërisht që nga të gjitha të fytyrës maskë e kastravec në shtëpi nuk është e vështirë për t'u përgatitur. Sigurisht, ju mund të blej një krem ​​me kastravec ekstrakt dhe e përdorin atë. Por tani në fillim të verës dhe së shpejti këtë perime të mrekullueshme është e bollshme në shtretër dhe raftet. Mëkatojnë të mos përdorni një produkt natyral. Duke e bërë kështu maska ​​mjaft të përshtaten të gjitha që në

Sallatë nuk është duke shkuar. Ju gjithashtu mund të përdorni trangujve të mëdha pjekur. Gjëja kryesore që ata nuk ishin të verdhë. Të jetë i shëndetshëm, i bukur dhe i lumtur! Svetlana,