Oats - trajtim, pronat e të dobishme, aplikime në mjekësi, Kundërindikimet


Përshkrim. Barishte medicinale 0,6-1 m kullosa i gjatë familjar. Stem kënaqur ndërtoj farë, grooved, me një internodes forta. Gjethet e bimëve janë të ngushta, të gjatë, rresht të dyfishtë, të kthehet. Lulëzuar bimët e mbledhura në inflorescences paniculate, të vogla, të vendosura në skajet e rrjedh. Saj fruta - kokrra plenchataya. Blooms tërshërë mbjellëse në qershor-gusht, frutat piqen gjatë muajit Korrik - shtator. Oats rritur si mbjellje të lashtat. Çorape. Për prodhimin e barnave të përdorura pjesët ajrore të bimëve dhe drithëra të papërpunuara. Oats farë bari janë korrur gjatë lulëzuar dhe të thatë menjëherë.

Kashtë tërshërë korrur fara në korrjes. Përbërja kimike. Përbërja e fara bimësh tërshërë drithëra janë proteina, niseshte, fibra, yndyrna, vitamina, materiale inorganike (zink, mangan dhe hekuri), choline, acidet organike, alkaloide. Në pjesët ajrore të bimëve gjenden minerale komponimet, flavonoids, saponins. Çfarë është pronat e dobishme e kënaqur? Tërshërë mbjellëse dhe forcon sistemin nervor dhe tonik të mirë. Ajo normalizes metabolizmin yndyrë, vepron si laksativ i butë, rrit peristaltikės, largon toksina. Bimore ka veti antioxidant, qetësues dhe zbutës.


Oats - përdoret në mjekësinë popullore. Mjekësi Oats ndihmon të rivendosur fuqinë në lodhje, e përdorur në shkelje të oreksit dhe lodhje. Zierje mukoza e fara tërshërë janë përdorur për ulçerë stomakut, gastriti, lodhje, sëmundjeve që lidhen me kequshqyerjen e përgjithshme, në hepatiti viral, enterocolitis, sëmundje e duodenum. Tërshërë mbjellëse duhet të përfshihen në dietën e pacientëve që vuajnë nga sëmundjet e sistemit nervor, ngathtësi zorrëve, aritmia kardiake. Bollgur dhe krunde tërshërë nivelet më të ulëta të kolesterolit.

Bimë tërshëra dhe produktet e tij janë të dobishme në trajtimin e diatez tek fëmijët, dermatitis kronike, ekzema. Pjesët e bimëve aboveground tërshërë fara - një tonik të madh për të gjithë trupin, të dobishme në lodhje nervor dhe fizike. Ajo është përdorur në ftohjet e vazhdueshme, sklerozë të shumëfishtë dhe mangësi të funksionit të tiroides dhe estrogjenit. Në praktikën kozmetike përdoren maska ​​të bëra nga tërshëra bollgur, me lëkurë të ngadaltë dhe të plakjes. Krema zierje e bimëve misri papërpunuar të ndihmuar pronarët e lëkurë të thatë krisur. Banja me një zierje e kashtë tërshërë këshilluar kur këmbët e ftohta në ngrirja gjymtyrë, sëmundjet e lëkurës, reumatizmi, ishias.

Oats - receta trajtim popullore. Artrit infuzion. Një lugë gjelle copëtuar kashte fara tërshërë derdh 250 ml ujë të zier fllad, të lënë për 1/2 orë, tendosje. Pini tre herë në ditë para ushqimit për një gjysmë gotë. Bimët infuzion në diatez. 2 lugë tërshërë kokërr mbjellje derdh një gjysmë litër ujë të zier fllad, të lënë për 3 orë, tendosje. Pini 4 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Infuzion me cholecystitis. 500 gram kokrra tërshërë derdh një litër ujë të zier fllad, të lënë për 40 minuta, tendosje. Pini tri herë në ditë për 1/2 filxhan. Supë me grip. Një farë tërshëra kokërr gotë të mbushur një litër ujë të zier të ftohtë, të lënë për natën.

Në çiban mëngjes mbi flakë të mesme të zjarrit, derisa oats nuk janë uvarytsya të 1/2 vëllimit, pastaj tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Pini të ditës në formën e ngrohjes. Bimët supë si një agjent diuretik dhe choleretic. Një farë tërshëra kokërr gotë të mbushur një litër ujë të zier fllad mbi flakë të mesme të zjarrit avullohem në 1/4 volumin, cool, tendosje.
Pini 3-4 herë në ditë për 1/2 filxhan. Supë me gurë në fshikëz e tëmthit. 1/2 filxhan tërshërë drithëra fara derdh 750 ml qumësht të valë. Vendi në furrë të nxehtë për 1,5-2 orë, filtër. Pirë gjatë gjithë ditës. Bronkit supë. 02/01 kokrra filxhan tërshërë pour 2 litra qumësht, 1,5 Tomita - 02:00 rosto filtër.

Pini një gotë gjatë natës. Bimët supë me cystitis. Një gotë me kokrra të para të farave oats derdh 250 ml ujë. Pastaj ngrohur në një banjë me ujë të valë deri sa ajo avullohet 1/2 e vëllimit dhe të filtruar. Në supë të shtoni 2 lugë mjaltë, vlim 5 minuta. Pini një gjysmë gotë dy herë apo tri herë në ditë. Supë për banjot gatim. 1 / 2-1 kg kashte fara tërshërë derdh një litra pak ujë, vlim 1 / 02:00, i ftohtë, profiltruyte. Supë për përdorim të jashtëm në reumatizma. 300 gram fara kashte tërshërë mbush 10 litra ujë, vlim 1 / 02:00, cool për 32-33?

C. Merrni banjot këmbë. Supë me cystitis për përdorim të jashtëm. 250 gram copëtuar dhoma kashtë tërshërë me litra ujë, vlim mbi flakë të mesme të zjarrit 1 / 02:00, pastaj tendosje. Përdorni për larjen 5 deri në 10 minuta në 35-36? C. Në të njëjtën kohë të marrë në supë. Supë me cystitis për përdorim të brendshëm. 2 lugë fara kashtë tërshërë derdh 250 ml ujë të nxehtë, vlim mbi flakë të mesme të zjarrit 3 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje. Pini 3-5 herë në ditë për 1/4 filxhan. Supë e bimëve misri. Një lugë gjelle e tërshërë kokërr farës së papërpunuar të mbushur një litër ujë dhe vlim për 3 minuta, cool, tendosje.

Larja supë fytyrën e tij për lëkurë të thatë. Tretësirë ​​si një tonik dhe tonik. Muzik jeshile bari farë tërshërë mbushur këtë masë të shishe gjysmë-litër, e plotësoni atë me vodka, insistojnë në një vend të errët për 2-3 javë, dhe herë pas here shkundur atë. Strain, lëndëve të para shtrydh. Pini tri herë në ditë para ushqimit për 20-30 pika në një lugë gjelle ujë. Oats - contraindications. Gjatë trajtimit të kënaqur për të përjashtuar kafe, të gjitha pijet, rrinë në moderim në ngrënie. Ajo është e kundërindikuar tek pacientët me mbindjeshmëri të komponentëve që janë pjesë e bimës nga dështimi kardiovaskulare, dështimi i veshkave.

Mbidozë mund të shkaktojë dhimbje koke.