Norichnyk knotted rannik bar - bimë medicinale


Përshkrim bimët norychnyka nodosum. Grass rannik knotted - një barishte gjithëvjetor deri në 1 m Ajo i takon familjes norychnykovyh.. Ajo ka një shkëlqim, katër të njëanshme, rrjedhin drejtë. Lë serrate, i zgjatur-ovate, akute, kundërtën. Lulet janë mbledhur në inflorescences paniculate, të parregullt, të vogla, kafe-kuqe. Norychnyka fruta - kapsulë. Blooms bimore maj-gusht. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga neni "Norichnyk knotted. Grass rannik - barishte " Rritet knotted rannik? Norichnyk knotted zakonshme në Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, Lindore dhe Siberia Perëndimore.

Bimë rritet përgjatë brigjeve të përrenjve dhe lumenjve, në mesin e shkurre, livadhet. Photo rannik knotted.Përgatitja knotted norychnyka. Në përgatitje për qëllime medicinale barnave të përdorura pjesët ajrore të bimëve, rrënjë dhe rrënjët e bimëve.
Rhizomes janë gërmuan në fund të vjeshtës. Bimët Gras korrur gjatë lulëzuar, prerja off majat e rrjedh deri në 0,3 m në gjatësi. Dry në një zonë të ventiluar ose në ajër në hije. Përbërja kimike e bimëve mjekësore knotted norychnyka. Bimët mjekësore rannik knotted përmban iridoids, karbohidratet, alkaloide, saponins, flavonoids, coumarins, acidet organike, taninet.


Pronat medicinale norychnyka knotted. Norichnyk knotted një laksativ, diuretik, antipiretik, bën të dalë djersë, veprim antihelminthic dhe shërimit. Përdorimi i bimëve medicinale. Infuzion i bimëve rannik të përdorura për të trajtuar koshere. Infuzion i rhizomes norychnyka knotted rekomanduar për çrregullime nervore, sëmundje tiroide, dhimbje koke, djegie në nyjet limfatike, me skuqjen itchy lëkurës, histeri, hemorroide, reumatizma. Infuzion të rrënjët e bimëve mjekësore norychnyka knotted këshilluar nga jashtë - me kyçeve artrit, në - malaries dhe lipoma.

Për përdorim të jashtëm një zierje e rrënjët e bimëve të përdoret për të trajtuar hemorroide, ekzemë, inflamacion i veshit të mesëm, dermatit alergjik, me dhimbje të përbashkët dhe abrasions. Fresh rizomat lëng barishte e përdorur në tuberkulozi pulmonar dhe kancerit. Rrënjët e freskëta copëtuar është aplikuar për të tumoreve, ku kafshimit gjarpër. Trajtimi norychnyka nyjë. Infuzion i rhizomes. Gjysma një lugë çaji i rhizomes norychnyka knotted derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 15 minuta në një banjë me ujë të valë. Ftohtë në temperaturën e dhomës për 45 minuta, tendosje.

Merrni infuzion ilaçe në doza të ndara mbi gjysmën e një gotë në ditë. Infuzion i barit. Një lugë gjelle e bimëve norychnyka hedh ujë të zier, le të qëndrojë, pastaj tendosje, lëndëve të para mund të tejkalohen. Pini tri herë në ditë 20 minuta para ngrënies 1-2 lugë. Supë për përdorim të jashtëm. Një lugë gjelle e rrënjëve barishte norychnyka melchennyh knotted derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe vlim për 20 minuta rreth ngrohjes mesme, të ftohtë 10 minuta në temperaturën e dhomës, pastaj tendosje. Shpëlaj fytin tuaj, të bëjë fasha dhe kremra. Kundërindikimet për norychnyka.

Bimë është rannik helmues knotted, kështu që ajo duhet të përdoret me kujdes dhe nën mbikëqyrje mjekësore.