Newborn dhe kujdes


Me ardhjen e njeriut të ri në ndryshimet e jetesës të familjes dhe pa marrë parasysh se çfarë fëmija i parë, i dytë ose i tretë ... Për një foshnje e porsalindur dhe të kujdesit të kërkojë një qasje të veçantë. Është e nevojshme të kujtojmë aftësitë e vjetra dhe të mësojnë nëse ka rekomandime të reja se si të sillen nëna me fëmijën. Newborn dhe kujdes Kjo është 9 muaj prapa në dukje alarmet kohë dhe pritjet mbi, por ajo nuk ishte aty, ajo është vetëm fillimi. Kujdesi për një fëmijë të porsalindur - jo vetëm argëtim dhe eksitim, ndonjëherë është edhe e vështirë. Nënë e re nuk është gjithmonë i sigurt se çfarë po e mban fëmijën në krahët e saj, frikë të humbasë barrën e tij të çmuar dhe nuk është e çuditshme, sepse fëmija duket aq e brishtë.

Shumë mësojmë prindërit e rinj në spital. Kujdes kryesor këshillat e personelit mjekësor dhe të vëmëndshëm ndaj manipulimit të kryer nga ta. Pra, le të fillojë me bazat më të ... Holding fëmijën në krahët e saj? Para se të prek fëmijën, të jetë i sigurt për të larë duart tuaja. Trupi i një foshnje e porsalindur është ende shumë i dobët dhe nuk mund të përballojë numrin e madh të mikrobeve që e rrethojnë atë. Duke marrë fëmijën në krahë, ai duhet të mbajë kokën sepse muskujt e qafës nuk janë të mjaftueshme ende i fortë. Kujdes porsalindur dhe të përditshme për Ne të rriturit zgjuar në mëngjes, të shkuar në banjo për të larë dhe të fëmijës porsalindur nuk është në gjendje për të kryer këto veprime.


Le të ndihmuar atë në këtë. • Filloni me fytyrë. Fshij atë me një shtupë pambuku zhytur në ujë të ngrohtë zier për një të harrojmë për veshët, dhe të fshijë ato. • Sytë duhet të jenë të përpunuara. Ju lutem përdorni pads pambuku kozmetike që janë para-zhytem në ujë të ngrohtë. Nëse sytë e foshnjës ishin zakysaty ose pak dirtier se zakonisht, në vend të përdorimit të ujit Furacilinum farmaceutike. Çaj i freskët brewed, kjo nuk është një përshtatje e keqe për qëllim, por në fillim, sigurohuni se pads pambuku nuk janë kokrra të çajit, përndryshe fëmija do të jetë acarim i pikave.

Sytë shpëlarje të fillojë nga buzë e jashtme të brendshme dhe të shkojnë. Mos harroni se për çdo pikë që ju duhet të përdorni një pads të veçantë pambuk! • Lëkura dhe lëkurë folds, lyej ato të paktën një herë në ditë. Industri Parfum prodhon shumë vajra të fëmijëve, disa prej tyre e keqe. Por në qoftë se ekziston një rrezik i reaksioneve alergjike më mirë të përdorni vaj steril. • kërthizës plagë si të kultivojnë atë? Në procedurën e spitalit të kryer nga një infermiere, tani - është përgjegjësia juaj. Për të rezervuara parë nga peroksid 3%, fërkim 70C alkoolit, diamant dhe swabs pambuku gjelbër. Para se të filloni për të manipuluar lani duart me sapun dhe ujë.

Bëhem i lagur një shkop në peroksid dhe butësisht hiqni kore nga plaga e kërthizës, kullimin e alkoolit, trajtoj bojë jeshile. Kjo procedurë është kryer të paktën një herë në ditë. • podmyvaniya. Pas çdo akt të jashtëqitjes dhe urinimit gjithmonë joshet fëmija i porsalindur është shumë kujdes. Minojë duhet vetëm të rrjedhshëm front të ujit për të mbështetur dorën duke përdorur një avion të ujit të ngrohtë (37-37S). Pas podmyvaniya domosdoshmërisht thatë peshqir të butë ose lëkurë Diaper Baby-së dhe trajtimin e lëkurë folds vaj me një shtupë pambuku. Mos përdorni pellgjet podmyvaniya ose pellgje, rreziku i infeksionit në traktin urinar është rritur shumë herë!

• Larje - një element thelbësor i kujdesit ditor të porsalindur. Not parë - moment emocionuese. Riformuar sapo prindërit të shqetësuar, kërkoni një shumë pyetje "si një fëmijë", "uji nuk është shumë e nxehtë," "të mbajtur kokën apo babai i fëmijës" dhe kështu me radhë.
n Për "të trajtimit të ujit" nevojë:.. dush, mundësisht me një qëndrim të veçantë për peshqir kokë baby, një termometër për të matur temperaturën e zierje me ujë të bimëve (kamomil, celandine, lisi leh, qetësues mbledhjen, etj) Në fillim, të bëjë një zierje e çdo një prej këtyre bimëve, derdh në vaskë. Temperatura e ujit për larje duhet të jetë në mes 28Sdo 36S.

Përdor shampo baby dhe sapun mund të jetë jo më shumë se 2 herë në javë nuk është. Pas banje fëmijën fshij plotësisht, e vënë. Koha banje një fëmijë të porsalindur është individualisht. Tradicionalisht, supozohet që lahet crumbs më mirë natën, por kjo nuk është opsioni më i mirë, veçanërisht pasi ai perevozbuzhdaetsya dhe gjumë të varfër. Në këtë rast, përse nuk lëvizin banje në mëngjes? Kujdes porsalindur dhe javore për • Pastrimi i pasazhe të hundës, për këtë flagella pambuku ju lutem ose të përgatisë vetë me leshin. Do t'i zhytë në vazelinë sterilizuar ose vaj perimesh.

Flagjelat injektuar në secilën vrimë hunde jo më e thellë se 1-1,5 cm dhe lëvizje e rradhës për të pastruar ato. Për çdo pasazh hundës duke përdorur një flagjelë të vetme. Lëvizja duhet të jetë jashtë nutria. • shëtitje Dëgjimi t'i shtyer me pambuk të thatë ose të buta flagjelat veshit shkopinj. Parimi është i njëjtë. • Nails të ushqyeshme përdorur gërshërë me skajet rrumbullakosura. • mukoze të panevojshme (mëllenjë) proces është e nevojshme, ata lënduar shpejt. Foshnja e porsalindur - pak top i jetës, ai nuk mund të flasim, të kërkojë apo të themi, se me të nuk është e gjitha e drejtë dhe supe përgjegjësinë moms të shkuar për këtë!

Alex,