Mungesa e vitaminave në trupin e njeriut


Beriberi - mungesa e vitaminave në trupin e njeriut është një gjendje ku trupi i mungon një ose më shumë elemente. Në thelb, kjo gjendje është e shkaktuar nga kequshqyerja në intervalin gjatë. Por ka edhe një lloj i vitaminës mangësi si një pranverë. Kjo është karakteristikë e shumicës së popullatës sonë dhe për shkak të faktit se gjatë sezonit të ftohtë, trupi ynë merr më pak vitamina, për shkak të mungesës së frutave dhe perimeve të freskëta. Në qoftë se ju ndiheni më keq në pranverë, ju jeni vazhdimisht të lodhur, dua të fle gjatë gjithë kohës, dhe kanë tendencë për të marrë inatosur mbi xhingërima - beriberi pranverë të prekur.

Në raste të rënda, këto simptoma janë të shoqëruara me një shkelje të qartë - humbja e flokëve, lëkurë lëkurë, thonjtë puffs. Megjithatë, mungesa e vitaminave çon në e njëjtë si në çdo kohë të vitit. Nëse marrim parasysh vitaminë termi mangësi nga një pikëpamja shkencore - ne kemi marrë atë të gabuar. Shkencëtarët beriberi quajnë mungesën pothuajse të plotë të vitaminave, që ndodh shumë rrallë. Beriberi pranverë ynë më siç duhet të quhet hypovitaminosis. Ky term do të thotë vetëm një mangësi e një ose më shumë vitamina. Me ritmin aktual të vitaminës jetës Mangësitë karakteristike e shumë njerëzve.Ajo është shkaktuar, së pari, dietë të pasakta dhe të pa balancuar, dhe së dyti, ritmin modern të jetës. Çfarë mund të bëjmë për të parandaluar pranverë vitaminë mangësi? Sigurisht, ajo është më e lehtë për të parandaluar mungesën e vitaminave sesa të luftuar me të dhe pastaj me pasojat e kësaj mungese. Së pari rishikojë dietën tuaj. Që nga vjeshta përpiqen për të balancuar marrjes të ushqimit në mënyrë që ajo është e deri tek ju trup marrë numrin maksimal të ushqyesve. Mos kini frikë për të teproj me vitamina - pa përdorimin e komplekseve vitaminë hypervitaminosis është shumë e vështirë të arrihet. Mos harroni se shuma minimale e frutave dhe perimeve të ngrënë - një paund në ditë.

Por ata duhet të jenë të ndryshme. Mundohuni të bëni boshllëqet për të dimrit ose të blejnë frutat sezon të ftohtë dhe perime. Ngrirje Modern shpejt mund të ruajtur vitaminat më të dobishme dhe minerale. Nga këto perime mund të jetë i gatuar komposto, apo edhe të kenë ato për një arsye, me sheqer ose mjaltë. Perimet gjithashtu të përdoret për të përgatitur enët e ndryshme. Provoni kështu vë në dukje ato për përpunimin e temperaturës minimale. Perime pak të humbasin vlerën ushqyese kur ata piqem apo kuzhinier në një kazan të dyfishtë. Edhe më pak ushqyesve të ruajtura në perime gatuar, dhe madje tiganisje është asgjë.

A mos i lënë perimet zhytem në ujë - kështu që ata edhe të humbasin pronat e tyre të dobishme. Dhe nuk përpiqen për të mbajtur ata të prerë dhe ngrënë menjëherë. Gjithashtu i dobishëm do të ishte tjetër në shtëpi i bërë. Lakër turshi, për shembull, është një burim i ushqyesve. Ai përmban vitamina B, vitaminë C dhe shumë minerale - natrium, kalium, zink, fosfor, kalcium, etj Përdorimi dhe korrur me manave të verës - u rrit, për shembull, përmban vitaminë C dhe është gjithashtu një agjent i madh anti-inflamator. Është e mundur për të përgatitur teas dhe infuzione. Si të shpejt të rivendosur trupin nëse ajo ka mangësi vitaminë?

Nëse pranvera ka ardhur, dhe me atë të beriberi pranverë - konsultoheni me një specialist dhe për të marrë një kompleks të mirë vitaminë. Tani ata janë në treg farmaceutike është një numër i madh, dhe të gjithë mund të gjeni një që i përshtatet atij. Ekspertët besojnë se ajo është e mirë për të marrë vitamina në kapsula. Vitaminat ka shtresa dhe shpërbëhet gradualisht, jo në konflikt me njëri-tjetrin. Koha më e mirë për të marrë një kompleks vitaminë - në mëngjes me ushqim. Kjo është kur trupi kërkon më shumë pjesë të energjisë për të shpërndarë atë, atëherë ditë. Por mos pini vitamina substanca aktive.

Më të mirë të përshtatshme në ujë të zakonshëm. Nga rruga, disa lëngjeve mund të ndikojë negativisht në shpërbërjen e vitaminave në trup dhe thithjen e tyre nga indet. A nuk e përtyp kapsulë, nëse nuk është specifikuar në udhëzimet. Komplekset multivitamin duhet të marrë kurse, duke e bërë një pushim. Përpiquni të përdorni ato sipas udhëzimeve dhe rekomandimeve të mjekut tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët. Catherine