Gjumë i shqetësuar në të rriturit


Kush merr deri në fillim, sepse Perëndia i jep - urtësinë popullore, të dëshmuar me shekuj. Në terma të thjeshtë, një person i suksesshëm i cili fillon ditën e tij në fillim. Dhe për të filluar në fillim të ditës, keni nevojë për një gjumë të mirë! Dhe nëse po - le të flasim për përfitimet e gjumit, sepse gjumi është i shqetësuar në të rriturit ishte pothuajse "normal" sot. Një e treta e jetës së tij ne jemi në një ëndërr. Dhe duke pasur parasysh se sa ne jetojmë? 75-85-100 vjet? Për këtë arsye, 25-33 i cili ne gjumë. Fakti që në origjinën e saj në evoluimin e ëndrrës kishte qenë për kursim të energjisë. Megjithatë, në mënyrë që të ruani të energjisë, të mjaftueshme për të marrë të rehatshme në shtrat, të vënë kokën nën jastëk, batanije përfundojë, të mbyllë sytë tuaj dhe të shtrihem për orë të tëra si shtatë apo tetë.

Por ju do të ndjeni veten në këtë Festa Ndoshta kjo e fundit. Kështu, ëndrra nuk është vetëm një pushim, ajo është gjithashtu një shtet të caktuar të trurit që është pengimi i aktivitetit mendor. Një njeri ka nevojë për një gjumë i rëndë në ajër. Ai rikthen qelizat e trurit dhe i jep një rritje të fuqisë dhe energjisë. Poor fle ose fle privimi patjetër të ndikojë shëndetin tuaj, e cila në fund të fundit të çojë në plakjen e parakohshme.
Dhe në gjumë i shqetësuar një i rritur u përsërit vazhdimisht, ndiqni higjienës gjumit të thjeshtë: Kushtet e gjumë të shëndetshëm: • Ngritja e shtrat në të njëjtën kohë të ditës çdo ditë.


• Gjatë ditës janë më shumë në dritë të ndritshme. • Mos pini shumë lëngje para gjumit. • Mos pini kafe të fortë dhe alkool më pak se 4 - 6:00 për të fjetur. • Në kohën e gjumit, nuk marrin pjesë në llojet mrekullueshme të aktivitetit. Usamitnytesya më mirë dhe relaksohuni duke lexuar një libër, duke dëgjuar muzikë, apo duke marrë një dush të nxehtë pak për gjysmë ore para gjumit. • Shtrihuni në shtrat në të njëjtën kohë dhe vetëm kur ju dëshironi për të fjetur. Mos e detyroni veten të bjerë në gjumë. • Mundohuni të fle të paktën shtatë deri në tetë orë. Kjo është koha më e mirë për një pushim. • Organizimi në dhomë gjumi e saj kushte të favorshme për gjumë, shtrat të rehatshëm, linens të cilësisë; zvogëlimin e zhurmës dhe të rregulluar ndriçimin, të mbajë një të rehatshme, temperatura pak më të ulët.

• Përdorni shtratin tuaj për qëllimin e synuar, domethënë për seks dhe gjumë. Mos përdorni shtrat si një vend të punës. A nuk shikojnë TV në shtrat dhe nuk e lexojnë gazetën në qoftë se ajo nuk është vetëm veprim ritual të dremitin. • Mos shtrihen në krevat për të fjetur më shumë se një orë. Më mirë të marrë deri dhe për të marrë poshtë për diçka të qetë. Unë kthehem në shtrat kur ju ndjeheni në gjumë. Mos fle mposht! • Mundohuni të mos për të fjetur gjatë ditës dhe kur për të fjetur, pak. • angazhuar rregullisht në kulturën fizike. Por nuk e bëjmë atë në 6:00 për të fjetur. • Është e dobishme për të bërë para se të shkojnë për të fjetur në këmbë. Ajrit të freskët do t'ju ndihmojë të bien në gjumë më të shpejtë.

• Nëse ju do të fle, të përpiqet të kthehet larg nga mendimet tuaja dhe çështjet shqetësuese të ditës. Në një mendje për një pushim të mirë! Duke përfunduar bisedë në lidhje me higjienën e gjumit, unë do të doja të përmend disa gjëra dhe substancave që mund të ju ndalojë nga gjumi. Para së gjithash, ata janë alkool dhe kafeinë, nikotina dhe ushqim të bollshme. Alkool . Shumica e njerëzve besojnë se alkooli është një shkëlqyer droga hipnozës. Në të vërtetë, duke marrë një sasi mjaftë e alkoolit, ne jemi të tërhequr për të fjetur. Megjithatë, ky i heshtur - është rezultat i dehjes, por jo normale gjumi. Gjysma e dytë e natës avujt alkoolike do të zhduket nga trupi, dhe gjumi i natyrshëm do që të bashkohet me të drejtat e tyre ligjore.

Në këtë rast është e përhershme, dreaminess, nxjerrje pushi. Gjumë të varfër në të rrituri duhet të marrë fund në mënyrë që në mëngjes ai do të ndjehen krejtësisht të tronditur, sa gjumë normale, e cila çon në shërohem, nr. Kafe dhe pirja e duhanit . Kafeina dhe nikotina të ndikojë edhe në ëndrrën e efekt jashtëzakonisht të pakëndshme. Kjo rrit normën e zemrës dhe rritjen e presionit të gjakut. Këto substanca stimulojnë trurin, duke siguruar një efekt stimulues në të. Gjumi nuk ka vullnetin dhe arsye të bëhet i dobët. Ushqim të bollshme . Tretje - kjo është punë e vështirë trupi, dhe ëndërr - një festë. Prandaj është e nevojshme për të pushuar gjatë natës tërë trupi.

Nëse ne poyimo ngushtë brenda natës, në vijim do të ndodhë: kokë do të pushojë, dhe stomaku dhe zorrët do të punojnë pa pushim për të angazhuar në tretje të ushqimit. Kjo nga ana tjetër çon në zona të caktuara të trurit përgjegjëse për tretje. Si një rezultat i gjumit do të jenë sipërfaqësore, nuk ka efekt një skuqje të lëkurës. Pra, në përgatitje për gjumë, më mirë të jetë pak i uritur se obzhersya. Kjo do të mbani trupin tuaj dhe fle - edhe më shumë! Gjumë të shëndetshëm - garanci e shëndetit dhe sukses. Mungesa e saj çon në uljen performancës dhe shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme. Është shumë e rëndësishme për të mbajtur një ritëm natyror të gjumit.

Do të varet nga cilësia e jetës tuaj. Nëse ju nuk kujdeset për veten e tyre dhe nuk do ta trajtojë veten si një dhuratë qiellore, në qoftë se ju nuk e marrin përgjegjësinë për paqen e tyre e mendjes dhe kushtëzojnë trupin, nuk ka gjasa që ju presin atë që quhet lumturi. Njerëzit e konsiderojnë veten me fat në qoftë se ata kanë shpirtrat e lartë, pikëpamje optimiste për të ardhmen dhe stabilitetin në fytyrë e vështirësive. Dhe siç e dini, lumturia është e lidhur drejtpërdrejt me mirëqenien tuaj si mendore dhe fizike. Një fillim pozitiv të ditës, në mbrëmje për të fjetur, zgjoheni dhe të fle! Gëzojnë gjumin tuaj dhe ëndrrat e gjalla!

Unë shpresoj se këto këshilla të thjeshta do t'ju ndihmojë të kapërcyer paqartë se ku e bëri telashe duke fjetur çdo të rritur jo, ai do të të çlirojë mungesa e gjumit, humor të keq, dobësi në mëngjes. Anna