Fryma e keqe në shkaqet e mëngjesit dhe trajtimin


Fryma e keqe mund të sjellë njerëzve një shumë probleme. Kjo mund të ndikojë në vendimin e punëdhënësit në punësimin, shkaku i datave të pasuksesshme, dështimi në kërkesën e biznesit. Breath lehtë mund të prishin disponimin ju apo palën tjetër. Duke ditur se tipar i tij shumë në një nxitim për të mbyt nga Minty pakëndshme erë dhe çamçakëz me shije frute, karamele, blej sprays freskuese ... Megjithatë, këto mjete vetëm të dobësojë erë për një kohë të shkurtër, por nuk e marrin larg nga ajo. Për të hequr qafe këtë goditja është e nevojshme për të identifikuar shkakun e erë, të mësojnë në lidhje me trajtimin e tij dhe parandalimin.

Ndonjëherë kjo nuk është një diagnozë sëmundje, si pasojë e disa sëmundjeve. Prandaj, ne konsiderojmë pse ka fryma e keqe në mëngjes, shkaqet dhe trajtimi i kësaj dukurie. Pse erë nga goja në mëngjes? Në gojë të njerëzve të grumbulluar qindra e baktereve të ndryshme që ushqehen me mbetjet e ushqimit, proteina pështymë. Sepse goja është e ngrohtë dhe i lagësht dhe të errët, bakteret nuk ka ndjenjë e madhe. Ata janë race shumë aktive gjatë natës kur departamenti pështymë ngadalëson. Nëse ju nuk e pastruar dhëmbët tuaj gjatë natës, atëherë kjo baktere do të vetëm festë. Për të zvogëluar numrin e baktereve në gojë splyunte shpëlarje gojën dhe pastaj të pini një gotë ujë për të rritur ndarjen e pështymë.Pakëndshme frymë - një sinjal i mundshëm i inflamacionit në stomak, zorrët dhe veshkat mund. Gjithashtu shpesh të pakëndshme erë zhvillim përmes sëmundjes periodontale gojës, prishjen e dhëmbëve apo stomatit. Së pari, kontrolloni gjuhën tuaj. Nëse ajo është e mbuluar me një shtresë të trashë bardha ose të verdhë, duhet të i kushtoj vëmendje të sistemit të tretjes. Për ta bërë këtë, të konsultohet me një gastroenterologist. Ndoshta fryma e keqe të lidhur me gastrit kronik, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12, mëlçinë dhe veshkat. Ai gjithashtu e mundur me mure diverticulitis të ezofagut dhe rektumit. Për këto sëmundje karakteristike frymë kosi.

Ju duhet të lajmërojnë erë të mprehtë e amoniakut. Kjo është në dështim veshkave. Kur inflamacion i bronke, i kalbur erë shumë e keqe. Nëse frymëmarrja jep erën e aceton, koma mundshme diabetik. Në të gjitha këto raste, kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore në kohë që do të trajtohen. Gjithashtu, fryma e keqe mund të ndodhë në disa sëmundje të gjëndrave të pështymës. Në këtë rast, pështymë bëhet më e trashë, prishin vetë-pastrimi i gojës. Shkaku i fryma e keqe mund të ngrënë ushqime të caktuara. Në këtë rast, thjesht përjashtojnë ata nga dietë.

Erë e keqe shkakton si pirja e duhanit dhe alkoolit. Por kjo nuk është e gjitha shkaqet e fryma e keqe. Mjekimi pas përcaktimit shkakun e saktë mund të caktojë një mjek. Parandalimi dhe trajtimi i mjeteve juridike popullore halitosis Nëse nuk merr frymë në siklet për shkak të sëmundjes, provoni këto metoda të thjeshta efektive për të zbutur dhe për të eleminuar erë tërësisht të lahen dhëmbët tuaj, mos harroni për të pastruar gjuhën, mishrat dhe tërë gojën. Përdorni pe për të pastruar dhëmbët për të hequr mbeturinat e ushqimit. Hani në mënyrë racionale. Të jetë i sigurt për të ngrënë në mëngjes, hani pak më pak vezë, piper, djathë durum.

Është e dëshirueshme për të reduktuar konsumin e ëmbëlsirat, bizele dhe fasule. Hani më shumë fibra, perime të freskëta, fruta, pini lëngje të freskëta. Mësoni veten për të "live" kos, kefir, por të zëvendësuar yndyrna shtazore me vajrat bimore. Ndalo pirjen e duhanit, kufi, dhe kjo është më e mirë për të pirë alkool vetëm në festat e mëdha dhe kjo është e kufizuar. Shumica, por pak ujë pije të pastër me limon ose nenexhik. Ju do të jetë i dobishëm mineral, çaj ëmbël e gjelbër, lëngje frutash pa sheqer. Përdorimi për freshening sprej dhe poloskatelyami orale me shtimin e dioksidit klor. Si për të kuruar fryma e keqe?

Për të eliminuar fryma e keqe të përgatitur infusions e bimëve. Kjo do të ndihmojë lule kamomil, bar, i urtë, nenexhik, Wort Shën Gjonit, lule Calendula, qimnon fara, leh e verr. Hidh një lugë gjelle e ndonjë nga këto ujit bimët filxhan të valë, të mbuluar me një peshqir dhe të lënë për 15-20 minuta. Shpëlarje gojën me infuzion të ngrohtë si shpesh të jetë e mundur. Wonderful kurë e thjeshtë dhe efektive për fryma e keqe - mollë. Hani disa mollë të freskëta në ditë dhe një erë e keqe zhduket. Nëse të gjitha masat e marra ju provuar të pafrytshme dhe eliminimin erë e pakëndshme nuk arriti të i kushtoj vëmendje për shëndetin e tyre dhe të kërkoni këshilla mjekësore.

Ai parashikon trajtim, megjithatë, trajtimi tradicional i fryma e keqe mund të përdoren pranë tyre veç. Cheers! Svetlana,