Fëmija refuzon gjoksin - pse


Qumështi i gjirit - është ndoshta më prekës mënyrë komunikimi në mes të nënës dhe fëmijës. Por ndonjëherë baby, për arsye jo gjithmonë i qartë ndaj nënës sime, fillon të refuzojë gjoksin, refuzojnë, dhe ajo është e shoqëruar zakonisht me zë të lartë të qarë. Çfarë ai dëshiron të ju them këtë? Pse papritmas qumësht të gjirit pushuar për të mbajtur fëmijën? Ndoshta problemi nuk është në qumësht, dhe crumbs shëndetësore? Le të përpiqen të kuptoj atë në artikullin e tij "fëmija refuzon gjoksin? - Pse". Kjo mund të përpiqet për të kuptuar vetes çdo nënë, por më i mirë, edhe pse në raste të tilla kërkojnë pediatrin ndihmë.

Arsyet për refuzimin e fëmijës nga gjiri - disa: arsye psikologjike (për shembull, në qoftë se nëna e kishte përjetuar stres, ajo ndikon negativisht në fëmijën), fiziologjike, si dhe arsye të tjera. Arsyeja fiziologjik mund të lidhet në kundërshtim me strukturën e fëmijës gjuhës. Për shembull, fëmija më i shkurtër fre nuk mund të marrë, siç pritej, sisët e nënes sime. Në këtë rast, një procedurë që është plotësisht i sigurt për fëmijën, në të cilën fre pak pidrizayetsya. Kjo procedurë është kryer pothuajse një të tretën e porsalindur sepse nëna nuk duhet të ketë për t'u shqetësuar rreth. Shumë shpesh arsyeja për jo qumështin e nënës janë të shqetësuar në lidhje me dhimbje barku fëmijën.


Dhimbje barku - një fenomen mjaft të pakëndshme dhe përveç kësaj, të dhimbshme, sepse për shkak të spazma e stomakut dhe zorrët për shkak të ajrit të gëlltitur. Mom duhet të jetë gati për se derisa fëmija arrin moshën tre ose katër muaj, dhimbje barku janë të rregullta. Në mënyrë për të lehtësuar gjendjen e fëmijës duhet të jetë butësisht massaging bark të tij, e vënë kompresa të ngrohta, dhe fëmija pi drogë e veçanta të fëmijëve apo çaj me fara kopër. Nëse stomaku nuk ka dëm, kjo do të thotë dhe heq nga gjiri i nënës nuk ka! Për të parë se fëmija mund të jetë sulm dhimbje barku në një shikim - ai ishte duke qarë dhe duke u përpjekur për të tërhequr këmbët tuaja nën bark.

Është e vështirë për të kuptuar se çfarë fëmija shqetëson qafën. Në mënyrë tipike, prindërit, përveç nëse ka simptoma të tilla si ethe dhe kollë, mos shikoni në qafë, e cila mund të përflakur. Kjo mund të jetë gjithashtu Për arsyen pse fëmija refuzon të hajë. Përveç kësaj arsye që të mos jetë i gjirit dhimbje, stomatit ose shkaku shpërtheu dhëmbët. Hundë hundës mund gjithashtu të bëhet arsyeja pse fëmija refuzon të marrë qumësht njerëzor. Një tjetër arsye pse fëmija refuzon gjoksin, të vjella të shpeshta, të cilat janë karakteristike për foshnjat deri në gjashtë muaj.

Regurgitation i tillë mund të shkaktojë shqetësim serioz, si rezultat i të cilave fëmija nuk dëshiron të thithësh gjitë. Zgjidhje për këtë problem është nevoja për të transferuar fëmijën të ushqyerjes me gji më të shpeshta, të tilla si çdo 1,5-2 orë, por me një sasi më të vogël të qumështit. Sigurisht, shumë nëna dhe nga ato shkaqe të njohura pse një fëmijë me një oreks të mirë dhe uria është në mënyrë të qartë i pranishëm, ishte që të refuzojë gjoksin. Duke folur për shishe me thithat të ndryshme përdorimi të cilëve në të ushqyerit e foshnjës, i lejon atij për të vënë shumë më pak përpjekje, dhe ne mund të themi nuk e vënë ndonjë përpjekje për të marrë ushqim.

Është e nevojshme për të ushqyer fëmijën njëherë shishe, dhe të gjithë fëmijë nuk dëshiron të braktisë këtë mënyrë të lehtë dhe do të vazhdojë të kërkojë vetëm atë. Sepse fëmija nuk është e dëshirueshme për të futur ushqime të ngurta apo edhe vodichku jap shishe pije. Është më mirë për të ofruar atij një lugë pije vodichku, ose në qoftë se fëmija tashmë mund të pini lëng, lëng ose çaj, ju mund të pini atë nga një filxhan-neprolyvayky. Feed gjithashtu duhet lugë, edhe nëse ajo është e slurry likuid. Kur fëmija refuzon gjoksin, në çdo rast nuk duhet të dekurajohen. Dhe ju më mirë të përpiqemi për të kujtuar atë që ishte në dietën tuaj para se të gji? Ndoshta kjo ishte një shumë e ushqimeve të kripura, ushqime pikante, erëza?

Sigurisht, këto erëza të tilla si hudhër dhe qepë janë shumë të dobishme për nënat që ushqejnë gji fëmijën, dhe në kohët e epidemive të gripit mund të shërbejë si një masë parandaluese. Megjithatë, në praktikë, aromë qumështi me hudhër ose qepë nuk të vërtetë kanë fëmijët për shije. Pra, ata refuzojnë të qumështit të gjirit kërkuar shijet. Sepse nënë pleqsh duhet të paguajnë më shumë vëmendje për të Hani
dhe atë që e merr për shijen e qumështit të gjirit nuk është përkeqësuar.
Çdo nënë duhet të mbahet mend se ndërsa të ushqyerit e foshnjës duhet të jetë në një atmosferë të qetë dhe paqësore, mundësisht vetëm vetëm me fëmijën.

Në asnjë rast të angazhohet ndërsa përballje pleqsh me pjesën e dytë, të dëgjoni muzikë në mënyrë të zhurmshme. Dhe më e rëndësishmja, çfarëdo arsye për refuzimin e gjirit me patate të skuqura tuaj, provoni nëse ajo nuk mund të ndalet ushqen. Nëse fëmija juaj është i sëmurë, ju shkoni përmes trajtimit, të përpiqet për të ndryshuar mënyrën e të ushqyerit, të mësojnë aplikimin korrekt te gjoksin e tij. A tuaj më të mirë për të mos e privojnë fëmijën e produktit të dobishme dhe të vlefshme për këtë! Pauline M.,