Neurotik neurozë trajtim sindromi, simptomat në njerëz


Problemi i neurozë është bërë kohët e fundit shumë e rëndësishme. Sipas të dhënave zyrtare, OBSH, numri i tyre është rritur më shumë se 24 herë në 65 vitet e fundit. Gjatë të njëjtës periudhë, numri i sëmundjeve shpirtërore është rritur vetëm 1,6 herë. Një studim masiv zbuluar praninë e formave të ndryshme që mund të marrë neurotik, sindromi neurozë, trajtim, simptomat në njerëzit që ne tani e konsiderojnë.
Kushtet themelore të neurozë njerëzore Atje asthenic, ngulët, hypochondriac, simptomat histerike. Secili ka dallimet e tyre të rëndësishme, të cilat ne do të përpiqet për të kuptuar: Ky sindrom sindromë neurotike asthenic zhvillon gradualisht duke kaluar fazat e zhvillimit.

Në fillim të çrregullimeve që dalin lodhje, lodhje. Personi shpesh ndihet nervozizmi bëhet emocionalisht të paqëndrueshme. Pastaj nervozizëm fillon të ndryshojë shpejt pasivitet, apati, indiferencë ndaj ngjarjeve. Më tej ka një perceptim të shtrembëruar të botës, ngjarjet që ndodhin rreth realitetit. Simptomat e sindromit asthenic është një përgjigje ndaj dhunshme acarim dritë të ndritshme, tingujt me zë të lartë, erë të athët dhe kontakt. Gjithashtu për këtë gjendje është e karakterizuar nga sleepiness ditës, mungesa e ndryshimit të fle natën, djersitje, dhimbje koke të shpeshta, zemrat e thyera, ankthi i vazhdueshëm.


Ajo është me këtë sindromë zakonisht fillon më e sëmundjeve mendore. Për këtë sindromi obsesiv sindroma e karakterizuar nga çrregullimi obsesiv-maniakal. Në njerëz, ka mendime obsesive, frika, ritualet çuditshme dhe prirjet. Ka reagime motorike që nuk varen nga vullneti i njeriut. Ky pacient është i vetëdijshëm për absurditetin e veprimeve të tyre, thellësisht përjetuar këtë, por të shpëtoj prej tyre vetëm mund të mos. Kjo ndodh se përpjekje e madhe e do një person përkohësisht mund të shpëtoj nga makthi, por shpesh ata të kthehen përsëri dhe pacienti është i detyruar të kërkojë ndihmë nga një mjek. Ky shtet i obsessions, mendimet dhe veprimet e përbashkëta në neurozë, psychopathy, skizofrenia me sëmundje, si dhe depresion të rëndë dhe përvojë të gjatë.

Hypochondriac sindromi Kjo gjendje karakterizohet frikë patologjik për shëndetin e tyre. Njeriu është shumë e vështirë për të marrë frikë të sëmurë, dhe kjo frikë e ka atë, është ditë e përhumbur dhe natë. Shkaku fillestar i kësaj gjendje është dhimbje ose siklet në disa organeve të brendshme apo pjesëve të tjera të trupit. Njeriu mendon se ai e ka fasha diçka, pokolyuye, schekotit, kruarje etj Një pacient me simptoma të ngjashme të fillojnë të shkojnë në pritje të specialistëve të ndryshëm, duke u ankuar nga sëmundje mendore dhe kërkesat e saj për të identifikuar dhe kuruar. Për më tepër, edhe një ekzaminim i plotë mjekësor, i cili konfirmoi se sëmundja mungon, nuk e kënaq atë.

Ata fillojnë të akuzojnë mjekët e neglizhencës, jo kompetencë dhe të kërkojnë profesionistë të tjera. Njerëzit me këtë sindrom janë të bindur se është burim i sëmundjeve të rrezikshme apo epidemitë, apo insistojnë se ata kanë vënë dëmin apo mallkim magjike. Sindromi neurozë Hypochondriacal shoqërohet shpesh me një skizofreni të ngadaltë, psychopathy dhe depresioni. Sindromi histerike kusht manifestohet në emocione të dhunshme, sjellje demonstrative gjendje histerike. Veprimet, shprehjeve të fytyrës, fjalët, gjeste të shoqëruar nga një stuhi e ndjenjave njerëzore, lotët (qeshura), bërtasin. Kur njerëzit e thjeshtë të vjellë duart gjendje histerike e tyre, marramendës flokët e tyre jashtë, shpesh shkrihet.

Dhe ndryshe nga të arsyeshme reale histerike, këta pacientë paraqesin një përshtatje. Ata qëllimisht rrëshqitje në dysheme, sikur duke u përpjekur për të mbajtur nga rënie apo i dobët portretizuar. E gjithë kjo e shoqëruar nga thirrjet me zë të lartë, konvulsione, pasthirrma, britma të forta. Ndonjëherë zhvillimi i mundshëm i paraliza funksionale, parezë. Ajo mund të jetë verbëri i pjesshëm ose i plotë, shurdhim. Është e qartë se shteti neurotik i njeriut duhet të trajtohet. Trajtimi i neurozë Në mënyrë tipike, ekspertët psikiatër dhe neurologë referohen njerëzit të cilët tashmë kanë theksuara çrregullim. Prandaj, ekspertët besojnë se është shumë e rëndësishme për të punuar me diagnozën e hershme dhe rehabilitimin e pacientëve me neuroza, për të zvogëluar shkallën e çrregullimeve të dhimbshme.

Në këtë rast, trajtim më efektive është psikoterapi. Është e rëndësishme për trajtimin efektiv, përjashtimit situatë traumatike, ishte shkaku i neurozë. Në rast se kjo nuk është e mundur, mjeku do të ndihmojë në rindërtimin e marrëdhënies së njeriut ndaj situatës aktuale. Vërejtur simptomat më të rënda në njerëz, mjekët përdorur edhe ilaçe: Nëse ka phobias drogë qetësues që përdoren - elenium, tazepam. Në praninë e depresionit përshkruara ilaqet kundër depresionit. Nëse forma alarmante duke përdorur amitriptyline. Nëse ka apatike dhe dobësi e përgjithshme me
taniv zakonisht të përshkruara melipramina.

Çrregullime Hypochondriacal trajtohen me teralen, thioridazine. Nëse është e nevojshme, në terapi komplekse përfshijnë droga për të reduktuar vestibular excitability, antiepileptic dhe dehidratim fonde. Doza e drogës duhet të jetë e mjaftueshme dhe është e zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale. Droga kryhen vetëm me recetë. Svetlana,