Bimët e rrezikshme rusi foto


Çdo ditë ne admiroj natyrën e vendin e tij amtare, florë dhe faunë të ndryshme, të gëzojnë frytet e veta. Unë nuk gjithmonë mendojnë për atë që një botë e mrekullueshme kjo mund të jetë i rrezikshëm dhe se ne duhet të trajtojmë atë me kujdes, mos harroni se ky varietet janë të rrezikshme për njerëzit dhe bimët. Pra, tani kushtojnë artikullin e tyre "bimë rrezikshme e fotos" Ata mund të takohen në pyje, në fusha, në oborr, pranë kopshtit të fëmijëve dhe madje edhe vendbanimin preferuar të verës. Disa do të doja të them në takim me ta doli të ketë probleme. Dhe ju arritur të identifikojë bimët e rrezikshme, fotot janë paraqitur në artikull do t'ju ndihmojë të mbani mend më mirë ato.

Në Rusi bimët e rrezikshme të rritet kudo, një shumë prej tyre - ajo Tatar dhe dorëzonjë Kaukazian, Daphne, fraxinella, Euonymus Evropian dhe leze, helmarinë e zezë dhe bittersweet, sy sorrë Sosnowski pastinak lopë, sherstistousyy Aconite dhe klobuchkovyy, Daphne, piketa helmuese , drogë, bog baltë, kukutë i ndotur dhe shumë të tjerë. Conium maculatum - Bimë barishtore, dyvjeçar, ombrellë familje. Ajo rritet si një farë e keqe në kopshte dhe kulturat, glades pyjore, së bashku hekurudhat, kabllor pranë shtëpive. Bimë është përdorur si një ilaç si anticonvulsant, qetësues, analgjezik dhe agjent anti-inflamator.


Por të gjitha pjesët e bimës janë helmuese, kështu bimë është e rrezikshme që të përpiqen për të folur, nuk e ruajtur me të bimëve të tjera, nuk lejojnë fëmijët për të mbledhur kukuta. Dorëzonjë Tatar dhe Kaukaz - Shkurre Extremely bukur lulëzuar me manave të ndritshme të kuqe dhe portokalli.
Përdoret në mbjelljen e shumë banorë verore në qytete. Varieteteve Shumica e dorëzonjë ushqimor dhe të dobishme, një nga manaferrat e para të pranverës, fruta shkurre dekorative por hani jo i mundur përmes një shije të hidhur të pakëndshme. Monumentet toksike (Ose kukutë ujë) - një ombrellë familje bimore, gjerësisht i quajtur gjithashtu kukutë ujë, cat majdanoz, angjelika qen.

Në bimë erë të këndshme, si një karrota dhe rhizome shije ngjan një rrepkë ose turnips. Një nga bimët më të rrezikshme dhe helmuese, të gjitha pjesët e saj helmuese dhe. Nëse gëlltitur mund të shkaktojë konfiskimet, paralizë dhe madje edhe vdekjen. Fraxinella (Bush Djegia, anise i egër) - bimë rhizomatous barishtore me lule shumë të bukura të mëdha të ngjyrave të ndryshme kystevydnymy. Bimë dhe fruta aroma kur i grimcuar çështje, të ngjashme me parfum e limon. Ajo rritet në shpatet me bar malore, skajet e pyjeve malore në ultësirë. Në kontakt me pjesët e ekspozuara të trupit është djegiet shumë të rënda, vend i cili i formuar më vonë plagët dhe njollat ​​kafe.

Cow pastinak Sosnowski - Barishte rrjedh artificialisht për të ushqyer bagëtinë. Por normalisht më vonë zbuloi se ushqimi nuk do të bëjë atë, sepse qumështi i kafshëve të duket shije të hidhur. Frytet dhe rrënjët, pastinak lopë Sosnowski përmbajnë sasi të mëdha të vajrave thelbësore që janë në kontakt me lëkurën dobësojnë rezistencën e saj për perceptimin ultravjollcë të lehta, dhe të lënë djegie shumë të rënda në të. Burns janë të dukshme në 2-3 ditë pas kontaktit me uzinën. Ajo rritet në shumë të lira, përgjatë rrugëve, në brigjet e pellgje. Euonymus Evropian, Euonymus leze - Shkurre ose pemëve, me gjelbërim të përjetshëm ose qumeshtit janë kultivuar si bimë zbukuruese për mbrojtjet, gardhe design.

Lule shumë e bukur në sezonin e vjeshtës, dhe kjo vëmendje tërhequr. Në dy lloje të zakonshme të Euonymus, por pothuajse të gjitha llojeve të saj helmuese. Frytet e bimës janë helmuese për njerëzit. Helmarinë Zi dhe helmarinë bittersweet - Barishte, vjetor, me manaferrat që piqen në gusht dhe shtator. Helmarinë helmues është fruta papjekur dhe bimëve ata përmbajnë solanidin - alkaloid helmues. Ajo rritet në pjesën evropiane të Rusisë më shumë të lira, plantacione, pemishte, në luginat përgjatë rrugëve. Manaferrat e arrira të helmarinë zezë përdoret për të bërë jam, jam, pelte, mbushjet për pies. Shprohë Bittersweet (shoots me gjethe) janë përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës të ndryshme, por të kujdesshëm.

Është e dëshirueshme që të dini të bimëve të rrezikshme "në fytyrë", dhe mbani mend se në qoftë se rastësisht ose neglizhenca e ju ose të dashurit tuaj të hanë frytin e kësaj bime, ju nuk duhet të presin shenjat e para të helmimit (të përzier, të vjella, diarre, marrje mendsh dhe të tjera Simptomat). Ne duhet menjëherë të bëjë Lavage stomakut, sjell të vjella, të marrë tableta aktivizuar qymyr druri. Nëse helmimi ka ndodhur përmes rrugëve të frymëmarrjes, viktima duhet të çojë në ajër të pastër psherëtimës depresion japin erë amoniakut. Me marrjen e kujdesit të lëkurës të prekur duhet të lahen me sapun dhe ujë, fshij me alkool apo Këln, dhe gjithmonë të konsultoheni me një mjek, dermatolog.

Svetlana44,