Moles rrezikshme për trupin tuaj se çfarë për të bërë


Moles jeni trupi i çdo personi. Ata i lidhur një shumë të besimeve popullore dhe shenjave, një numër të madh të moles, sipas tyre, njeri premton lumturi është i detyrueshëm. Por në fakt - mol nuk është aq e sigurt. Ata mund të provokojnë zhvillimin e kancerit dhe melanoma. Më shumë nga këto shenja në trup - më e madhe mundësia që disa prej tyre mund të jetë i rrezikshëm. Si të kuptoj se moles rrezikshme në trupin tuaj se çfarë të bëjë me të? Çfarë është një mol? Në faktin, ai eshte nje forme beninje, që përbëhet nga qeliza të modifikuara epidermik. Shumica Moles janë të sigurta dhe nuk përbëjnë ndonjë kërcënim.


Por ndonjëherë, rrethanat, ajo ndryshon dhe rrit indeve zhbirues thellë në lëkurë. Në raste të tilla, në vend të tyre ka një tumor malinj - qelizat e transformuara të izoluara metastaza në gjak. Në trupin e njeriut moles mund të jetë kudo - në skalp, shuplaka dhe shputa, në çdo cep të lëkurës folds. Në asnjë rast nuk mund të dëmtojë këto tags dhe për të ndërtuar ato duke përdorur djegurit ose prerjes. Kushtoj vëmendje të veçantë nëse mol është rubbed vazhdimisht të brendshme - Shiritin sytjena, rrip, etj Mjekësia moderne përcakton rrezikun si numri i mole të njerëzve me më shumë se njëzet.


Ata tashmë kanë një shans të lartë të kancerit të lëkurës. Si urith të rrezikshme? Nuk është një test i veçantë mjekësor i quajtur ABCD për të përcaktuar sigurinë e moles dhe zbulimin e hershëm të ndryshimeve patologjike. Konsideroni fazat e realizimit të tij: A - asimetri e fjalëve. "Mirë" urith duhet të ketë nivelin e duhur dhe shtigjet simetrike. Çdo devijim në asnjë drejtim - është shkak për shqetësim. B - nga anglisht. Border - edge. Mole duhet të ketë tehe të qarta dhe të drejta në qoftë se ajo ndryshon, ajo mund të jetë e shmangur volumin e chipping, bulges dhe rritje. Në vendin mund të fillojnë të zhvishem off dhe madje kruarje.

Kur këto simptoma duhet të kërkoni këshilla. C - nga anglisht. Color - ngjyra. Mol saktë është bronz uniform ose ngjyrë kafe. Nëse ajo është me ngjyrë të pabarabartë ose ka një hije të zezë, të purpurt ose ndonjë tjetër panatyrshme - kjo nuk është normale. D - diametër. Normalisht, mol nuk ndryshon madhësinë. Ajo është e vogël. Nëse ajo rritet ose është më e madhe se 6 mm në diametër - një duhet të shihni mjekun e saj. Cilët faktorë mund të shkaktojnë zhvillimin e tumoreve malinje në vendin e moles? Së pari, është e gjenetikë. Nëse historia e njeriut kushërinjtë më të afërt që vuajnë nga kanceri i lëkurës - probabiliteti i sëmundjes rritet 20 herë.

Nëse ju jeni të vetëdijshëm për këtë faktor rreziku - masa të rregullta follow rregullisht inspektojë të gjitha moles ekzistuese dhe kontakt herë pas here të konsultoheni me një specialist për një inspektim të plotë dhe të kontrollit. Së dyti, trauma. Nëse mol është rrënuar vazhdimisht nga stresi mekanik, të jetë ajo veshje apo shiritat - ajo është shumë gjasa mund të shtyjë atë për të rilindjes. Ekspertët rekomandojnë heqjen në kohë të moles. Së treti, ky faktor diellor. Nëse trupin tuaj një numër i madh i tags, dielli ju nevojitet orë në pak më të vogla dhe vetëm të sigurta - 10:00 dhe pas 16 ditësh.

Mos harroni të përdorni pajisje mbrojtëse dhe të varrosur trupin nga rrezet e diellit direkte në një orë të rrezikshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë e njerëzve që kanë për të shpenzuar shumë kohë në ajër të hapur për shkak të specializimit të tyre. Së katërti, sulm kimik. Nëse mol është ballafaquar vazhdimisht me detergjentë apo ndonjë reagents të tjera - kjo mund të provokojë melanoma. Çfarë mund të bëj për të mbrojtur veten dhe familjen tuaj prej kancerit të lëkurës? Rregullisht inspektuar trupin tuaj për qëllimin e moles reja dhe ndryshime të vjetra. Nëse vëreni ndonjë deformim - kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Edhe në qoftë se procesi i konvertimin e një tumor është tashmë running, koha filloi trajtimi i hershëm është efektive në 98% të rasteve, por në qoftë se melanoma shkon në fazën e mesme - shanset për një përfundim të suksesshëm janë ulur në 60%, ndërsa në fazën e tretë të zhvillimit - 30%. Janë më të vogla në diell të drejtpërdrejtë, për të mbrojtur lëkurën tuaj nga efektet rrezet veçanërisht aktive. Që Moles janë lëkurë të errët - ultravjollcë tërhequr për ta më shumë, duke shkaktuar degjenerimin e tyre. Nëse një mol është në një vend të vështirë dhe të plagosur vazhdimisht - shihni një mjek onkodermatolohu. Ai do të kryejë analizat e nevojshme histologjike dhe metodën e shpejtë e duhur të heqjes.

Mos përdorni mjetet juridike në shtëpi për këtë! Në asnjë rast nuk e prerë rroje nishan, nuk thaj atë dhe terhiq. Moles në trup mund të gjendet shumë shpesh. Disa prej tyre i humbur - ka edhe të tjerë. Në fuqinë tuaj për të kujdeset për sigurinë e tyre nga vazhdimisht monitorimin e gjendjes së këtyre subjekteve. Mos harroni se është e rëndësishme jo madhësia e nishan, dhe statusi i saj. Mund të çojë në melanoma dhe karakterin delikate. Sipas vëzhgimeve - konsiderohen nishan më të sigurta, të cilat flokët rritet. Në çdo rast, i përshtatshëm
Vlerësimi i formacioneve patogjenezën mund të jap vetëm një ekspert. Catherine