Herbs rrezikshme


Shumë barëra janë të rrezikshme për trupin tonë nën rrethana të caktuara. Mënyra më e lehtë për të mësuar në lidhje me indikacionet dhe përshkrimin e bimëve - manualit të paketimit farmaci. Por pak know - duhet të jenë në përputhje me udhëzimet mënyrë të qartë! Dhe përdorimi i një bimor të drogës dakord me një mjek. Sepse: · Wort Shën Gjonit nuk mund të përdorë temperaturën e ngritur trupore, presionin e gjakut. · Wort Shën Gjonit rrit ndjeshmërinë e trupit ndaj dritës UV. Në qoftë se ju përdorni drogë e kësaj bime, ne nuk preferojnë të tan, dhe ju lehtë mund të merrni djegur.

Kur përdorni muaj më e gjatë mund të shkaktojë dhimbje në mëlçi, shije të hidhur në gojë, dhe kapsllëk. Në rast të mbidozë (më shumë se tri gota e supë në ditë) gjeneron të qenët i përgjumur, letargji. · Hudhër dhe rrikë nuk janë të lejuar për të ngrënë në inflamacion akut dhe kronik të sistemit të tretjes dhe veshkat, si ata annoyingly ndikojnë veshkat dhe gastrointestinal traktit intestinal Mukoza -. · Sage është i kundërindikuar në inflamacion akut i veshkave. · Kur shtatzënia është e ndaluar që të përdorë të gjitha bimët helmuese. · Nënat shtatzëna të rrezikshme si xhensen, aloe, Wort Shën Gjonit, pelini, glikanxos, thermopsis, sherebelës, e ëmbël.


· Gratë shtatzëna nuk janë të rekomanduara çaj me kamomil, rigon, gjethe butë, trumzë, Shën Gjonit Wort, nënës dhe njerkës. · Nëse shtatzënia nuk përdor Angelica, Motherwort, yarrow, xhenxhefil, thupër veshkave, plepi, fara kopër, horsetail fushë, dhe pisha. · A nuk vlen për gratë shtatzëna dhe laxatives bimëve, buckthorn, Senna, raven. · Hithër rrit tkurrshmërisë së mitrës. Ga për një nettles kohë të gjatë që përdoren si abortuyut ilaç. Kështu që shtatzënia të gjitha akuzat me nettles duhet të braktiset. Gjithashtu hithër është e kundërindikuar në hipertension, atherosclerosis shënuar, tumoreve të mitrës dhe prostatës.

· Vazhdueshëm Përdorimi kamomil pengon absorbimin e hekurit nga sistemit të tretjes në gjak, e cila eventualisht mund të çojë në mangësi hekuri anemi. · Lëng i lë të freskëta të aloe është i kundërindikuar në gjakderdhje mitrës, inflamacion të fshikëzës dhe veshka hemorroide. · Xhensen dhe Schizandra nuk është e rekomanduar për pagjumësi, hipertension, rritje excitability nervor. · Cranberries mund të prodhojnë një fitim të ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë. · Magnolia kineze përafërsisht çdo person i njëzet krijon depresion dhe letargji. · Nga tretësirë ​​e mbidozë Digitalis mund të jetë zemra.

· Mente, e cila është mente, ul presionin e gjakut. Sepse teas hypotensive nenexhik dhe tinktura duhet të merren me kujdes. · Mente pengon funksionin kardiak dhe e komplikon punën e qendrës të frymëmarrjes, të cilat mund të krijojnë shëndetësor përkeqësim vuajtje nga bradycardia dhe astmë. · Më shumë se 3. çaj nenexhik një ditë edhe në meshkuj mjaft e shëndetshme mund të çojë në një rënie në mbledhje për shkak të një rënie në presion në penis dhe të zvogëlojë furnizimin e saj të gjakut. · Nënë Supë dhe njerka të rritur presionin në qarkullim pulmonar, që është e keqe për asthmatics dhe cores. · Perberja e balsam limon është një citral substance, e cila ka ndikim slabotoksicheskim.

Prandaj, në qoftë se ju pini teas dhe infuzione Melissa çdo ditë për dy deri tre javë, mund të ketë dhimbje koke, marramendje, shurdhim në rajonin fronto-tokësore, kongjestion i hundës. Gota aq ftohtë pije çaj me nenexhik ose kamomil nuk është e nevojshme. Safe Doza - më pak se 200 gram supë në ditë. Mundohuni që të rrinë në të. Edhe pse efikasiteti i mjeteve juridike bimor testuar për shekuj me radhë, por trajtimi duhet të ndjekin receta për zbatimin e tyre.
Rreptësisht respektojnë metodat e gatim, ushqim, koncentrim. Sigurisht, në qoftë se ju jeni të zgjedhur bar në të njëjtën skotomohylnyku apo varrimin e mbetjeve radioaktive, të mirat e këtij barishte nuk do të.

Bimët mjekësore mbledhura gjyshet në qytet, ka shumë të ngjarë të ngopura shumë "kimi", dhe për këtë arsye i rrezikshëm. Jo herbs rrezikshme duhet për të blerë në farmaci në formën e taksave, e jo gjyshet në treg. Nëse ju herbs janë mbledhur në rajone të ndryshme, dallimi në pronat kurative mund të jetë shumë i rëndësishëm. Kështu për shembull, xhensen rritur në Rusi qendror, nuk është aq efektive sa Lindjen e Largët. Prandaj, përdorimi i bimëve të mbidozë e pashmangshme ose anasjelltas, një mungesë doza e ilaçeve përmes përqendrime të ndryshme të substancave në bimë. Unë them përsëri - besim vetëm mund paketa e bimë medicinale nga farmaci.

Ato nuk janë të rrezikshme. Që çdo paketë dhënë udhëzim për zbatimin korrekt dhe përshkrimin e bimeve. Herbs helmuese. Disa barëra të mbajë substanca fuqishëm dhe helmuese. Përdorin ato me kujdes të jashtëzakonshëm është e nevojshme, kohe pas recetë dhe dispenzim. Për t'u regjistruar bimë HEMLOCK helmuese, i poshtër, celandine, veshtull, ferns dhe shumë të tjerë. Lista e bimëve "i keq" në rritje gjatë gjithë kohës. Kohet e fundit, literaturë shkencore botoi një listë të bimëve që janë të rrezikshme për të mëlçisë. Ajo është e trishtuar, por ai kishte hyrë edhe miqtë tanë të vjetër të tilla si nënën dhe njerka, Senna dhe sanëz.

· Letër raven edhe një sasi e vogël e helmit. Edhe pse rrjedhin saj përdoret për të bërë komposto, bllokime dhe pies. Të gjitha një fëmijë e di që lë të gjelbër dhe zhardhokët janë të rrezikshme, sepse ato përmbajnë Solanine Alkaloid, lë domate përmbajnë Solanine dhe alkaloide të tjera, gjethet e qershi, pjeshke, kumbull dhe kajsi dhe fara thelbësore përmbajnë glycosides tsianohennye. Fara mollë përmbajnë glycosides tsianohennye. Nga kjo ne nuk kemi ndaluar të hahet patate pure, patate të skuqura ose mollë. Sepse ne e dimë - tubers patate ngjyrë normal - i parrezikshëm, etj Ky besim na dha njohuri ...