Lëngje natyrale që përfitimet janë vitamina në mollë, karrota, domate, rrushit dhe kungull me


Natyrore lëngje - produkt aq i dashur jo vetëm e çdo fëmije, por një i rritur. Natyrisht, ato përmbajnë shumë substanca jetësore: vitamina, elementë gjurmë, minerale, hormonet, enzimat, - me lehtësi të jashtëzakonshme dhe shpejtësi të zhytur në traktin tonë të tretjes. Natyrore lëngje - një lloj i burimit të vitaminave dhe mineraleve. Për shkak të kësaj, ata janë ndër më efektive e terapi natyrore. Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë ekspertë të përshkruajnë për pacientët e tyre të ashtuquajturve "lëng" trajtim. Dhe duhet theksuar se rezultatet e saj pozitive.

Kjo është e kuptueshme, sepse përdorimi i rregullt i lëng natyral normalizes metabolizmin, forcon sistemin imunitar dhe siguron rezistencë në situata të vështira. Next ne faqe ne përshkruajnë lëngje natyrale që përfitojnë prej tyre dhe çfarë vitamina në mollë, karrota, domate, lëng rrushi dhe sy kungull. Lëngjet natyrore në luftën kundër sëmundjeve Acide të ndryshme organike që janë gjetur në shumë lëngje shtrydhur fllad, përmirëson tretjen. Përveç kësaj, përdorimi i tyre kompenson mungesën e acidit klorhidrik, i cili është shumë i dobishëm në sëmundjet që përfshijnë aciditetit të reduktuar stomakut.Kaliumi gjendet në sasi të mëdha në lëng frutash, promovon sekretim të lagështi të tepërt. Prandaj, njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe sistemit kardiovaskular, ju vetëm duhet të përfshijë atë në dietën tuaj të përditshme. Shpesh ne nuk përpiqet për të blerë lëng me tul. Dhe për arsye të mirë! Pas të gjitha, ata janë të pasura me pektin (fibra), normalizimin lëvizshmëri zorrëve dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në trup. Kjo shpjegon këshilla të ekspertëve për përdorimin e lëng me tul në sëmundje të ndryshme të zorrëve dhe arteriosklerozës. Lëngje kalori Bessaharnaya, duke e bërë atyre produkt të domosdoshëm në dietë e duan për të hequr qafe paund shtesë.

Gjithashtu e dobishme për të përdorur lëng në sëmundje të ndryshme infektive që ndodhin me ethe dhe humbja e oreksit. Fruktoza dhe glukozë, të cilat janë të domosdoshme për trupin tonë në sasi të mëdha të përfshira në shumë lëngje, përfshirë rrushit. Këto substanca luajnë një rol të rëndësishëm në metabolizmin. Por të gjithë e më lart nuk do të thotë se lëngjet duhet të konsumohen vetëm i sëmurë. Ata duhet të përfshihen në dietë dhe njerëz të shëndetshëm, veçanërisht fëmijët. Pas përdorimit të rregullt të një masë të mirë parandaluese për të parandaluar sëmundje të ndryshme. Pavarësisht nga fakti se industria për të bërë lëng të përdorur teknologjinë më të fundit dhe metodat për të ruajtur vlerën ushqyese të produktit, edhe pse numri më i madh i ushqyesve gjenden vetëm në pije svezhepryhotovlennom djathë.

Pra, nëse ju keni mundësinë për të përgatitur ato në shtëpi, të bëjë atë vetëm pak para përdorimit. Gjithashtu mos harroni se "sokoterapiyu" duhet të bëhet vetëm pas konsultimit me një specialist. Cilat vitamina janë lëngjet më të dobishme? Ndoshta vendi i parë për pronat e saj medicinale merr lëng të marra nga mollë. Në lëng molle është vitaminë C, minerale të tilla si kalium, fosfor, magnez, hekur, dhe malic, limoni dhe acide të tjera organike. Mjekët, nutritionists rekomandojmë atë për të gjithë të përfshirë në dietën tuaj të përditshme, dhe veçanërisht fëmijët dhe të vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, gastrit dhe anemi.

Në vendin e dytë në vlerë rrjedh nga lëng domate. Në domate lëng përmban vitamina B, C dhe carotene. Ashtu si lëng molle i saj është e rekomanduar për të gjitha kategoritë e moshave. Konsumi i rregullt i lëngut të përftuar nga domate të freskëta të ndihmojë për të përballuar me kapsllëk të shpeshta. Low lëng domate kalori lejon të përdorin atë edhe për njerëzit me peshë të tepërt. Një shumë e pronave ushqyese dhe medicinale përmban lëng i rrushit. Ajo është e pasur me karbohidrate tretshëm: glukoza dhe fruktoza, acide organike - mollë dhe verë. Gjithashtu verë përmban minerale si kalium, kalcium, magnez, mangan dhe hekuri, dhe megjithatë ajo është e pasur me vitamina si B dhe C.

Duke vënë verë në dietë do të ketë një ndikim pozitiv në muskujt e zemrës dhe metabolizmin me ujë të kripur. Shpesh, ekspertët rekomandojnë atë si laksativ dhe diuretik, dhe në sëmundje të ndryshme të mëlçisë, veshkave dhe mushkërive. Vlera e lëngut të përftuar nga karrota në të për shkak të pranisë së një numri të madh të provitamin A - carotene. Por edhe në karrota lëng përmban vitamina C dhe A, B, kobalt dhe kripëra kaliumi. Falë tyre, lëng është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar sëmundje të ndryshme të veshkave, mëlçisë dhe sistemit kardiovaskular. Përveç kësaj, lëng karrote përmirëson mprehtësi vizuale, shpesh rëndë nga mungesa e provitamin trupi A.

Megjithatë, mbani mend se vitamina A është absorbohet nga trupi, në qoftë se vetëm të pirë lëng dhe në të njëjtën kohë është diçka me yndyrë, me vaj. Carotene të përfshira në lëng kungull. Por përveç kësaj substance, është e kalium, hekur, vitamina B Prandaj gota e përditshme përdorim lëng kungull i freskët përmirëson gjendjen e njerëzve që vuajnë nga edemë, sëmundje kardiovaskulare dhe sëmundje të veshkave. Rinat Abdrahimov,