Infuzion i kamomil


Daisy - vjetër dhe një prej bimëve më të mira. Ai shëron disa sëmundje në të njëjtën kohë, falë një substance unik - Hamazulen cila ka lloje të tjera nelekarstvennyh e kamomil ose bimë të tjera.

Infuzion i kamomil ka një efekt choleretic, heq spazma e zorrëve, rrit sekretimit të gjëndrave të tretjes, redukton fermentimi. Si dhe sigurimin e antiseptik, qetësues, Hemostatic, astringent dobët, analgjezik, bën të dalë djersë efekt, anticonvulsant. Infuzion i kamomil lule marra gojarisht në sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe të traktit biliar, fryrje, dhimbje të stomakut.

Në formën e enemas - në kolit dhe hemorroide. Në një pije - me malcim nullesh, mukozës, anginë. Në formën e kremra - ekzemë, ulcerat, vlon, djegiet radiografitë. Në formën e poultices - reumatizmi, përdhes, artrit, bruises. Si për të përgatitur një infuzion i kamomil? Kamomil është shitur në farmaci si të lirshme dhe si një pluhur në qese filter. Ju gjithashtu mund të mbledhë dhe të thatë atë vetë. Zakonisht përdoret vetëm lule kamomil, dhe ata mund të mbledhin gjatë gjithë verës. Kur duhet të thatë e tyre në hije, në mënyrë të barabartë të shpërndarë lule kamomil në një fletë të bardhë letre të bardhë.


Gjithashtu mund thatë ato në furrë në një temperaturë jo më shumë se 35 gradë. Mënyrë të ftohtë. Për të përgatitur infuzion i kamomil marrë 10 teaspoons e lule kamomil, pour 2 gota ujë të ftohtë, të lënë për 8-10 orë, tendosje. Merrni ajo sips gjatë gjithë ditës. Përdoret për larjen e vështirë për të shëruar plagët, djegiet, morth, sytë, shampooing humbje e flokëve, gargarë ose në gojë. Infusion - ilaç i shkëlqyer për zbokth. Mënyra nxehtë. Për të përgatitur infuzion të kamomil farmaci, merr një lugë gjelle lule, derdh një gotë me ujë të zier, 20-30 minuta, tendosje.

Hamazulen ngadalë do të shkojë në infuzion. Dhe vini re se pas valë atë sasi të dekompozuara. Prandaj receta në të cilën ju duhet të valoj lule kamomil, jo të përshtatshme për qëllime mjekësore. Pije e përgatitur infuzion nxehtë një filxhan çerek tri herë në ditë si një ilaç djersitës për ftohjet, fryrje, dhimbje barku zorrëve, diarre. Mjekët orientale besoj se lule kamomil forcimin e sistemit nervor, stimulojnë aktivitetin e trurit, të rritur potencë seksuale, kanë pronat diuretik dhe bën të dalë djersë të ndihmojë për të rritur sasinë e qumështit të gjirit në nënat pleqsh dhe rregullimin e ciklit menstrual tek gratë.

Mjekësisë tradicionale ofron një gamë e recetave duke përdorur lule e kamomil infuzion në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Megjithatë, mbani mend se gratë shtatzëna pini teas bimor dhe infuzione e kamomil farmaci kundërindikuar. Këtu janë disa recetave.

Pezmatimi i mukozës së hundës, hundës vlon. Një lugë çaji i lule kamomil farmaci ujë të zier. Pas ftohjes pjesë saldim dhe filtrimin e tij mund të lajë ky mjet hundë ose gargarë me pezmatim i fytit. Pyelonephritis kronik dhe cystitis. 2 teaspoons e lule kamomil valoj 0,5 litra ujë të valë. Insistojnë 01:00.

Tendosje. Pini një lugë gjelle tri herë në ditë. Gastrit akut. Merrni 4 lugë lule kamomil farmaci, pour 2 gota ujë të valë, veshi një ngrohje të ulët për 1 min, infused për 20 minuta dhe të filtruar. Pini për një ditë në 3 doza të ndara para çdo vakt. Ju mund të ëmbël me mjaltë, por ajo është e kundërindikuar për pacientët me diabet. Migrenë. Krijoj 0,5-1 lugë gjelle lule kamomil në një filxhan me ujë të valë. Insistojnë gjysmë ore, thahet. Pini filxhan së tretë e nxehtë 3-4 herë në ditë. Dhimbje barku stomakut dhe spazma. Përgatitja mbledhjen e lule dhe gjethet e kamomil farmaci Melissa. 2 lugë përzierje derdh 3 gota ujë dhe infused të valë për 8:00.

Pije në formën e nxehtesise tek 1 kupe 3 herë në ditë. Një vaginitis thjeshtë akute. 6 lugë lule kamomil të krijoj në 1 litër ujë të valë. Insistojnë 04:00. Tendosje. Zbatohen douching 1-2 herë në ditë. Stomak mërzitur. Merrni 1 lugë gjelle nenexhik 1 lugë gjelle e kamomil lule farmaci, 1 lugë çaji shegë zhvishem. Pour 1 litër ujë të valë. Insistojnë 02:00, pastaj tendosje dhe pi një filxhan çerek 3-4 herë në ditë. Stomatit, grykët, dhimbje të fytit. 2 tablespoons brewed lule kamomil kati litër ujë të zier për 30 minuta dhe të filtruar. Shtoni 1 lugë gjelle mjaltë.

Shpëlaj gojën 5-6 herë në ditë.

Diarre, dizenteri.

Lugë 2 teaspoons e lule kamomil pour 1 filxhan ujë, të lënë, të mbështjellur, 1:00 të valë, thahet. Merrni një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë.
Ulçerë peptike.

2 teaspoons e kamomil lule sheqer farmaci dhe 1 filxhan me ujë. 10:00 Pas filtër infuzion. Pini 15 minuta para ushqimit tri herë në ditë për një muaj. Pas infuzion është nevoja i dehur për të shtrihen në të gjitha 4 anët e trupit për infuzion fluide ka vepruar në mënyrë uniforme në të gjithë mukozën e stomakut.


Diarre, dhimbje barku zorrëve, fryrje.

6 lugë lule kamomil krijoj 0,5 litra ujë të zier, që të insistojnë në një banjë me ujë pesëmbëdhjetë minuta.

Pastaj infuzion cool, ikjen, shtrydh përdorur lule kamomil farmaci dhe vëllimi infuzion të sjellë me vlerën fillestare. Shtoni 2 lugë mjaltë. Infuzion të marrë një të tretën e gjysmë filxhan pas ngrënies.


Inflamacioni i mukozën e syrit.

2-3 lugë lule kamomil pour 1 filxhan ujë të valë, të lënë për 1 orë, pastaj thahet. Sytë e skuqur.


Inflamacion i mukozës orale.

2 teaspoons e kamomil lule sheqer dhe 1 filxhan me ujë, të lënë për 45 minuta. Gojë pije.


Influenza.

Ju duhet të thith avullin e kamomil nxehtë .