Infuzion i fletë gji, e përdorin


Sa shpesh, në çdo ankth, ne apel për farmaci, harruar faktin se shumë bimë konvencionale dhe ushqime mund të ndihmojë jo më keq se droga të shtrenjta. Për shembull, një i njohur të gjithëve përditshme fletë gji. Kjo ne shtoni erëza në supave, salcat, gravies për aromë pikante dhe shije të këndshme. Por përveç fletë gji ka shumë prona shëruese. Në shërim, si të aplikoni atë për nxjerrjen qëllime mjekësore dhe kozmetike, unë do t'ju them në faqen tonë, materialin e aplikimit infuzion bay fletë. Pronat medicinale e lë gjirit Që nga kohët e lashta, Laurel Noble (të tilla si emrin e seasonings tona), e përdorur për qëllime mjeksore.

Me të, për shembull, duke i trajtuar urolithiasis. Më vonë, në Evropë mesjetare ajo është përdorur për parandalimin dhe trajtimin e kolera, malaria, dizenteria. Përgatitjet Lavra bazuar përdoret si antimicrobial, antiseptik, drogës anti-inflamator. Ata kanë gjithashtu antinevralhicheskie ngarkuar, tonik, pronat qetësues. Bay fletë normalizes metabolizmin e karbohidrateve, ul sheqerit në gjak. Mjekësisë tradicionale gjithashtu përdor një fletë gji për të trajtuar infeksionet, çrregullime nervore, dhimbje të muskujve, nevralgji. Ajo është përdorur në mënyrë efektive për të hequr qafe të sëmundjeve të lëkurës, me artrit, reumatizmi, lodhje, depresion, goditje, stomatiti.


Gjithashtu, fletë gji ekstrakt përdoren për trajtimin e nyjeve, dhe kjo mund të kuruar shumë sëmundje. Perdorimi i infuzionit fletë gjirin per trajtimin e semundjeve te ndryshme * Per trajtimin e diabetit të përhap 10 copë. lë 2 tbsp. ujë të valë, derdh në një termos, të lënë për disa orë. Tendosje, pije në 1/3 kupe tre herë në ditë. Ky infuzion është gjithashtu efektive në osteokondroza, vitaminë mangësi pranverë, kur trupi është i dobësuar. * Për të qetësuar sistemin nervor dhe në rëndë, menstruacioneve dhimbshme të përgatitur një tretësirë: 5 gjethe Hidh 1 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar, mbyllur, të lënë në 01:00.

Pastaj tendosje dhe pini një gotë të tretë, tri herë në ditë para ngrënies. Kur sëmundja e fshikëzës, mitrës, komunale banja i ulur me një zierje e lë gjirit. * Nëse ju jeni të prirur për alergji, të përgatitur një tretësirë: 25 fletët e Hidh 2 tbsp.
ujë të vluar, pastaj rreth ngrohjes ulët për 2 minuta, të lënë në 01:00, cool, tendosje dhe për të hequr frigorifer. Nëse alergji në fëmijët (mbi 5 vjet) për t'u dhënë atyre 1-2 pika tretësirë ​​në 1 tbsp. një lugë ujë. Të rriturit marrin 8-10 pika. E njëjta infuzion me bollëk njomet skuqje të lëkurës. * Infuzion, zierje dafinë privon trupin e depozitave të kripës, shkrin ato, heq nga trupi.

Ky pastrim të çojë tri ditë: mbrëmje përgatisë infuzion: 25 do të thyejnë gjethe të vogla, ata vënë në një termos, i hedh ujë të valë shishe Dërgo brenda natës (2 në.). Tri ditët e ardhshme, të pini supë në gllënjka të vogla. Këto ditë lejohet vetëm ushqim vegjetarian. Pas një jave tre-ditore pastrim përsëri. Seri tjetër e procedurave mund të kryhet të paktën gjashtë muaj. Nëse ju mohoj trajtim, pirja e pastrimit të vetëm të strukturuara ose të distiluar me ujë të ndodhë më të shpejtë (në ditë) dhe është efektive. Agjërimi veshkat maksimale të Përditshëm lehtësi, ata janë të ngjarë të nxjerrë nga ochystyatsya kripëra.

Përdorimi i gji fletë infuzion në kozmetikë Infusions, decoctions Lavrushka flokët dobishme pije, fshij në rrënjët e flokëve. Këto procedura të nxitur rritjen, të parandaluar formimin e zbokth. Infuzion i lë gjirit është përdorur për të pastruar lëkurën. Ajo është gjithashtu një tonik i mrekullueshëm, agjent anti-plakje. Për ta bërë këtë, do të përgatisë një locion: pour 0,5 gota ujë 20 lavrushek, vlim, gatuaj 5 minuta, mbyllni kapakun, le të ftohtë në temperaturën e dhomës. Kjo do të thotë fshij fytyrën, qafën dhe dekoltin në mëngjes, në mbrëmje. Përdorimi i rregullt i këtij mjeti do të shkëlqejë si Freckles, spote moshës.

Kundërindikimet për lë gjirit përdorim Mos përdorni infuzion zierje, gjatë shtatzanisë, ushqyerjes me gji. Mos përdorni ato për kapsllëk, diabeti, ulcera peptike. Gjithashtu në trajtimin e gjirit lë eliminohen plotësisht alkool. Para se të përdorni një infuzion fletë gji për trajtimin e çdo sëmundje, të jetë i sigurt për të marrë rekomandimin e mjekut për të përjashtuar contraindications mundshme dhe komplikacione. Cheers! Svetlana,