Përfitim luledielli dhe dëm


Aromatik fara luledielli skuqura - një nga produktet më të njohura njerëzve. Siç është e ftohtë, të skuqura fara, i hedh ato në një filxhan të madh dhe të vendosur, më të rehatshme në një karrige me librin tuaj të preferuar. Apo të shikojnë një film të madh dhe bëj ato pa vërejtur kohë. Por pak njerëz e mendojnë të më shumë të dobishme në këtë produkt shëndetin dhe ndoshta ajo mund të dëmtojë? Kjo është ajo që ne do të flasim për ju në faqen tonë të internetit në një artikull mbi fara luledielli, dobi dhe dëm. Sunflower - një bimë me të madhe ngjyrë të verdhë-portokalli është vlerësuar ende për bukurinë e saj dhe ajo është përdorur për qëllime dekorative. Shumë më vonë, dikush e kishte idenë për të try it out fara.

Dhe ndonjëherë që nga lule të verdhë me fara të shijshme rritur në pothuajse çdo komplot kopsht në oborr. Dhe e bukur, dhe e shijshme. Pse është fara luledielli? Farat e bimëve përmbajnë shumë lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale. Për shembull, fara të përmbajë sa më shumë vitaminë D të vlefshme si permban vaj të mëlçisë cod. Gjithkush e di se kjo vitaminë është përgjegjës për të lëkurës, nxit zhvillimin normal dhe rritjen e trupit të fëmijës. Të përfshira në fara e vitamina A dhe E janë antioksidantë të ndihmojë për të parandaluar atherosclerosis, të përmirësuar vizionin, të rivendosur strukturën e flokëve dhe thonjtë.


Acidet yndyrore gjithashtu përmbajnë fara luledielli djeg qelizat yndyrë, mbrojtjen e njerëzve nga obeziteti. Fara luledielli përmbajnë taninet, carotenoids. Ata pastruar trupin e baktereve të dëmshme, infeksionet, parazitët. Ata gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë të mineraleve, fosfor, kalium, magnez, mangan, silic, sodiumit. Këto substanca të siguruar funksionimin normal të trupit. Specialistët - Psikologët kini parasysh vlerën e lartë të produktit si psikoterapi. Ata janë këshilluar për të ngrënë në mbrëmje, pas darke, një gjysmë gotë me fara. Ajo zbut sistemin nervor pas një dite të vështirë-paketuara do të ndihmojë në gjumë të qetë.

Ata gjithashtu janë një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar sulm në zemër, sëmundje të lëkurës, infeksione të rënda dhe madje edhe thyerje, siç kanë aftësinë për të forcuar indeve të kockave. Fara e para në mënyrë efektive të eliminuar kolesterolit të tepërt nga trupi. Por ne duhet të kujtojmë se farat e lulediellit janë shumë të larta në kalorive. Kur ata hanë, nuk mund të vijnë off dhe këtë herë ju mund të fitojë një paund disa ekstra. Pra, shikuar nga kjo dhe mos hani ato më shumë se 1 filxhan në ditë. Mos harroni se një gotë fara të shijshme përmban 520 kalori. Pikërisht gjysmë përmban bukë gruri, duke shërbyer skewers e mish derri yndyrë. Cili është dëmi i fara luledielli?

Duke pirë fara shijshme aromatike, mos harroni se ata janë të dëmshme për smalt dhëmbit dhe mund të shkaktojë dëmtimit të dhëmbëve. Prandaj, është më mirë të mos plas, zhvishem dhe duart e pastra. Për më tepër, nuk do të abuzojnë fara luledielli, si ata mund të shkaktojë urth. Ju gjithashtu duhet të dini se kontaminimin të madh në mbarë botën të tokës me metale të rënda. Luledielli merr nga plumbi tokës, kadmiumit, paisjen atyre fara e tyre. Këto metale grumbullohen në trup, kanë një ndikim negativ në shëndetin e veshkave, të japin rritje të hipertensionit, shkaktojnë prapambetje mendore. Helmimi i fortë kadmium mund të ndodhin kur trupi është një dozë e madhe e këtij minerali: 15 deri në 30 mg me ushqim, ose 15 mg e ujit.

Kjo zakonisht bie në tokë me plehra, emetimeve nga impiantet industriale ose CHP. Në mënyrë tipike, 100 g të farave tashmë përmban 0,02 mg të substancës, dozën e përditshme të sigurt 0,07 mg. Por kadmium na vjen edhe përmes ujit që është thithur ajrin, me ushqim. Një numër i konsiderueshëm i duhanpirësve të saj pasive thith. Prandaj, është e nevojshme për të monitoruar numrin e substancave të dëmshme që hyjnë në trupin e përditshme. Gjithashtu vini re se kur pjekje fara luledielli, të lëshuar gjatë këtij procesi carcinogens dëmshme të merrni në fara. Ndër këto, karbohidrate benzopirin rrezikshme. Ky material është i listuar klasën e parë të rrezikut.

Edhe një sasi e vogël e karbohidrateve që mund të shkaktojë kancer, impotencë te meshkujt. Farërat nuk e rekomandojmë hahet këngëtarë. Vaj i tyre lubricates në fyt, dhe artist mund të marrë një notë të lartë, përveç duke përdorur ato ndikojnë keq marrëdhëniet. Si te zgjidhni një të mirë fara luledielli? Problemet me blerjen e jo. Farat e Helianthus annuus
shiten në tregjet, dyqanet, të paketuara në qese dhe peshë. Kur bleni, sigurohuni që qëllimet fara, të shëndetshëm dhe me shkëlqim. Çfarë ata nuk e myk, mbeturinat e huaja. Ata duhet të kenë një erë karakteristike. Nëse era e myk, erë e mykur, të heqë dorë blerjen e këtij produkti nuk do të përfitojnë - vetëm dëm.

Nëse farat e trajtuara blej, blej, e tërë, farë të freskët të bardhë. Fara verdhë ngjyra tregon se ata janë të prishur. Farë raft të shkurtër për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrave vegjetale. Mbajini ata e mbushur fort. Në frigorifer ju mund të ruajë 3 muaj Në frigorifer -. Jo më shumë se 6 muaj. Ne kemi mësuar një shumë të produkteve të preferuar. Më e rëndësishmja - çdo gjë është e mirë në moderim. Prandaj, një sasi e vogël e fara luledielli me cilësi të lartë çdo ditë ju dhe unë nuk do të dëmtojë. Cheers! Svetlana,