Njerëzit laxatives për kapsllëk të thotë receta


Kapsllëk i quajtur gjatë karrige vonesë - 2 ditore apo më shumë. Konstipacioni gjithashtu mund të shprehet në një lëvizje jo të plotë sistematike zorreve. Kjo gjendje mund të ndodhë në njerëz të çdo grup moshe. Kapsllëk shumë e zakonshme në mesin e grave shtatzëna. Ka edhe fëmijë dhe të moshuar. Pothuajse të gjithë vuajnë nga kapsllëk duke ndryshuar kushtet normale të jetës, të tilla si udhëtime, pas pësimit të një stres apo për shkak të operacionit. Në këto raste, fron normale kur kthehen në jetën normale. Çfarë Shkaqet kontribuojnë për faktin se ka kapsllëk në të rriturit dhe fëmijët, të cilët kanë nevojë për trajtim për përdorim me - të gjithë këtë ne e përshkruajmë në faqen tonë.

Shkaqet kryesore të kapsllëk Në të rriturve çrregullimit të zorrëve, e cila ndodh për shkak të kapsllëk mund të shkaktohet nga arsyet e mëposhtme: dietë të varfër, të lëngshme i pamjaftueshëm i konsumuar në ditë, mungesën e fije natyrore. Mungesa e lëvizjes zorrë mund të jetë për shkak të ushqimit të konservuar ushqimet e zgjatura të konsumuar ushqim të shpejtë, alkoolit, e fortë kënaqësi çaj brewed. Shortness jashtëqitjes mund të shkaktojë tendosje mendore dhe emocionale - grindjet, konfliktet dhe përvojat. Gjithashtu, mungesa e pushimit, mënyrë jetese i ulur, punës, mungesa e ushtrimit, dobësi të barkut.


Kapsllëk është e shoqëruar shpesh nga sëmundjet e traktit digjestiv: mbështjelljes postoperative, tumoret, gastrit, ulcerat, sindromi i zorrëve nervoz, hemorroide, fissures anal. Ajo mund të shkaktojë sëmundje të tjera, duke përfshirë sklerozë të shumëfishtë, hekur sëmundje tiroide, diverticulitis, funksionimi joadekuat i sistemit nervor autonom, diabeti. Kapsllëk ndodh shpesh gjatë shtatzënisë. Laxatives për kapsllëk Për të hequr qafe karrige vonesë duhet të fillojnë një dietë të lartë në fibra. Hani perime më të freskëta apo i zier, fruta, kumbulla janë shumë të efektshme.

Përfshijnë në dietën e bukës bajate kafe, krunde, bollgur në ujë, të pini shumë ujë të pastër (në qoftë se nuk ka asnjë tendencë për të edemë). Por nuk e bëj të marrë kryer larg drogë laksativ. Përdorimi i tyre i rregullt depletes indeve të muskujve të zorrëve që është e varur dhe zorrët nuk mund të funksionojë siç duhet pa to. Gjithashtu laxatives mangësi shkaktojnë e kaliumit dhe ushqyesve të tjera. Ata rregullisht irritojë murin e zorrëve, në fund të fundit duke shkaktuar diarre. Prandaj, është më mirë për të përdorur mjetet juridike popullore natyrore. Ata gjithashtu në mënyrë efektive të ju ndihmojë që të heqin qafe e kapsllëk, por nuk do të shkaktojë varësisë.

Këtu janë disa receta nga to: Mix së bashku 1 filxhan i copëtuar kernelit arre, kajsi të thata copëtuar, rrush dritë. Shtoni në përzierje 1/3 c. Senna bari i thatë, pluhur liri farë, 0,5 litër. mjaltë të lëngshme. Dele përzierje në një kavanoz qelqi të pastër dhe të ruajtur në frigorifer. Hani në mëngjes në një stomak bosh 1 tbsp. l. kjo përzierje shërim. Karrige shpejt të përmirësuar. * Për të gjatë, kapsllëk të dhimbshme, microclysters mëngjes të bëni këtë duke përdorur mjetet juridike popullore: Mix 1 h L.. rrënjë sanëz pluhur, fara kopër, pour 0,5 litra. ujë të valë. Insistojnë gjatë gjithë natës.

Pastaj tendosje. Në 1/3 filxhan me infuzion të ngrohtë shtoni 2 tbsp. l. vaj perimesh, përzierje mirë. Ky mjet është për microclysters përdorim. * Mundohuni një ilaç popullore: Hidh 1 tbsp. l. Senna thatë bar (cassia) 1 tbsp. ujë të valë. Brewed një termos brenda natës. Në mëngjes, tendosje, pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Ja një tjetër recetë e mirë: Hidh 1 tbsp. l. Buckthorn thatë leh 1 tbsp. ujë të valë. Mbyllni kapakun, të përfundojë një peshqir, le të ulen për dy orë. Strain, pi një gjysmë gotë para gjumit. Infusion operon rreth 08:00. * Provoni këtë trajtim recetë: Hidh ujë të valë 2 tbsp.

l. krunde. Lini kapakun në 01:00. Pastaj kullimin e ujit, shtoni krunde kefir, kos ose qumësht i thartuar. Ky ilaç duhet të merret në mëngjes në një stomak bosh. Nuk mund të jetë vetëm një orë. * Evening derdh një filxhan 2 h. L. fara liri, derdh 1/3 c. ujë të ngrohtë (jo ujë të valë). Cover, të lënë gjatë natës. Mëngjes në rezultuar në masë të shtuar tert