Metodat tradicionale, metodat e mëlçisë kurues


Mëlçia - kjo është një organ i brendshëm që mbron çdo person nga ekspozimi ndaj toksinave mjedisit agresiv. Çdo ditë ne marrim nga ushqimi dhe thithur një shumë të substancave toksike dhe të rrezikshme. Mëlçisë ynë kaluar ato nëpër një toksina të pastër nga gjaku, mos i lejuar ata të na helmojnë. Por herët a vonë, çfarëdo filtër përsosur, ai është i ndotur dhe më keq, duke çuar në sëmundje. Përveç kësaj ne jemi nganjëherë qëllimisht ose jo fare në gjendje të sjellë mëlçinë tonë të sëmundjes. Për shembull, të pijshëm në çdo ditë pas punës në dyqan 100 gram vodka në rubinet. Mëlçisë nuk është projektuar nga natyra për një peshë të tillë të lartë, dhe kjo nuk është gjithmonë e mundur për të neutralizuar të gjitha substanca toksike plotësisht.

Prandaj, sot ne do të flasim për metodat tradicionale, metodat e trajtimit të sëmundjeve të mëlçisë shpesh ndikojnë atë. Hepatit Hepatit akut - është shkaktuar nga mikroorganizma ose substanca toksike inflamacion të mëlçisë. Për të shkaktojë dëme të mëlçisë hepatitit infektuar me HIV të hahet ushqim të kontaminuar dhe ujë, sterilizimi joadekuat të instrumenteve mjekësore (hepatiti B). Në periudhën e mëparshme të sëmundjes ka dobësi, të përzier, neveri për ushqim, të vjella, shurdhim dhe plotësinë në predrebere e djathtë të shkaktuar nga zgjerimi i mëlçisë, verdhëz butë. Foto klinik i hepatitit akut varet nga lloji dhe numri faktorësh patogjene që prekje.


Result - mosfunksionim organ, ndihmon tretjen e ushqimit (diarre për shkak të prodhimit të reduktuar të biliare), metabolike (inhibimit të metabolizmit dhe sinteza e substancave) pengesës (paaftësia për të neutralizuar substanca të dëmshme). Kronik të hepatitit B është më shumë i zakonshëm në patur hepatitit akut viral. Primar të gjatë të jetë e mundur me ekspozimit të zgjatur në substanca toksike ose me stagnimit të biliare. Së bashku me inflamacion ndodh distrofi (degjenerim) privodyaschae ind cerozë. Manifestime të formave të ndryshme të hepatitit ndryshme dhe jospecifike. Dobësia e mundur, humbje e oreksit, ulur prodhimin e stomakut lëng, biliare pezëm në dhimbje, lëkurë të verdhë dhe membranat sy.

Mjetet juridike popullore hepatit • infuzion: kopër fruta, buckthorn leh, qimnon, nenexhik, centaury, Yarrow në mënyrë të barabartë. Kur karrige hepatit ka një efekt rregullator. Në një kohë 5 g për 150 ml. • Mirëmban karrige të rregullt infuzion, shikojnë trigjethësh, hrechavka verdhë, olhovidnaya buckthorn, luleradhiqe, celandine, nenexhik. Në një kohë 5g 150 ml. • Infuzion i calamus (15 g për 250 ml) apo tretësirë ​​(20 pika) e rrit oreksin, rrit sekretimin e stomakut lëng dhe biliare. • Manchurian Aralia tretësirë ​​- 30 pika. • Gjethet e barberry tretësirë ​​- 30 pika pastron kanalet biliare. • Hypericum tretësirë ​​- 50 pika në dyskinesia biliar, hepatit.

Cerozë Cerozë - një rritje progresive në qelizat dhe fibrave lidhës indeve, duke çuar në zhvendosjen e qelizave të mëlçisë dhe shtypjen e në rritje të organeve (dështim të mëlçisë). Arsyet: metabolizmi i aminoacideve ("alkoolike" cirozë), inflamacion për shkak të stagnimit të biliare (kesh tëmth). Asimptomatike në fazat e hershme. Ka zhovtyanychnist ënjtje, karrige paqëndrueshmëri, dobësi, e kuqe "merimangat" në lëkurë (rrjet i enëve të gjakut). Trajtimet Tradicionale • infuzion: bar gruri, trëndafil i egër, acaroj në pjesë të barabarta. Në një kohë 15 g për 250 ml.

• Supë: horsetail, Wort Shën Gjonit, çikore. Në një kohë 15 g për 200 ml. • infuzion ose zierje e Wort, rodhe, tansy, yarrow, kamomil, u rrit, zog nyjë, tufë Trifid, i urtë - 200 ml. • edemë Supë dhe të qarkullimit të gjakut çrregullime: Adonis, celandine, yarrow, në fushën e horsetail - 100 ml. • shoqërues cerozë ostsite - 20 bie kolyucholystnyka (tretësirë) para ngrënies. • Të hemorrhages kapilar origjinë toksike, për të parandaluar tsirroznoho gjakderdhje (nga venat e ezofagut) - 10 pika të tretësirë ​​Sophora. • salads Hithër rivendosur metabolizmin trazuar në kesh. Shtete të tjera sëmundje të mëlçisë Shpesh mëlçisë ndikohet në sfondin e sëmundjeve të tjera dhe sëmundjeve të zakonshme.

Sëmundje të zemrës që çon në pezëm venoz të gjakut, inflamacionit septik të zgjatur, të tilla si tuberkulozi, duke çuar në degjenerim të mëlçisë. Njerëzit idhnak të prirur për sëmundje inflamatore, ulçerë. Mjetet juridike popullore në HVO
Mëlçisë Roy
• Infuzion: knotweed, Shën Gjonit Wort, Shkumë, daisy, buckthorn - 150 ml. • Kungull zakonshme - 0,5 litra lëng në ditë. • Infuzion: Ruta, celandine, lëpushë, horsetail - 20 ml. • Kur dhimbje - 2 vezë rrahur, kërkon ujë mineral. Metodat tradicionale me gurë në mëlçi • Infuzion: knotweed, celandine, mëndafshi misri, Wort Shën Gjonit, violet trengjyrësh, koriandër, fruta anise, luleradhiqe - 150 ml.

• Gradualisht shkrin shurup gurë panxhar - 100 ml. Pritini një kryeson disa panxhar dhe kuzhinier deri syropoobraznoy masë. Pirja e shurupit panxhar për ushqim. • Infuzion i buds thupër (gjithashtu si një tretësirë) - ënjtje, dispepsi, inflamacion të mëlçisë.
• 30 ditë është e kuqe vadhë - 2 gota. • Infuzion në dhimbje të forta, ca balsam, oe limon, celandine, të përjetshme, hips, buckthorn - 100 ml. • Tri javë për të bërë luleshtrydhe - 5 gota. • Infuzion: Misër (stigma), fasule (pods), mbajnë veshët (Bari), knotweed, hryzhnik - 150 ml. • vaj ulliri para se të hahet 50 ml dy javë. • Infuzion: celandine, thoroughwax artë, nenexhik - 100 ml.

Së bashku me trajtimin e trupit duhet të kryhet dhe të pastër atë. Kjo ndihmon për të përshpejtuar shërimin e tij dhe vetë-shëruese. Njerëzit, pastroni fondet e mëlçisë • Lëng panxhar përmban klor, pastron mëlçisë është një mënyrë organike. • Produktet e hidhur (mirrë, fëstëk, kanellë kineze) zbulojnë bllokim dhe rrush të thatë, shafran, fiq, arra, çikore dhe luleradhiqe pastruar mëlçisë nga plehrat. • Në natën, derdh 30 gram ujë hikërror. Në mëngjes, kullimin e ujit, dhe i fryrë hikërror shtoni 15 gram vaj ulliri. Brenda 30 ditëve nga marrja e një mëngjes gradualisht pastrojë gurët mëlçisë, inflamacion dëshirë, rozdribnyvsya. Koha më e mirë për të trajtuar mëlçisë - mëngjes.

Qartë ajo duhet të jetë në zorrë të pastër për të parandaluar dehje e mesme. Duke vendosur për të trajtuar veten mjetet juridike popullore mos harroni se është e rëndësishme për të diagnostikuar saktë dhe për këtë arsye ju rekomandojmë që të konsultoheni me një mjek. Gjithashtu këshillojnë pritje dakord me Dr mjeteve juridike popullore për të parandaluar contraindications mundshme dhe ilaçe alergji, por bimore padëmshme. Helen Shane,