Metodat tradicionale të trajtimit të stomatiti


Stomatit - sëmundjet e mukozës së gojës, ku formimin e ulcerat. Njeri me gojë mund të quhet "derë e parë" për ata që hyjnë në trupin e baktereve të ndryshme dhe mikroorganizmave. Prandaj, çdo inflamacion në problemet sinjal zgavër me gojë në organet e brendshme. Pra, mos harroni të nënshtrohen rregullisht ekzaminime preventive mjekësore. Nëse do të kishte simptomat stomatiti, konsultoni një dentist specialist. Në rast të vizituar një klinikë dentare është vonuar për çfarëdo arsye, ju mund të provoni metodat tradicionale të trajtimit të stomatiti. Le të flasim për shkaqet e sëmundjes, e konsiderojnë simptomat, të përpiqen të përdorin atë për të trajtimit recetave efektive kombëtare.

Shkaqet e stomatiti Shpesh stomatit shoqëron çdo sëmundje akute infektive (fruthi, ethe të kuqe të ndezur, sëmundje e lëkurës) ose vitaminë mangësi. Gjithashtu, sëmundja mund të shkaktojë efekte në gojën e kimikateve, të tilla si marrjen në alkalet gojë, acide. Plagë trëndafil mund të zhvillohet nga përdorimi i ushqimeve shumë të nxehtë dhe pije. Provokojnë sëmundje mund pirjen e duhanit dhe alkoolit. Arsyeja mund të jetë se rregullat e higjienës, të zgjatur përdorimin e antibiotikëve. Por forma më e zakonshme e stomatiti - infektive. Duke ulur sistemin imunitar gjatë sëmundjes aktivizuar mikroorganizmave që shkaktojnë shfaqjen e ulçerës dhimbshme në mukozën.


Simptomat stomatit Ndërsa sëmundja mund të rrisë nyjet limfatike, përkeqësimit të shëndetit. Fëmijët mund të ngrejë temperaturën e trupit. Në brendësi e buzët, faqet, ka ulcerat dhimbshme, erozioni. Sëmundje fungale të natyrës formuar lulëzim ka filluar të thinjet. Nëse arsimi është për të fajësuar virus stomatit sores herpes, skuqjen mund të shfaqen rreth gojës, në buzë. Nëse ka pasur stomatit, filloni duke përdorur vegla të veçanta. Pasi të hahet vegla tërësisht të larë, parboiled. Përndryshe, probabiliteti i të afërmve të infeksionit, dhe ndoshta çdo kohë kapur plagën e enët e tij.

Si për të kuruar mëllenjë përdorur mjetet juridike popullore dhe metodave? Nëse ju erdhi stomatitit, trajtim kombëtar të fillojë me gargarë. Shpëlarje të shpeshta të bollshme të reduktojnë ndjeshëm skuqje dhimbje, hiqni pllakatë. Shpëlaj gojën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur, veçanërisht pas ngrënies. Unë me vetëdije e përsëris, kjo është me të vërtetë e rëndësishme. * Ulja dhimbje, kruarje peroksid hidrogjeni ndihmë. Llokoçis 1 h. L. Solucion 5% të një kupe gjysmë të vluar ujin. * Për të trajtojnë fëmijët edhe të ndihmojë shpëlarje zgjidhje të sode. Shkrihet 1 h. L. në një gotë me ujë të zier. Trajtim efektiv kombëtar për ulcerat e dhimbshme është lëng aloe.

Yndyrat sipërfaqen e brendshme të buzëve, faqet lëng gjethe të freskëta të bimëve pas çdo pije. Në fazat fillestare të sëmundjes mund të ndihmojë Propolisi tretësirë. Lyej plagë peroksid hidrogjeni duke përdorur një burbuqe pambuku. Pastaj tubth pikoj per Propolisi tretësirë. * Mundohuni një provuar metodat tradicionale: shtrydh përmes gropë 2 karafil të hudhër në një gjysmë filxhan kos.
Furçë tërë sipërfaqen e mukozës pastër gisht orale. Do duhani por duhet të prisni. Gjithashtu ulcerat dobishme lubrifikuar me një shtupë pambuku të lagur me lakër shtrydhur fllad ose lëng karrote.

Në shtëpi ju mund të përgatisë infusions, decoctions e bimëve. Kjo bukura metodat tradicionale për gargarë në trajtimin e stomatiti. Ata zbutur gojën e fytit, plagë të gjallë, të parandaluar siklet. * Hidh 1 tbsp. l. synoholovnykom bar gotë thatë ploskolistnoho e ujë të pastër. Tomita rreth ngrohjes ulët për 10-15 minuta. Atëherë të mbuluar me një leckë të trashë, le të paraqiten orë. Supë ftohur shpëlarje gojën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur. * Një lugë gjelle lule kamomil duhet të insistojnë në një gotë me ujë të valë të paktën një orë. Pastaj shtoni lugë çaji jo të plotë të acidit borik. Infuzion shpëlarje gojën. 1 tbsp.

l. lule Calendula thata kuzhinier rreth ngrohjes shumë të ulët në një gotë me ujë 10 minuta. Siç ka ftohur, të përdorur për shpëlarje. * 1 ch. L. grimcuar në pluhur të thatë cinquefoil rrënjë pour 1 tbsp. ujë të ngrohtë. Le të qëndrojë 5-6 orë. Pastaj vlim infuzion. Pas ftohjes përdorimit për pije. * Për trajtimin e puçrra të rënda në një fëmijë të provoni metoda të reja tradicionale. Rozkryshyte palë e vogël e tableta Nystatin. Përzierje e tyre me 0,5 h. L. mjaltë të lëngshme. Furçë swabs pambuku mjet, lyej plagë, erozionin. * Sëmundje mund të trajtohet me dezinfektimin zgjidhje miramistin.

Holluar me ujë të zier, shpëlarje gojën. Gjithashtu për këtë qëllim mund të përdoren yodynola zgjidhje, xhel holisal. * Shpejt dhe në mënyrë efektive vepron streptocide. Tabletë Crush me një lugë, të vënë pluhur mbi abscese. Ajo gjithashtu redukton inflamacion i madh molars kur prerë. Dhe hani hudhër çdo ditë, stomatiti vetëm nuk do! Duke filluar trajtojnë stomatiti, terapitë popullore përdorë, sigurisht, por në vend të shikoni për një mundësi për të vizituar dentistin. Kjo duhet të bëhet për provim me gojë, përjashtimin e rikthim. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!