Mjetet juridike popullore, zbokth popullore në shtëpi


Zbokth mund të ndodhë për asnjë arsye të dukshme në çdo person. Kjo mund të jetë një reagim ndaj shampo të ri, një produkt apo mjekim. Kjo zmadhues është i shpejtë, duhet vetëm të përjashtuar faktorin e saj ndodhja e jetës së përditshme. Por nëse zbokth është shoku juaj konstante, u shfaqur përsëri dhe përsëri - kjo mund të konsiderohet një shkak për shqetësim. Për të hequr qafe zbokth industrisë moderne farmaceutike ofron shumë ointments, krem ​​dhe shampoos. Por do të thotë më të shtrenjta publikuara nuk i japin ndonjë efekt. Si për të kuruar një rend bollgur drithëra mërzitur në flokët e saj? Kështu, duke përdorur përvojën e brezave të mëparshëm.

Ajo është rreth mjeteve juridike popullore, zbokth popullore në shtëpi dhe ne flasim sot në. I përgjithshëm i saj ka disa lloje. Conventionally, ato mund të ndahen në zbokth thatë dhe me vaj. Por pikërisht përcakton llojin dhe shkakun e mjekut mundemi trichology vetëm me një analizë të veçantë. Për fat të keq, jo të gjitha qytetet që ju mund të gjeni një specialist të tillë. Por kjo është një mjek apo jo, njerëzit janë në kërkim të mënyrave për të shpëtoj zbokth tyre bezdisshëm. Dhe ai erdhi për të përvojën e njerëzve ... aq i mirë që ka mjetet juridike popullore, receta peshë e mjekësisë tradicionale për të ndihmuar të luftuar zbokth. Ato mund të ndahen në disa lloje - maska, kremra, shampoos.


Shumica e recetave janë universale pa marrë parasysh se çfarë lloji i zbokth ju trajtoni ato. Ilaç popullore më e zakonshme për të luftuar zbokth konsideruar maske me vaj rodhe. Një duhet të aplikohet vetëm vaj të nxehtë në lëkurë e kokës, fërkoni atë. Pas duke tërhequr kokën duhet të përfundoi me polietileni dhe peshqir. Shampo Shpëlaj vaj duhet një orë e gjysmë, disa teknika. Kjo maskë gjithashtu do të zvogëlojë seksion kryq dhe humbjen e flokëve. Për të maskë mund të përdorni vajra të tjera - e susamit, ulliri, luledielli, dhe madje edhe të thjeshta. Për zbokth me vaj të përpiqet për të vënë mbi kokën e Calendula tretësirë.

Shef rekomandohet edhe të përfundojë, por shumë më mirë larë pa përdorur shampo - limon acidifikuara ujit. Ju gjithashtu mund të aplikoni në lëng limoni kokës. Ajo mund të përdoret për të hequr qafe zbokth pothuajse çdo ditë. Brew thupër lë - dy grushta e gjethe të freskëta për litër ujë të vluar, le të qëndrojë për gjysmë ore. Ky infuzion është e rekomanduar dhe aplikuar në lëkurë e kokës dhe flokët të gjithë. Pas aplikimit kokën të mirë përfundoi në një peshqir dhe të lënë për një orë. Provoni lëng qepë. Fshij atë dhe të lënë për gjysmë ore. Pastaj lani si shampo të zakonshme.

Mos kini frikë se qepët do të prodhojnë një erë të pakëndshme. Kjo mund të ndodhë vetëm kur ju jeni të flokëve lagësht. Merrni një vezë e verdhë veze, një lugë mjaltë dhe dy lugë raki të mirë. Kjo përzierje është vënë në gjysmë ore në lëkurë e kokës dhe flokët. Përfundojë kokën me një peshqir. Warning - konjak mund të pikturuar flokët bjonde. Përbërja Shpëlaj në shtëpi me flokë me yndyrë - shampo kur thatë - vetëm ujë. Kur zbokth thatë të përpiqet për të vënë vaj pluhur me një lugë pak lëng limoni. Kjo përzierje duhet të durojnë gjysmë ore dhe del me të larë me shampon. Për zbokth me vaj të përpiqen për përzierje pjesë të barabarta lëng aloe, lëng limoni, kos, mjaltë dhe vaj pluhur.

Tërësisht përbërësit peremishavshy, t'i shtosh edhe nja dy karafil të hudhër shtrydhur. Udhëzimi mix, aplikoni në lëkurën e kokës dhe thith për gjysmë ore. Shefi pastaj mund të lajë pa shampon. Gjithashtu me zbokth, do të përpiqen për të marrë pushim nga kimikatet styling dhe kujdesi për flokun. Edhe shampo e zakonshme mund të jetë shkaku i zbokth rënda. Në këtë rast, ju mund të përgatisë atë me përbërësit natyral me duart e tyre. Excellent soothes zierje inatosur kokës e kamomil. Për atë për të marrë një gjysmë litër të valë lule kamomil ujë. Cook rreth ngrohjes mesme me pesë minuta dhe tendosje.

Lahen këtë kokën zierje pa përdorur detergjentë. Ajo gjithashtu mund të shtoni një lule pak kumak. Zbokth Trajtimi i kësaj përbërje mund të përdoret pothuajse çdo ditë. Beat vezë e verdhë veze me një lugë disa të mjaltit dhe të përdoret si një shampo. Shpëlarje përzierje me ujë të hidhur me uthull limon ose molle musht. Për shampooing gjithashtu rekomandojmë një zierje e kone hop.
Për këtë kupë krijoj hop litër ujë të vluar dhe të mbajtur për ngrohje të ulët për pesë minuta. Pastaj të përfundojë atë dhe le të qëndrojë një orë. Supë tensionuar lani flokët tuaj dy herë në javë. Merrni një gjysmë gotë me gjethe Geranium dhe bar derdh një litër ujë të valë.

Shtoni pak lugë lëng limoni dhe të lënë për rreth një orë. Infuzion filtruar për të larë flokët tuaj dy herë në javë. Lufta zbokth - kjo nuk është një ditë. Duke përdorur trajtim kombëtar, do të përpiqen për të ndryshuar stilin e jetës tuaj. Merrni multivitamina kurs, të heqë dorë nga zakone të këqija dhe të përpiqen për të mbrojtur veten nga stresi. Gjithashtu, në qoftë se ju keni mundësi, nuk i japin këshilla të mira nga një dermatolog specialist apo trichologist. Dhe sigurisht, zgjidhni ilaç tuaj në shtëpi për zbokth e sipër. Catherine