Mjetet juridike popullore kundër kollës te fëmijët në shtëpi


kollë quhet reagim i mprehtë në acarim të mukozës së traktit respirator. Arsyet e tij mund të jenë shumë të ndryshme, duke përfshirë ftohjet dhe infeksioneve, dhe reaksione alergjike. Trajtimi i emëruar nga mjekëve pediatër, në varësi të shkakut të këtij simptomë. Kur e trajtuar një kollë të ftohtë mjaft ndoshta të kërkoni ndihmën e recetave të testuara të mjekësisë tradicionale për vite me rradhë. Rreth tyre, për atë që ju mund të përdorni mjetet juridike popullore kundër kollës tek fëmijët në shtëpi, ne do të flasim më tej. Para së gjithash, prindërit duhet t'i kushtojnë vëmendje të ushqimit të fëmijës.

Ajo duhet të përfshijë ato produkte që do të lehtësojnë kollë dhe kollitje ndihmë. Këto përfshijnë zier boronicë, mjedër, u rrit, Kastrati dhe currants dhe lëng rrushi. Kjo vlen për të përfshirë në dietën e bollgur me qumësht (të lëngshme), pure patate (mundësisht të ziera në qumësht) me shtimin e gjalpë. Është e nevojshme për të përjashtuar produktet shkaktojë kundërt ngacmues - ushqim erëza, karamele dhe pije të buta. Mjetet juridike popullore përdoret për të trajtuar një kollë të ftohtë në fëmijët për shumë shekuj. Ata janë provuar receta për vite se droga efektive kimike përmes përbërjes mirë-kombinuar natyrore.


Per shembull, për trajtimin e bronkit mund të përdoret: - tarifë kraharori. Ajo quhet një përzierje e bimëve që ka si një expectorant, agjent anti-microbial dhe anti-inflamator. Për përgatitjen e tij duhet të përzihen në pjesë të barabarta gëlqere, nënës dhe njerkës, trumzë, jamball, borzilok, Calendula, gjethe delli dhe buds pishe. Në dy lugë lëndëve të para të nevojshme për të marrë një pintë ujë të valë. Insistojnë gjysmë ore, pastaj tendosje. Merrni një gjysmë filxhan tre deri në katër herë në ditë. Kjo është bërë e mirë në gjysmë ore para ngrënies. Kohëzgjatja e trajtimit - ndërprerje të tërësishme të simptomat e kollës.

- Infuzion e gjethe delli. Për ta bërë këtë, të marrë katër lugë gjethe të thata të kësaj bime dhe derdh një pintë ujë të valë. Insistojnë rreth një orë, të marrë lugë filtruar palë tre ose katër herë në ditë. Gjethe delli është në gjendje të përshpejtojë procesin e heqjes gëlbazë dhe zbut edhe kollë më të rënda. - Karrota. Lëng nxjerrë fllad e kulture rrënjë është e rekomanduar për përzierje në pjesë të barabarta me ujë të ngrohtë zier. Në përzierje, shtoni një çift i teaspoons e mjaltë dhe të marrin një lugë gjelle në pesë herë në ditë. Metoda më e mirë për të kryer ushqimet. Shumë fëmijë të vegjël nuk duhet të japë më shumë se një lugë çaji lëng tri herë në ditë.

- Aloe. Merrni katër gjethe të mëdha, të larë dhe mish i grirë. Në rezulton slurry vmishayte gjalpë 250hramm, mjaltë dhe 250hramm 20hramm derri yndyrë. Nxehtësia në një banjë me ujë, nxitje të vazhdueshme, dhe pas ftohjes, të marrin një lugë gjelle tri herë në ditë. Ky mjet është e përshtatshme për të marrë për të parandaluar. - Expectorants Excellent janë shtrydhur lëng lakër me sheqer ose mjaltë natyral. Gjithashtu përdoret për këtë qëllim dhe lakër supë. - Buds Pisha. Një gotë me ujë të vluar, të marrë një lugë gjelle e lëndëve të para dhe le të qëndrojë në një vend të ngrohtë për dyzet minuta.

Infuzion tendosura është e rekomanduar për të marrë një gllënjkë gjatë periudhave të shkurtra të kollitjes. - Rrepkë zi. Fshij atë mbi hekura dhe derdh pak lugë sheqer. Në mëngjes shtrydh lëng nëpër disa shtresa të napë dhe të marrë atë një lugë gjelle çdo orë.
- Lemon. Vlim atë për dhjetë minuta në ngrohje të ulët. Pastaj shtrydh lëng në një gotë, shtoni një lugë çift të glicerinë dhe mjaltë natyral plotësoni të lartë. Llokoçis përzierje tërësisht, të marrë një lugë gjelle dy ose tri herë në ditë. Duke përdorur këto barna mund të pastrohen dhe bronke, dhe mushkëritë. - Kalina. Mix manaferrat me mjaltë natyral në raport 1: 2, dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për rreth pesë minuta.

Merrni një lugë gjelle në pesë herë në ditë. - Nëna dhe njerka. Lahen 400sht inflorescences, të mbushur ato me ujë gjatë natës të ftohtë. Ndryshimi ujë nga koha në kohë. Në shtrydh lule në mëngjes dhe plotësoni atyre një gjysmë litër ujë, duke shtuar lëng të dy limon. Vlim një e katërta e një orë, pastaj rrokullisje dhe kuzhinier lule në, duke shtuar një kg sheqer, deri në mjaltë-ngjyrë. Koha totale gatim duhet të jetë të paktën gjysmë ore. Ky mjet mund të ruhen në një kavanoz të mbyllur fort në frigorifer për kollitet duke shtuar çaj të ngrohtë. Për trajtimin e kollë është e rekomanduar për të përdorur një pako të ndryshme. Këtu janë disa recetave: - Mix një lugë gjelle cornmeal, mjaltë, vaj dhe vodka me një lugë çaji mustardë thatë.

Përzierje tërësisht përzierje pako për përdorim në gjoks dhe mbrapa. A kanë nevojë për kohën e gjumit, mbani një maksimum prej dy orësh. - Piqem në furrë qepë, pres atë dhe përzierje me një lugë gjelle mjaltë, vaj vegjetal dhe kamfor, dhe gjysmë një lugë çaji miell dhe mustardë e thatë. Pozicioni rezultuar në masë në gjoks dhe mbrapa. Mbani 02:00. Paketa mund të bëhet vetëm në temperaturën normale të trupit të një fëmije. Trajtimet tradicionale nuk janë vetëm të lehtësuar dhe të sigurisë, por cheapness dhe disponueshmërinë. Përbërësit janë shpesh mund të gjenden në çdo shtëpi dhe në kopsht secilin.

Megjithatë, duke zgjedhur mund të përdorë mjetet juridike popullore për kollë në fëmijët në shtëpi, ju nuk do të jetë e gabuar për të konsultoheni me një mjek. Mos harroni se edhe përbërësit më të sigurta mund të shkaktojë reaksion alergjik individuale. Catherine