Mjetet juridike popullore trajtoj ascites bark


Nëse ju përktheni emrin e sëmundjes "ascites" nga greqishtja në rusisht, ose ju merrni - "barkun" ose "qese lëkure". Njerëzit me të drejtë i quajtur sëmundje "hidropizi barkut" për përqendrim të tepruar në njeri të lëngshme në bark të tij. Shkaqet më të shpeshta të ascites bark - dështimit të zemrës congestive, cerozë, kanceri i mëlçisë ose tumoreve të mëlçisë dhe traktin gastrointestinal, sëmundje të gjatë të veshkave trajtojnë. Pra, për të hequr qafe të ascites barkut së pari duhet të trajtojnë sëmundje themelor. Është e rëndësishme për një shërim të shpejtë të shkoni në një dietë frutash. Ajo duhet të përmbahen në gjashtë muaj.

Kjo do të thotë se ushqimi juaj si produktet kryesore të duhet të shkruani: majdanoz, patëllxhan, lakër, djathë, parsnips, mjaltë dhe limon me lëvozhgë, kastravec, peels shalqi pluhur, peels shalqi çaj. Duke përdorur mjetet juridike popullore në trajtimin e ascites për të reduktuar lëngjeve të tepërta në bark, veçanërisht për të aplikuar recetë me majdanoz. Për të blerë këtë treg 800 gram majdanoz, të prerë imët, larë atë në bord, rënie e horizontit në një tenxhere smalt me ​​1,5 litra qumësht të freskët. Majdanoz Boil në qumësht të ulët vlim deri në tigan ka avulluar gjysmë të lëngshme. Strain supë ftohur pak poshtë dhe pini atë në 2 tbsp.


l. çdo orë. Mbani mjekësi në frigorifer. Ju gjithashtu mund të përfitojnë nga trajtimi njerëzve të tjerë të ascites zgavrën e barkut. Trajtimi i metodave ascites tradicionale * Merrni një dush me një zierje e lë dhe buds e thupër për gjysmë ore. Zierje e lë është përgatitur në një raport prej 20 gram e lëndëve të para për gotë me ujë të zier (200 gram). Pastaj ajo të qëndrojë për 6:00. Gjithashtu supë për të pirë. Për këtë zierje përgatitur menjëherë duhet të shtoni 0,2 gram sodium për filxhan, filtruar përmes 6:00 dhe ju mund të pini një gjysmë gotë në dy këste në ditë. * Për trajtimin e ascites rrënjë rodhe kuzhinier i madh supë.

Për administrim oral merren rrënjës 15 gram kupës së ujit dhe merren 4 herë në ditë për 1 qind. l. trajtim i tillë duhet përforcuar duke marrë banjot ose fasha mbulesë. Për këtë qëllim, 50 gram rrënjë melchennoho 10 litra ujë të valë. Banja dhe fasha të përdoren më mirë gjatë natës. * Një ilaç popullor për ascites - barishte e hidhur pelin. Për ta bërë atë, të marrë 1 orë. L. para 400 ml ujë të valë dhe pastaj pi në kupë katërt pjesë tre herë në ditë. Ju mund të përdorni farmaci dhe infuzion - për këtë ajo merr 15 pika tri herë në ditë para ushqimit. * Ndihmon kapërcyer fruta sëmundje qen u rrit hips - një vitaminë, mjekësi anti-inflamator dhe diuretik popullore rekomanduar në hidropizi.

Për të përgatitur lëngun e mishit duhet të merren grimcuar në një llaç 2 h. L. fruta në gotë me ujë të valë dhe vlim për rreth 10 minuta. Pastaj filtruar zierje dhe pini një gotë dy herë në ditë para ushqimit. Për trajtimin e fëmijëve dozë reduktuar në 1/4 filxhan për pritjen. Gjithashtu të përgatitur një tretësirë ​​të alkoolit me rrënjë kënetë calamus. Për ta bërë këtë, 20 gram rrënjë të thata plotësoni 0,5 hedhura vodka. Insistojnë ato në një vend të thatë, të errët për 10 ditë. Merrni 1 h. L. tri herë në ditë para ushqimit për një orë e gjysmë. Kur kërkojnë këshilla mjekësore që ju do trajtim mjekësor të ascites, e cila nuk është më e shkurtër se trajtimin kombëtar të ascites.

Trajtimi i tij është kryer kurse për 30-60 ditë në një terapi të kombinuar dhe shpesh përsëritet. Për ta bërë këtë herë në një ditë të administruar me gojë të drogës "spironolactone" në vlerë prej 100-300 mg dhe "furosemide" 40-120 mg. Megjithatë, për të caktuar ata për veten e tij, ose për të detyruar trajtim nuk është i mundur, administrata e drogës dhe monitorimi i mirëqenies së pacientit duhet domosdoshmërisht të mbajë një mjek. Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!