Mjetet juridike popullore për higjienën intime e gra, burra, natyrore


Çdo grua i kushton vëmendje në pjesët më delikate të trupit. Kujdes të kujdesshëm dhe zona bikini bigëzim e nevojshme, ajo ofron rehati jo vetëm por edhe mbron kundër siklet, siklet dhe parandalon sëmundjet. Një lëkurë e hollë në këto fusha të prirur për acarim dhe inflamacion, kështu që në mënyrë për të mbajtur ato të shëndetshme shtet duhet të përdorin mjete të posaçme për t'u kujdesur. Këto barna janë dhënë zakonisht në industrinë kozmetike dhe farmaceutike, dhe përveç kësaj mund të bëhet në shumicën e viteve të provuar receta popullore. Mjetet juridike popullore për higjienën intime të grave, burrat, natyrore (dhe ata ende mund të jetë!) Për t'u kujdesur për zonat intime shfaq shumë vite më parë.

Ka dëshmi historike që në mbretëreshën e lashtë Egjipt Kleopatra e përdorur për këtë qëllim barishte teas, dhe gjatë menstruacioneve përdorur tampona me erëza të veçanta.
Më vonë, gratë e përdorur ekstrakte vaj e bimeve për rubdown trupit dhe zonat intime, me qëllim të mbrojtjes kundër infeksioneve dhe proceseve inflamatore. Sapun i lashtë ishte jo të gjithë të përballojë, dhe përgatitja e saj të përfshirë zotërinjve pranuan, duke përdorur për këtë qëllim lule dhe bimëve. Tashmë në mesin e shekullit të njëzetë, mjekët kanë gjetur se sapun të zakonshëm nuk është mënyra më e mirë ndikon lëkurën e perineum, duke shkaktuar tharje të saj, i cili kontribuoi për infeksion të mushkërive.


Rreth të njëjtën kohë në raftet ka pasur butë special për kujdesin e zonave intime. Ata ishin një sapun të lëngët, e cila u ndoq decoctions dhe infusions e bimëve dhe vajra natyrore shtuar. Këto fonde nuk janë zgjidhja, por pamja e tyre ishte popullor dhe në kohë. Deri më sot, fondet për kujdesin e zonave intime mund të blihet në çdo dyqan bukuri. E tyre prodhon shumë firma që kryejnë fushata të mëdha reklamuese. Lloji dhe forma lirimin gjithashtu ndryshuar shumë. Sot, për kujdesin e pjesët delikate të trupit mund të blihen fshin dhe sapun dhe gels dhe shkume.

Ka edhe deodorants veçanta. Gjithashtu vlen të një kozmetikë të ndara ngrohtë të destinuara për përdorim gjatë seksit. Të gjithë prodhuesit pretendojnë i hypoallergenic dhe shkathtësi ofroi atyre para. Megjithatë, reagimi ndaj tyre mund të jetë thjesht individuale. Në disa raste, përdorimi i fondeve të tilla alergji dhe inflamacion, dhe ju do të duhet disa herë më shumë kohë për të gjetur drogë tuaj. Është e dobishme që të konsultoheni me një gjinekolog. Në lëkurën tonë gjithë kohën miliona baktereve të ndryshme. Normalisht, trupi nuk ka perceptojnë ato si një kërcënim, dhe sistemi imunitar nuk e lufton me ta.

E njëjta situatë dhe Mukoza gjenitale dhe lëkurën e perineum. Por ka situata kur rrethanat e favorshme, bakteret e dobishme janë të grupuara dhe të shkaktojë inflamacion. Kjo situatë mund të provokojë faktorët në vijim: -infektsiyi; -vplyv trajtohen, chlorinated ujë; Riorganizimi nivelet hormonale, menopauza, shtatzëninë, kontraceptivët; sëmundje -hrybkovi; antibiotikët -pryyom; Rroba -sintetike ose të ngushta; - Mosrespektimi i rregullave të higjienës personale; Faktorët -stresovi; Marrëdhëniet -bezladni seksuale. Për të përcaktuar saktë të shkaktojë siklet dhe për të marrë rekomandime për menaxhimin më të mirë të konsultoheni me mjekun dhe të marrë testet e nevojshme.

Mos harroni për higjienë personale - të kujdesit zonat intime. Nëse ju dëshironi të përdorni për këtë qëllim gjatë viteve dhe provuar mjetet juridike natyrore - Bisedoni me recetat e njerëzve. Përdorni mjaltin normale natyrore. Shpërndajë një lugë gjelle e tij në një gotë me ujë të zier dhe të përdorin një podmyvaniya. Përgatitja e një koleksion të tre pjesë të leh lisi, rrënjë hithër e dy pjesë dhe një pjesë livando. Një gotë me ujë të vluar, të marrë një lugë gjelle e përzierje copëtuar. Lër të mbush në 02:00, më të mirë në një termos ose ngrohjes vkutanym. Infuzion tendosura për përdorim podmyvaniya.

Ajo është një agjent antimicrobial dhe deodorizing. Përgatitja e një koleksion të pjesëve të barabarta të yarrow, sherebelës, eukalipt, Calendula, kamomil, manaferrat dëllinjë dhe buds plep dhe thupër. Për litër ujë të vluar, të marrë një çift i lugë mbledhjes dhe të lënë në një termos brenda natës. Përdorni filtruar për podmyvaniya douching me banja dhe kremra. Ndihmon me inflamacion, iritim dhe maja. Për podmyvaniya mund të përdorni limon të freskët dhe lëng shegë. Merrni një lugë gjelle çdo lëng në një gotë me ujë. Ky ilaç natyral për higjienën intime do të ndihmojë me inflamacion dhe të sigurojë një efekt baktericid.

Një mënyrë e shkëlqyer konsiderohet lëng hypoallergenic patate të freskëta. Ajo thahet pak, duke siguruar efekt anti-inflamator dhe shërimit. Ata kanë nevojë pidmytysya dhe pastaj pije me ujë të zier në temperaturë dhome. Një mjet i shkëlqyer për kujdesin që të zbutur lëkurën, është çaj kamomil. Për të bërë atë në një termos zaparte lugë gjelle lule filxhan me ujë të valë. Një tendosje orë infuzion. Për të zbutur organet gjenitale inatosur dhe i përflakur mirë përdorimi i infuzion i kamomil me nënën dhe njerka. Ata duhet të merren në pjesë të barabarta dhe të përgatitur si në recetë e mëparshme.

Mjetet e mjekësisë tradicionale do të jenë të dobishme për pajtim intime higjienës, të dy gratë dhe burrat. Por mos harroni se kur suput