Mjetet juridike popullore për rrezitje dhe pas ekspozimit të diellit


I bukur dhe madje edhe tan, më e rëndësishmja, ju keni për të sjellë nga turistik. Para se të fillojë të marrë banjot e diellit, për madje dhe të bukur tan, ju duhet të dini disa nga rregullat e saj. Për të marrë lëkurën e djegur dhe trupi juaj do të nuk mbi-ultravjollcë, mjekët rekomandojnë sunbathing në mëngjes 8-11 natën dhe 17 deri ne 19. Kjo është koha kur rrezatimi diellor është në minimum. Sunbathing duhet gradualisht. On kohëzgjatja e parë ditën e ekspozimit tuaj diellit nuk duhet të kalojë 10-15 minuta, ditë e dytë për 15-20 minuta, 20-30 minuta në tretë dhe kështu me radhë. Është e rëndësishme të mbani mend se marrjen periudhë rrezitje dielli nuk duhet të kalojë 2 orë në ditë.

Sipas rregullave të mëposhtme ju merrni mirë, edhe tan pa njollat ​​dhe djegiet. Gjithashtu kontribuon në aplikimin uniform tan ne lekuren e pjeshke, arre, karafil ose ndonjë vaj tjetër perimesh. Uniform dhe të bukur tan në diell mund të merret jo vetëm me anë të kozmetikës konvencionale (krem, sprays), që nuk është gjithmonë efekt i dobishëm për lëkurën tonë, por edhe shtëpi e kozmetikës. Për ta bërë këtë, e përshtatshme të përkryer për mjetet juridike popullore dhe pas rrezitje në diell. Kremra plazhi në diell Ilaç i parë popullore e madhe për djegien nga dielli duhet të përzierje birrë dhe vaj ulliri në pjesë të barabarta dhe të aplikoni në lëkurën tuaj para se të shkojnë jashtë në diell.


Gjithashtu, kjo metodë është përdorur për të parandaluar djegien nga dielli. Recetë Popullore të dytë për një cirk të bukur duhet të përzierje vaj ulliri dhe lëng limoni në pjesë të barabarta. Aplikoni për të lëkurës menjëherë para sunbathing. * Për të qetë dhe të sigurtë tan para se të shkojnë jashtë në diell duhet të marrin ushqime përmbajnë carotene beta. Për shembull, pini një gjysmë gotë me lëng të freskët karrota ose hani një çift të domateve. Njerëzit me lëkurë të bardhë duhet të jenë shumë të kujdesshëm në diell. Ata janë të ekspozuar shpesh ndaj rrezatimit diellor ndjekur nga djegia. * Njerëzit për parandalimin e djegien nga dielli rekomandojmë përdorimin e majdanoz.

Majdanoz finely copëtuar, derdh ujë të valë në një raport prej 1:10, pastaj tendosje dhe tonik marrë laje fytyrën dhe qafën. * Kastravec tretësirë. Farërat e kastravec pour vodka ose 40 ° S alkoolit në përmasa 01:10. Ne kemi vënë në një vend të errët për 2 javë dhe këmbëngulin filter. Para se të aplikoni tretësirë ​​duhet të jetë i holluar me ujë në përmasa 01:10, dhe fshij fytyrën çdo ditë. Ky tonik pastron lëkurën dhe e mbron lëkurën nga djegiet dhe Freckles padëshiruar. Kastravec Peel dhe fshij lëkurën reddened dhe duart për të qetësuar atë. Do të thotë pas rrezitje në diell Pas rrezitje të lëkurës e nevojshëm të kujdesit, të ushqyerit dhe hydration. * Çdo herë që të doni plazh për të marrë një dush për të larë off kripë dhe djersën nga trupi juaj.

Të tan ruajtur më gjatë dhe maskë ushqyer të lëkurës duhet të zbatohet. Për këtë ne kemi nevojë flokëkuq integruar dhe bollgur. Lidhur ato në raport prej 1: 1 dhe fillojnë tërhequr në trup për 15 minuta. Tani them se çfarë të bëni nëse lëkura ka vuajtur efektet negative të diellit, që mori djegien nga dielli. Puna e shkëlqyer - e verdhë veze vezë të papërpunuara. Thjesht të aplikojnë në zonat e prekura të papërpunuara vezë e verdhë veze, dhe kur ajo ndërpreu larë atë me ujë të ngrohtë dhe sapun ose xhel. Një tjetër opsion - Chifir '. Bëni një kompresë të çajit të fortë brewed. Dip një sfungjer apo copë leckë në Chifir ', dhe të aplikojnë në lëkurë prekur.

Është e rëndësishme se çaji ishte e ftohtë. Këto pako lehtësimin ndjesi djegie dhe dhimbje. Ata duhet të aplikoni 2-3 herë në ditë për 20-30 minuta. * Ilaç i mirë popullore për djegien nga dielli - një lëng patate. Zhvishem patate qartë, pastaj fshij atë në hekura. Lëng rezulton shtrydhur përmes garzë dhe fshij kujdesur. Lëng patate është një lloj i efekteve analgjezik dhe anti-inflamatore për të lëkurës. * Nëse ju vetëm djegur hundën, ajo është e mjaftueshme për të spërkasë patate pluhur. Një tjetër mënyrë e mirë është që të vajos Granny krem ​​reddened dhe inatosur lëkurës apo kos. Një ilaç popullore vjetër provuar për të trajtuar djegien nga dielli - paketë vaj liri dhe nenexhik.

Çfarë ju nevojitet? 1 lugë gjelle grimcuar nenexhik i tharë derdh ujë të valë, të lënë për 10-15 minuta dhe tendosje. Në infuzion rezulton të shtoni 2 lugë vaj dhe lirin
përzierje tërësisht. Pastaj njomet sfungjer ose garzë dhe të aplikojnë në lëkurë prekur. Bëni një kompresë 2-3 herë në ditë, çdo herë duke zëvendësuar garzë apo sfungjer. * 1 lugë gjelle e kamomil derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë për 20-30 minuta. Ajo është përdorur për kremra për djegien nga dielli, heq inflamacion. * Një lugë gjelle e kamomil derdh një gotë me ujë, vihet në një zjarr të ngadaltë dhe çiban për 5 minuta, pastaj të vënë në një vend të errët dhe të lënë për rreth një orë.

Ky ekstrakt i shtohet krem ​​fëmijë dhe aplikuar në lëkurën kundër djegies dhe inflamacionit. Në mjekësinë popullore, lëkurë i përflakur lyhet me lëng nga gjethet e freskëta të aloe. Përdoret dhe i holluar me lëng aloe zier ujë në një raport prej 1: 1. Mbarsur lëng holluar dhe të shtrydh leckë apo garzë e shqiptuar në sipërfaqe të djegur 1 - 2 herë në ditë për çdo 5 - 10 minuta për një orë. Procedurat Mundësisht të tilla bëni çdo mëngjes dhe mbrëmje, për të përfunduar shërimin. E bukur dhe e sigurt tan ju! Bobryshev Taras,