Mjetet juridike popullore për uljen e niveleve të sheqerit në gjak


Shumica diabetikët jo gjithmonë varet nga insulinës. Në mënyrë tipike, forma e dytë e diabetit në njerëzit e moshës që është mbipeshë dhe jo të shikuar dietën e tyre. Mjekësisë tradicionale ka fituar përvojë të mjaftueshme uljen e sheqerit në gjak duke përdorur produkte të prodhuara nga bimët medicinale. Megjithatë, trajtimi me përdorimin e mjeteve juridike popullore, ju duhet të konsultoheni me një mjek, endokrinolog dhe rregullisht kontrolloni sheqerit tuaj në gjak. Mjeku juaj do t'ju ndihmojë të gjeni një përbërje të përshtatshëm të lëndëve të para ju, rrugën përgatitjen e tij të drogës dhe të përshkruajnë trajtim.

Natyrisht, në dietë e diabetikët duhet të marrë pjesë kastravecat, lakër, rrepa, fasule, qepë, radishes, spinaq, hudhër, marule, majdanoz, dardhë e shijshme dhe mollë, grejpfrut dhe fruta të tjera agrume, manaferrat e kulpër, ferrë, boronice, boronicë dhe hirit, drithëra , arra, produkte qumështi me pak yndyrë dhe e tërë bukë kokërr. Manaferrat, fruta dhe perime për të ngrënë të papërpunuara ose të dëshirueshme me trajtimin më pak të ngrohjes. Kashi është gjithashtu më mirë të mos vlim dhe hedh ujë të vluar dhe kokrra për t'i bërë ballë ënjtje. Nga rruga, provoni këtë ilaç - 40 minuta para mëngjesit dhe të mbrëmjes ushqimi llokoçis në një filxhan të ulët-yndyrë kos dhe pini 2 lugë.


l. hikërror melchennoy. Disa mjete popullore për uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Për të reduktuar dhe normalizuar nivelet e sheqerit në gjak mund të përdorni barëra të tilla si Veronica, të përjetshme, gjethe delli, Wort Shën Gjonit, lë të boronicë, boronice, luleshtrydhe, boronice, rrush pa fara ferrë dhe e zezë, tërfili, fletë gji, acaroj, woodlice, horsetail fushë, absintit manaferrat hips, elderberry dhe murriz, rrënjë luleradhiqe, rodhe, zog malësor, bar gruri, Çikore dhe artichoke Jeruzalem, thupër dhe buds jargavan, lë të rinj dhe leh ndarëse arre i Aspen. Ka receta droga të shumë njerëzve.

Njëra nga këto mjete - Mix lëng i lakër, patate, panxhar kuqe ose Angjinarja dhe pini 1/3 filxhan gjysmë ore para mëngjesit dhe të mbrëmjes ngrënies. Në vend të kësaj, përdorni lëng i lakër lakër turshi. Një tjetër ilaç i thjeshtë popullore për uljen e niveleve të sheqerit në gjak - qepë të rregullta. Ajo mund të përdoret në mënyra të ndryshme. Për shembull, 1 tbsp. l. lëng qepë duhet të merren 2 g. në ditë para ushqimit. Ose pres qepë madhësi të mesme dhe të mbushur gotë e saj me ujë. Insistojnë për 02:00 dhe pastaj të pini 1/3 filxhan 3 g. Një ditë 30 minuta para ngrënies. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të përgatisë një tretësirë ​​e pupla jeshile melchennyh hudhër.

Bulbs gjithashtu mund të piqem në furrë. Kjo llambë ngrënë një herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet. Ju mund të gatuaj tretësirë ​​alkoolit qepë (1: 5) ose vodka (01:10). Një javë tretësirë ​​mund të fillojë të marrë 2 g. Per ditë për 1 orë. L., Hedhja asaj një gotë me ujë. Për të reduktuar nivelin e sheqerit në gjak, mjekësisë tradicionale rekomandon përgatitur infusions dhe decoctions. 1 tbsp. l. Gjethet melchennyh tërfili dhe lulet që të derdh 200-250 ml (filxhan) me ujë të valë, të qëndrojë rreth 03:00, atëherë mund të marrë 1/3 filxhan infuzion 3 g. në ditë para ushqimit. Në mënyrë të ngjashme, mund të përgatisë futjen e Hypericum thata, fletë gji, buds thupër, krahët fasule e gjelbër.

Ulja e sheqerit dhe të ndihmojë përzierje herbs. Barishte horsetail, manaferrat Rowan, boronica dhe lë hithër, të marrë 2 tbsp. l. 200 ml ujë të valë, dhe rrënjët e rodhe dhe luleradhiqe - 1 orë.
l. Infusions e tilla pini 1/3 filxhan. Susice, Veronica, lule, elderberry e zezë, infusions frutash barberry për të marrë 1 tbsp. l. 200 ml dhe të marrë 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Buds jargavan brewed me 1 tbsp. l. në gotë me ujë të valë dhe të marrë 1 orë. l. 3 g. Per ditë. A nuk duan të jenë të vetë-kuvendi - atëherë blej të gatshme për të mbledhur në farmaci. Zierje e leh thata e Aspen gjithashtu ul sheqerit në gjak. 1 tbsp. l.

melchennoy leh e tharë e Aspen derdh 200 ml ujë të valë dhe vlim për një ngrohje të qetë për rreth 20 minuta. Leh zierje të marrë 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë para ushqimit. Supë të tilla mund të jenë të përgatitur nga gjethet e boronice, rrënjë rodhe dhe kënaqur grurit. Po aq zierje (komposto) është marrë në qoftë se një duzinë minuta në vlim një ngrohje të qetë të thata ose të ngrira manaferrat e malit hirit dhe kulpër dhe dardha. Pini atë gjatë gjithë ditës. Me herbs, të cilat ndihmojnë për të reduktuar e sheqerit në gjak, ju lehtë mund të krijoj çaj shijshme dhe aromatik. Për këtë lule të aftë bli, Wort Shën Gjonit, murriz manaferrat dhe u rrit hips, gjethe zi rrush pa fara, luleshtrydhe dhe Kastrati, tërfili.

Të dashuruar kafe mund të zëvendësojë rrënjët e saj të çikore.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!