Mjetet juridike popullore për lëkurën djegien nga dielli


Tani, në korrik, kur ka ditë me diell janë të qetë në mënyrë të këndshme për të bask nën rrezet e ngrohta të diellit! Shumë janë të gatshëm për të shtrihen në plazh për orë të tëra pa menduar se djegien nga dielli dukshme menjëherë, por pas një kohë. Për kthimin e tij në plazh të mos jetë si një domate të kuqe, zemra e të cilit bleeds, trokitje e lehtë gishtin tuaj në lëkurë. Nëse e majta bardhë sunbathing ngulit ndaluar, transplantuar të dridhura nën hijen e pemëve, Hidhe një peshqir mbi shpatullat e tij apo veshin rroba të lehta. Si shpesh vuajnë nga lëkura në mbrapa, supet, armëve, fytyrë dhe hundë, kopertinën e parë këto fusha.


Kur kthehej në shtëpi ju vëreni se lëkura juaj ishte e nxehtë, flushed dhe ajo dhemb për të prekur, djegien nga dielli atëherë ju keni fituar. Në këtë rast, ju nuk mund të tërheqë lëkurën dhe kanë nevojë për ndihmë të shpejtë. Të përfitojnë nga përvoja e akumuluar dhe të përgatisë njerëz ndërtimin mjete të thjeshta popullore nga djegien nga dielli në lëkurë: Si për të trajtuar djegien nga dielli? Disa orë nuk përdorni krem ​​me yndyrë sepse ato formojnë një film në të, duke rritur efektin serë. Më të mirë të bërë një infuzion i gjethe nenexhik, lule kumak, thith lëkurës djegur këtë infuzion. Me ajo krijon një efekt të ftohtë, duke hedhur off ngrohjes në zonën e djegur të lëkurës.


Për të përgatitur infuzion, përzierje me gjethe të freskëta nenexhik dhe lule kumak. Hidh një lugë gjelle e përzierje me ujë të zier dhe të lënë në një termos 03:00. Pastaj i ftohtë, garzë lagësht dhe butësisht infuzion thith lëkurën. Mos e fshij. Pas kthimit nga plazhi, të marrë një dush terapeutik, e plotësoni atë me ujë të ftohtë, derdh një gotë me mollë mbrapa 6% ose 9% të tryezë uthull. Shtoje 1 orë. L. vaj bergamot esencial, niseshte dhe një filxhan e katërta e sode buke sa më shumë. Qëndrojnë në banjë për gjysmë ore, të pushojnë, të pushojnë. Ajo do të bëjë një ndikim pozitiv në lëkurë të dëmtuar, lehtësimin e dhimbjeve dhe temperaturë, dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme.

Gjatë trajtimit, do të përpiqen për të marrë një dush. Avionët e tij të shtrënguar mund të dëmtojë atë dhe të lënduar. Çfarë duhet të bëni kur personi djegien nga dielli? Face - një pjesë shumë e vlefshme e trupit tonë, kështu që ata duhet të veprojnë me shumë kujdes. Zbut dhimbjen djegur dhe për të ndihmuar perime të freskëta. Kastravec Grate apo qull me miell misri patate të bashkëngjitni ato për të djegur lëkurën. Best pulpë dhe lëng perime të ndihmojë të zbutur nxehtësinë shpejt të reduktuar dhimbjen. * Përgatitja e një mjetet juridike shumë të vjetra dhe të testuar në mënyrë të përsëritur popullore për djegiet e diellit - bollgur dhe qumësht vë llapë. Vë në një leckë të pastër shtresë të thatë oats thatë të paktën 1 cm.

Dele pëlhurë në gjysmë të kënaqur u mbyllur plotësisht fort vidë fundin. Lag një leckë me ujë të ftohtë dhe le të thahet, bashkëngjitni ngjesh lëkurë të dëmtuar. Oats butësisht mbulon ajo zbut, soothes dhimbje, kruarje të eliminuar. Dip një copë leckë ose garzë shall në madhësi me kos, qumësht ose krem ​​dhe të mbyllë fushat reddened të trupit. Lyej fytyrën me një shtupë pambuku. Kjo fasha zbutur lëkurës inatosur dhe të ndihmojë atë të përballen me kruarje. * Rub në rende të vogla të freskëta, karrota lëng ose patate, integruar përzierje perimesh me bardhë para vezë, përzierje tërësisht.

Pastaj lahen me këtë mjet djegur fushat e trupit dhe fytyrës. Pas lënduar djegien nga dielli lëkurës dhe itchy. Për sa kohë që ju nuk e kuruar atë, të përmbahen nga përdorimi sapun, tonics, kremra, dhe asnjë para alkooli që përmban, pasi ata mund të intensifikojnë vetëm acarim. Në vend të kësaj, ata e bëjnë përdorimin e mirë e kozmetikës të veçanta ose ilaçe nga djegien nga dielli me aloe. Ekstrakti i kësaj bime do të zbutur lëkurën tuaj dhe qetësohuni. Dhe nuk do të marrë paratë për drogë me Filtra UV ! Merrni ato me ju në det, e përdorur për të parandaluar djegiet. Që ju do të ruani veten shumë hassles dhe për të shpëtuar në trajtim.

Për të djegur, aplikoni krem ​​për 15-20 minuta para se të shkojnë në shtëpi. Ju lutem vini re se ajo është larë off kur banje, kështu që për të ndihmuar me djegie të rënda dielli ishte me të vërtetë efektiv, shpesh lyej trupin me një shtresë e hollë e krem ​​mbrojtës. Në verë, periudha e nxehta, të hani shumë fruta të freskëta dhe perime. Për shembull, në onions gjelbër, mollë, currants, dhe përmban substanca të zvogëlojë ndjeshmërinë ndaj efekteve të dëmshme të diellit. Jo i keq në atë kohë për të bërë vitamina komplekse që mbështesin trupin tuaj, për të përmirësuar gjendjen e lëkurës. Para se të shkoni për të bëj banja dielli, hani diçka solonenke.

Kjo do të parandaluar trupin nga dehidrimi dhe djegien nga dielli këtë vjeshtë në mënyrë të barabartë. Për të shmangur pasoja të pakëndshme, të heqë dorë nga përdorimi i produkteve kozmetike që përmbajnë Wort Shën Gjonit dhe kamomil. Gjatë kësaj periudhe, të reduktuar konsumin e majdanoz, selino, rrushi verë të kuqe dhe shampanjë. Mos harroni se në diell kundërindikuar për ata që e bëjnë kontraceptive hormonale, drogë anti-inflamator dhe antipiretik, antibiotikët. Në këtë rast, për të fshehur rrezet e diellit të hapur në hijen e pemëve. Tans në diell 10:00 dhe pas 15 pm . Veçanërisht të ndjeshëm ndaj p diellore