Mjetet juridike popullore për djegiet e lëkurës


Ndoshta nuk është një njeri i cili dikur diçka nuk obpikavsya. Ju mund të merrni djegur nga avull të nxehtë, ujë të ngrohtë, qiri i shkrirë, metal, flakë të hapur. Burns gjithashtu vënë rrezet e diellit të ndritshme të drejtpërdrejtë dhe kimikate. Nëse djegur është më pak se 1% të peshës trupore (përafërsisht palme), ajo mund të trajtohen në shtëpi duke aplikuar ilaç popullore efektiv për djegiet e lëkurës. Sigurisht, kjo është një i rritur dhe vetëm në rastet kur nuk dëmtuara duart, këmbët, fytyrën, organet gjenitale.
Kujdesi i tillë është trajtuar më mirë nën mbikëqyrjen e një mjeku, që nga dhëmbëza të lëkurës pas një të djegur mund të shkaktojë probleme me funksionimin normal të pjesëve të trupit.

Dhe, sigurisht, çdo kujdes në foshnjat, fëmijët e vegjël kërkojnë kujdes mjekësor, dhe shpesh trajtohen në spital. Në qoftë se lëkura digjet vogla, sipërfaqësore, nuk ka shenja të infeksionit (skuqje, ënjtje të skajeve të përdredhura, qelbi nga plaga), ajo në mënyrë të përkryer të përballen me produktet bimore që janë përdorur në mjekësinë popullore. Mjekimi i plagëve të djegur - popullore mjetet juridike: * Secili prej nesh është gjethe çaji shtëpi. Pra, kur nuk ka mjete të tjera në dorë për të përdorin atë. Krijoj çaj të fortë të zezë ose të gjelbër, i ftohtë në dhomë temperaturës infuzion filloi. Pastaj derdh çaj vendin e djegur.


Vendi ngjyhet pambuk në infuzion çaj, fashë të sigurt. Ky mjet i thjeshtë largon inflamacion, skuqje , eliminon dhimbje. Well gjithashtu ndihmon me djegie dielli. Mjetet juridike popullore trajtim Dhëmbëza djegiet dhe djegiet shpenzojnë më përzierjen 1 tbsp. l. hips grimcuar dhe 1 s. l. Gjethet e nënës bar dhe njerkë. Hidh një gotë me ujë të valë, të përfundojë mirë. Le të qëndrojë deri ftohur. Pastaj tendosje infuzion, thith një copë leckë të butë, të zbatohet për lëkurë të dëmtuar sa më shpesh të jetë e mundur. Nga rruga, ky ekstrakt është efektive hemostatic veprim. * Pasi ka pasur një lëkurë të djegur, pa humbur kohë, të bashkangjisë në djegur vende slurry e flokëkuq integruar imët të freskëta, ose thith freskët gjethe aloe lëng.

Ju gjithashtu mund të bashkëngjitni për të djegur copëtuar freskët, pure në gjethe qull me miell misri e rodhe. Në krye, shtoni një pjesë të vogël të fashë. Gjithashtu shërimin djeg mjetet juridike popullore mund pako prej brumit të freskët kungull lëng nga barishte Polygonum zog ose duke aplikuar pastër gjethe të freskëta gjethe delli. * Për të shmangur blisters , fshij në një rende djathë të mesme madhësia patate të vogël. Best qull me miell misri bashkëngjitni për të djegur, fashë lirshëm lidh. Ndrysho fashë shpesh deri ndjesi djegie ndaluar. Përdorni provuar popullor si një trajtim për djegiet e lëkurës - mjekësor krem .

Ajo është e përgatitur si më poshtë: 1 tbsp. l. ngrohtë vaj luledielli i papërpunuar, përzierje me të njëjtin numër-i shkrirë nutryanoho derri yndyrë, shtoni një pjesë të vogël në madhësinë e një kokërr njëpasnjëshëm kolofon, pastaj rreth ngrohjes ulët deri sa të qetë. Cool, shtoni një vezë të freskët, llokoçis përsëri. Mbani krem ​​në frigorifer, përdorni sipas nevojës. Nëse jeni djegur, ose fëmija juaj, dip një shtupë pambuku në vaj, butësisht furçë lëkurën të djegur, nuk ka nevojë që të lidhë deri. Në ditën e mjaftueshme 3/2 procedurat. Kjo do të thotë të zbutur dhimbjen, parandalimin e blisters, të përshpejtojë procesin e shërimit.

Themeluar edhe mjetet juridike popullore kundër djegieve të lëkurës - fasha mbi materialin mbjellës * Muzik në një blender ose mulli një lakër disa gjethe në brendësi të pirun, përzierje me të bardhë veze të rrahur. Një sasi e vogël e përzierjes vënë në garzë, butësisht të bashkëngjitni për lëkurë të dëmtuar. Secure fashë compress. Thith garzë në infuzion e bimëve, bashkëngjitni për të djegur. Infuzion është i përgatitur si më poshtë. Një gotë e gjysmë të thata lule hithër derdh një litër ujë të valë. Përfundojë leckë të trashë, të lënë në 03:00 tendosje. Ju mund të gatuaj lë copëtuar lakër në pak qumësht, atëherë ata duhet të gatuaj, përzierje me krunde thekre.

Përdor si një kompresë, si në rastin e parë. Këto mjetet juridike popullore në trajtimin e djegieve të përdorur në rastet e lëndimit të mushkërive. Në rast të dëmtimit të rëndë të lëkurës, veçanërisht kur familja rritje deri kureshtar, fëmijët kureshtarë të cilët kanë shumë kohë të lirë, do të përgatisë dhe të ruajtur vetëm në rast të tillë krem . * Mix pjesë të barabartë të çamçakëz bredh, gjalpë të freskët rural, beeswax. Të gjitha përzierje, të vënë në ngrohje të ulët, le të shpërndajë përbërësit deri sa të qetë. Atëherë le të krem ​​ka ftohur. Nëse ju djeg lëkurën tuaj, butësisht larë me ujë plagë gëlqere (1 litër ujë të vluar 1 filxhan papërpunuar gëlqere), fshij me një leckë të butë, aplikoni një shtresë e hollë e vaj erëkëndshëm.

Nga ilaç popullore për djegiet bredh çamçakëz shërua mjaftueshëm për të përdorur 3 deri në 5 herë. * Nëse ju mund të, të mblidhen një grusht të freskët livadh lule tërfili
, derdh një sasi të vogël të ujit, e vënë të vluar, kur ftohur, i bërë në katër shtresa të garzë copë, ngjiten në lëkurë djegur. I paraqitur ilaçet tradicionale janë të sigurta nga djegiet e lëkurës, ata nuk kanë efekte anësore, ata janë të lehtë për të përgatitur dhe përdorur. Por nëse lëkura digjet përflakur, ajo është qelbëzim, ethe, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun i cili do të përshkruajë trajtimin e nevojshëm.

Cheers! Svetlana,