Mjetet juridike popullore për ftohjet, grip për fëmijët


Sëmundje të ftohtë thirrje që ndodh pas një trupi ftohje apo infeksion. Që sistemi imun i foshnjës nuk është i përsosur dhe është në proces të formimit dhe zhvillimit, fëmijët janë të prirur për ftohjet e shpeshta shumë më tepër se sa të rriturit. Simptomat e para të sëmundjes në fëmijët bëhen të dobësi dhe letargji. Ata refuzojnë të hanë, kapriçioz dhe hnykayut. Ftohjet shpesh shoqërohet me ethe. Nëse fëmija është i sëmurë - shumë prindër bien kryesisht në farmaci. Por a është kjo e drejtë? Së pari, se ethet nuk kërkon fshikullim të menjëhershme.

Ajo mund të shkojnë nga 37C - në 39S duke mbetur plotësisht i sigurt për fëmijën. Kur rritja e temperaturës është aktive duke luftuar organizmin e sëmundjeve - antitrupa natyrore dhe interferon. Ai është i njohur - ilaç më të mirë për ftohjet për fëmijët. Në fuqinë tuaj për të lehtësuar gjendjen e fëmijës në këtë kohë. Jo vkutuyte fëmijë. Sigurimi i fluksin e ajrit të ftohtë në trup, hedh në dhomë, njomet e ajrit. Vendoseni fëmijën me rroba të lehta të bëra nga pëlhura natyrore. A nuk goditje atë apo fshij - kështu që ju mund të shkaktojë lëkurë të vazospazmës.
Sidomos nuk duhet të përdoret për këtë qëllim uthull ose vodka - ju mund të merrni edhe akute helmimin e tyre në çifte.


Sigurohuni që fëmija është i pijshëm, në afërsi të temperaturës trupore. Që të lëngshme është zhytur shpejt nga trakti gastrointestinal. Në temperatura të larta nuk është e nevojshme për të kryer ndonjë ngrohjen procedurat - fërkim, të ngrohtë, fasha. Gjithashtu nuk rekomandohet çaj të bën të dalë djersë të nxehtë, veçanërisht para se ky fëmijë nuk pi. Ju mund të shkaktojnë dehidratim. Nëse rritet temperatura e mësipërme 39S duhet të telefononi ambulancën. Konsideroni mënyrat e trajtimit në shtëpi e fëmijëve kollë dhe të ftohtë Në thelb, ju mund të përdorni mjete të njëjta popullore për ftohjet, grip për fëmijët dhe të rriturit.

Por ajo duhet të jetë i kujdesshëm me përdorimin e tretësirë ​​të alkoolit dhe alergeneve, të tilla si mjaltë. Kur ju kollë në fëmijët e vegjël është lëng shumë i mirë rrepë apo rrepkë e zezë. Ata duhet të hekura në rende dhe të lënë për disa orë peremishavshy me mjaltë. Pas përdorimit garzë shtrydh lëng. Atë dhe të marrin një lugë gjelle në pesë herë në ditë. Nëse kollë shumë e thatë dhe e fortë - i lejuar rritjen e dozës dy herë. Nëse fëmija juaj është vazhdimisht ftohjet sëmurë, paraprakisht zagotovte është antitussive. Hekura karrota integruar dhe përzierje me mjaltë natyral. Dërgo të mbush në frigorifer për një muaj.

Merrni këtë ilaç duhet katër lugë në ditë, para-ngrohje e ilaç në temperaturë dhome. Gjithashtu ju mund të përgatisë në paraprakisht dhe të zi currants. Kjo kokrra të kuqe është burimi i vërtetë i ushqyesve, veçanërisht vitaminë C. Për shkak se ajo mund të gatuaj komposto dhe dehja, por vlera më e madhe është rrush pa fara, pure me sheqer. Ajo mund të ruhet përmes dimër pa trajtim të ngrohjes, duke e mbajtur të gjitha pronat e tyre të dobishme. Për trajtimin e kollë dhe ftohjet si mjetet juridike popullore ju mund të përdorni çaj me bli dhe kamomil. Ata nuk janë shumë të mira për të pirë nxehtë, të ngrohtë, duke shtuar mjaltë natyrore.

Kjo është bërë më i mirë gjatë natës dhe gjatë sulmeve të kollë. Mundohuni të përgatisë një zierje e fara anise. Mix një lugë çaji mjaltë me një lugë gjelle fara dhe të shtoni një majë e kripë. Hidh atë të gjithë ujit të zier, të mbajë disa minuta rreth ngrohjes ulët. Supë tensionuar marrë çdo 2:00 lugë çaji. Nëse një fëmijë është shpesh një dhimbje të fytit - mësoj atë siç duhet shpëlarje. A atë më të mirë në një mënyrë zbavitëse. Është gjithashtu e rëndësishme nga një moshë të re për të mësuar fëmijët të gërhas. Për pije mirë të aplikuar concoctions të ndryshme të bimëve - kamomil, i urtë, nënës dhe njerkës. Nëse kjo është në kushtet e pushtetit tuaj toddler gargarë me një zgjidhje të dobët të Propolisi tretësirë ​​apo një zgjidhje të sode pjekje dhe kripë me një rënie të jodit.

Kur të ftohtë është një mjet i shkëlqyer i qepë finely copëtuar. Ajo duhet të përdoret për mbytje. Ju gjithashtu mund të gërmoj lëng aloe hundë. Mënyra e saj mund të merret me gojë, të përziera në proporcione të barabarta me mjaltë natyral. Nëse pini këtë përzierje me Hypericum ekstrakt - kongjestion i hundës shpejt të kalojë. Për trajtimin e përdorimit të mirë të ftohtë dhe të ngrohtë. Nxehtësia një tiganisje thatë pan pak kripë dhe dele atë në një qese prej liri. Kjo compress ngrohtë zonë hundë thatë. Por të jenë të kujdesshëm - ajo nuk mund të përdoret në temperatura të larta. Mos i lani hundë fëmijët shumë të vegjël.

Për shkak të strukturës fiziologjik ajo mund të jetë shumë e rrezikshme, për shkak të drogës mund të merrni në tub Eustachian dhe shkaktojnë otitis media dhe komplikime të tjera. Mos harroni, ftohjet e natyrshme për fëmijët. Mos e merrni atë si një gjë e tmerrshme. Por të jenë të kujdesshëm - mos humbasë komplikime dhe përkeqësim dhe kontaktoni ndihmë mjekësore në kohën e duhur. Catherine