Ilaç popullore përzierje e kollë të thatë


Gjithkush kujton ato linja e gjata në spital për fëmijë, dhe kollë, fyt shqyer, nuk pushoni për një minutë. Nuk është çudi, sistemi imunitar i fëmijës është i rritur shumë më e dobët imunitar sepse ftohjet janë vazhdimisht të kapërcyer fëmijë. Një kollë - një proces i natyrshëm, një lloj mekanizmi mbrojtës me të cilin trupi lëshon stimujve që bien në mukozën e rrugëve të frymëmarrjes. Ka shumë, një shumëllojshmëri të gjerë të barnave që ne mund të gjeni një farmaci, por kollë ilaç që do të ndihmonte në të gjitha rastet, për fat të keq, ende. Prandaj, ne duhet së pari të kuptojnë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me një kollë, dhe pastaj do të vazhdojë për trajtim.

Për ta bërë këtë, ose për të bërë një takim për të parë një mjek, ose të përpiqen për të përcaktuar llojin e kollë vet. Nëse kolla është me Departamentin e gëlbazë, atëherë ka shumë të ngjarë atë kollë lagësht apo produktive. Përndryshe, në qoftë se pështymë nuk është i ndarë, ka të ngjarë të thatë ose kollë produktive. Në fillim të sëmundjes zakonisht shfaqet kollë e thatë. Ajo zakonisht merr rreth 2-për 3 ditë dhe është e shoqëruar nga një kollë e vazhdueshme. Në disa raste, fazë kollë e thatë mund të zgjasë më gjatë. Pas 3 ditësh, 2-kollë gradualisht bëhet e njomë. Prandaj, përdorimi i barnave të ndryshme gjatë kollë e thatë dërgohet direkt, për ta transformuar atë nga një kollë e thatë në lagësht.


Përgatitje farmaceutike e kollë të thatë Për këtë kollë të transformimit janë më efektive droga-mukoltiki, ata janë në gjendje për të shpërndarë gëlbazë, por në të njëjtën kohë ata nuk e rrisin sasinë e pështymë. Këto droga të tilla si "Bromhexine Berlin Chemie", "Bromhexine NYCOMED", "Ambrobene", "Haliksol", "ambroheksal." Përgatitjet e fundit aktualisht zëvendësuar Bromhexine. Së pari, sepse ambroksol përfshira në përgatitjet janë derivatet e më aktive. Dhe së dyti, format e tyre lirimin shumë më shumë, duke e bërë atë një aplikim i përshtatshëm për të dy fëmijët dhe të rriturit. Nuk janë droga efektive për trajtimin e kollë jo-produktive si "ACC", "Fluimutsil", "libeksin-miell", "Bronhobos", "Flyuditek" dhe të tjerët, janë më pak popullore se grupi i mëparshëm, por edhe efektive, dhe shumë mjekë -fahivtsi këshillojnë ato saktësisht.

Për shkak se ata mund të shkatërrojnë mukusit të komunikimit, duke e bërë atë më të lëngshme. Edhe pse pacientët me astmë, ka contraindications neglizhimi që mund të shkaktojë bronchospasm dhe do të keqësojë gjendjen e pacientit si një e tërë. Përzierje farmaci e kollë të thatë Fëmijët sëmuren shpesh, dhe të rriturit ndonjëherë sjell shëndet, por për një farmaci është pse nuk i tepruar, por jo të lirë. Në raste të tilla, kur shpenzimet e papritura nuk dalin nga rruga, ka alternativa më të lira - shurupe kollë. Të shurupe kollë më të zakonshme janë "Mukaltyn" dhe përgatitja e të njëjtin emër "përzierje kollë."

Zakonisht këta të fundit janë shitur në pluhur. Përzierje është holluar me ujë të zier ftohur në një raport të përcaktuar në udhëzimet. Fëmijët nga 6 vjet për të marrë një lugë çaji me përzierje 4-5 herë pas ngrënies. Fëmijët nën 6 vjeç duhet të marrë përzierje 3-4 herë në ditë, pas ngrënies, një lugë ëmbëlsirë. Pranimi i rritur është e nevojshme në dozë mjekësi 5-6 lugë pas ngrënies. Para se të marrë përzierje duhet të shkundur. Si për "Mukaltyn", kjo holluar gjithashtu në ujë. Pllakat Mukaltyn holluar në një lugë çaji me ujë dhe do të marrë 2-3 herë në ditë para ushqimit. Ai përbëhet nga thatë rrënjë ekstrakt alteynym, acid tartaric, stearate kalcium, dhe bikarbonat natriumi.

Ka recetë e aplikimit të integruar të rekomanduar nga disa mjekëve pediatër. Për të përgatitur këtë përzierje që ju nevojitet në 100 ml.
ujë të zier në temperaturë dhome për të shpërndarë 10 tableta Mukaltyn. Pastaj ju derdh e solucionit të përftuar në një kavanoz të përzierje kollë dhe llokoçis tërësisht. Kjo përzierje duhet të shtohet pertusin kavanoz dhe dridhen përsëri tërësisht. Merrni këtë ilaç në doza të ngjashme pritja "përzierje kollë" lëkundje tërësisht para se të përdorni. Njerëz shurupe kollë Një zgjidhje e shkëlqyer për kollë të thatë është një përzierje e vezëve. Për përgatitjen e tij është e nevojshme në një gotë qumësht të nxehtë dhe llokoçis një lugë gjalpë mjaltë.

Në përzierje shtoni një majë e sode buke dhe vezë e verdhë veze dhe llokoçis përsëri. Kjo përzierje ka efekt expectorant, si dhe ndihmë në sëmundje të tjera të tilla si pezmatim i fytit, tracheitis dhe bronkit. Merrni këtë përzierje duhet të jetë e ngjashme me doza të mëparshme të mjekësisë. Nëse koha nuk është kollë produktive vonuar. Çfarë ilaç efektiv mjekësor mund të jetë përzierje e rrepkë. Metoda e përgatitjes është e thjeshtë, ju duhet të plotësoni të sheqerit rrepkë copëtuar. Lëng rrepkë fillon të kulloj, e cila duhet të marrë çdo orë 1 lugë gjelle. Pra, kemi biseduar rreth se një ilaç popullore, përzierje e kollë e thatë mund të përdoren për trajtim.

Për ftohjet anashkalojë anën tuaj, ju duhet të aplikoni masave parandaluese, shumë prej të cilave janë të shkruara në faqen tonë. Ky promovim shëndetësor, forcim, të ushqyerit dhe më shumë. Megjithatë, në qoftë se ju do të merrni të sëmurë, nuk e merrni me pasion vetë, veçanërisht në qoftë se ajo është e vonuar. Sa i vështirë për të identifikuar diagnozën e një sëmundje, pa pasur njohuri dhe aftësi të veçantë, ajo mund të bëjë një mjek-specialist. Picciotto,