Ilaç popullore për urth gjatë shtatzënisë


Shumë nëna shtatzënë të njohur simptomat e urth - shurdhim në stomak, ndjesi djegie në fyt, shije të thartë. Zakonisht këto simptome shfaqen pasi të hahet, duke dhënë siklet të fortë, të pakëndshme, dhe shpesh të dhimbshme. Më të urth manifestohet plotësisht në tremujorin e dytë apo të tretë të shtatzënisë dhe pastaj zhduket pas lindjes. Në mënyrë që të ndihmojë një grua të lehtësuar gjendjen e saj, ne, së bashku me redaktorët e faqes, vendosi të flas me ju në: një ilaç popullore për urth gjatë shtatzënisë. Pse gratë shtatzëna shpesh urth? Urthi (refluksit ezofagitis) tregon prezencen e inflamacionit të membranës mukoze, e paraqitur në segmentin e poshtme të ezofagut, stomakut në kufirin.

Kjo gjendje e pakëndshme vjen nga marrja në përmbajtjen ezofag stomak. Urth në gratë shtatzëna nuk është patologji. Ky është një reagim normal ndaj ndryshimeve të hormoneve në trup. Në këtë kohë në trupin e një gruaje rrit prodhimin e hormoneve progesterone, i cili është përgjegjës për gjendjen e qetë të mitrës, duke parandaluar uljen e saj. Megjithatë, ajo relakson muskujt hormon dhe muskujt të tjera të trupit, duke përfshirë muskujve, të vendosura në mes ezofagut dhe stomakut. Sepse përmbajtja e stomakut në ezofag shpesh e ekspozuar, duke shkaktuar urth. Gjithashtu u rritur fëmija rrit përmasat e mitrës që fillon për të vënë presion mbi stomak, shtytje e ushqimit në ezofag.


Si rezultat - urth. Kjo mund të jetë: Dietë të pahijshme, të hahet acid, me erëza, ushqime të yndyrshëm. Bust i ulët, të tilla si vzuvanni, shoelaces i lidhur. Gjatë shtrirë në anën e majtë. Si të shpëtoj nga urth gjatë shtatzënisë? Së pari, ju duhet të kontaktoni gastroenterologist tuaj specialist. Kjo duhet të bëhet për të përjashtuar praninë e një trakt të rënda gastro-intestinale. Nëse nuk ka sëmundje është gjetur, duhet të ndjekin rregulla të thjeshta por efektive për të lehtësuar gjendjen tuaj: Për të trajtuar urth, të jetë i sigurt që të mos harroni se ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm me drogë.

Çdo aplikim duhet të negociojë me mjekun tuaj. Ju nuk keni nevojë të përtypë një zgjidhje pilulë Nospanum pije sode. Zakonisht mjeku do t'ju ndihmojë të gjeni një antacids përshtatshmet. Për shembull, smectite, Rennie, Fosfalyugel. Ata neutralizoj acid stomak, urth ndaluar. Për të shmangur shfaqjen e kësaj situate të pakëndshme, nuk përpiqet për të vënë veten në krye, gjëra të ngurta, jo për të vënë presion mbi stomak, nuk pranoj të ulët. Më të mirë për t'u ulur në një stol për të vënë në këpucë apo kravatë shoelaces. Menjëherë pasi të hahet nuk shtrihem, ecni gjysmë ore. Nëse ju ende nevojë për të shtrihem, Vendos një jastëk nën shpatullën të lartë.

Si të përdorni ilaç preferuarat popullore për urth? Ju mund të përpiquni të aplikuar mjete efektive popullore për urth në bazë të bimëve mjekësore: * Hidh 30 g copëtuar 1 tbsp Heather. ujë të vluar, pastaj për ngrohje të ulët për 2-3 minuta. Le cool, tendosje, pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë. * Hidh 1 tbsp. l. bari i thatë, yarrow 2 tbsp. ujë të valë. Mbyllni kapakun, të përfundojë një peshqir, të lënë në 02:00. Strain, pini një infuzion vakte më të ngrohtë para çdo vakt. * Hidh 1 tbsp. l. Rrënja e ëmbël flamur i copëtuar 1 tbsp. ujë të vluar, të vënë në një banjë me ujë, Tomita në çiban të ulët për 5-7 minuta. Le cool, tendosje, pini supë në 1 fyt para çdo vakt.

Këto mjetet juridike popullore për të ndihmuar të zbutur gjendjen për urth. Por ata duhet të bëjnë në konsultim me mjekun tuaj të mos dëmtuar fëmijën. Përveç kësaj për të marrë mjete efektive tradicionale, i kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Hani racione të vogla, por i vogël - 5-6 herë. Dhe vakt i fundit duhet të jetë jo më vonë se tri orë para gjumit. Përfshini në produktet tuaja menu me antacids, pronat alkaline: krem ​​të freskët, qumësht rural, krem ​​kosi, djathi i freskët nuk thartë, vezë të fërguara, të ligët, mish i gatuar, vaj perimesh. Bëni parandalimin e kapsllëk, ato japin ndihmesë në shfaqjen e urth.

Për zorrë ka punuar mirë, hani panxhar ziera kuqe me salcë kosi, prunes gatuar. Perime të papërpunuara, fruta kuzhinier ose piqem, të bëjë prej tyre pure. Kjo gjithashtu do të rritet vosprepyatstvuete prodhimin e gazit, pamjen e urth gjatë shtatzënisë. Të përjashtuar nga dietë e yndyror, i lagësht, i kripur, aromë ushqim, turshi, mish, erëza, etj