Njerëzit të trajtojnë sëmundje degjenerative disk i qafës së mitrës dhe torakale


Osteochondrosis - një sëmundje e lidhur me çrregullime degjenerative e kërc kyçeve në nyje, por më shpesh, ajo ndikon në shpinë, në vend disqe intervertebral, të cilat veprojnë si balestrat. Si rezultat i degjenerimit të proceseve që konvertohet në disk kërc në kockë të ngurta. Kur shoferi, disqe eshtërzuar shtypur mbi rrënjët nervore dhe për të krijuar dhimbje. Procesi i degjenerimit që ndikojnë jo vetëm drives, por edhe indet përreth. Kjo sëmundje prek rreth 80% të popullsisë së njerëzve të rrezikut të moshës 30 deri në 45 vjet. Shkaqet e osteokondroza mund të shërbejë si mbipeshë, lakim të shpinë dhe traumës, mungesa e ushtrimit, pesha të rënda, të zhvillimit të pabarabartë musculoskeletal, tendosje, stresi, lagështia, tymi.

Në mjekësi, klasifikohen tri lloje të sëmundjeve të shtyllës kurrizore: qafës së mitrës, torakale dhe të mesit. Simptomet e gjirit dhe qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk, dhimbje koke pulsating, marramendje, kumbues në kokë, kumbues në veshët, ndezje spote para syve, lodhje, dhimbje në qafë, zemrës, gjoks, supet dhe të armëve dhe madje edhe të organeve të brendshme. Ndjeheni të ftohtë dhe mpirje në duart tuaja. Nëse ju nuk mund të kalojë një trajtim formal, provoni një trajtim të popullarizuara të sëmundje degjenerative disk i qafës së mitrës dhe torakale që praktikohet me sukses në fazat e hershme të sëmundjes. Por kjo metodë nuk do t'ju lirojë para trajtimit në shtëpinë e konsultimeve me një mjek - specialist.


Pra, çfarë e bën një mjekësi tradicionale? * 0,5 kg. Gjethet Angjinarja brewed me ujë të valë, të lënë për gjysmë ore nën ngrohje të mbush. Plotësoni vaskë me ujë (t 37 C), shtoni infuzion. Merrni një dush çdo ditë të tjera për 15 minuta. në ditë. Kursi i trajtimit të 20 trajtimet. 1 kg. Senna barishte dhe kastravec krijoj, krijoj. Zbovtavshy derdh të gjithë përmbajtjen në të përgatitur, të plotë, dush me ujë të neharyachiy. Për të qetësuar dhimbjen mjaftueshme për 15-20 minuta e saj. Shishe Paul-litër mbushur lule jargavan, pour vodka deri në shishe, të ngushtë dhe të vënë në një vend të errët për 20-25 ditë. Tendosje. Merrni për 3 muaj me stomak bosh, 30 pika 3 herë në ditë.

Litër ujë në temperaturë dhome, derdh 3-5 oz. selino copëtuar. Shtyjë të mbush në 09:00. Merrni një lugë ëmbëlsirë, para se ushqimi - mëngjes, drekë dhe darkë. * Muzik 50 gram. e çdo barishte - buds pishe, Wort Shën Gjonit, celandine, nenexhik, rrënjë e Polygonum gjarpër, i hedh një gjysmë gotë me ujë. Vendoseni mbi zjarr, vlim për 5 minuta. Mix me yndyrë derri dhe vaj vegjetal, 75 oz. Ostudzhenoyi vaj të shpifjeve zonën e prekur, duke e mbajtur ngrohtë. Në një kavanoz, përzierje 40 oz. grimcuar, të thata lule Hypericum dhe 80 oz. vaj. Brenda tre javë insistojnë të ngrohtë, periodikisht kthehet në përzierje përmbajtjen.

Përzierje përfunduar të fshij në dhimbje të forta. Duke kombinuar 1 lugë gjelle sallo (pakripur) dhe hop kone (pluhur) do melhem, e cila është përdorur për inflamacion dhe dhimbje. Fat gjithashtu mund të zëvendësohet me gjalpë të freskët. Në një tas, përzierje një lugë mjaltë dhe patate e integruar të para. Rezultuar slurry, si një kompresë, të mbajtur zonën e pacientit deri sa ju ndjeheni një ndjesi të lehtë djegie. Compress mund të vihet në shpinë! Në tinktura, ointments, banja dhe fasha, osteokondroza, ju duhet të aplikoni dhe gjimnastikë. Kjo duhet të mbani shpinë drejt dhe nuk perevantazhuvatysya. Trajtimi i qafës së mitrës: 1.

Qëndrimi i drejtë, ngadalë kthejnë kokën në të majtë si ju mund të, atëherë provoni duke e kthyer kokën në të djathtë. Dhe kështu 5 herë në çdo anë. Merrni ngadalshëm, lëvizjet jo e papritur. 2. hedhur kokën prapa, prek të drejtë 5 herë plechoa veshit të djathtë, pastaj 5 herë majtas sup veshin e majtë. 3. kokë kërrusur përpara, të kthehet kjo majtas, pastaj djathtas.
Ushtrimi përsëritur 5 herë, një mënyrë për herë të parë, pastaj një tjetër. Trajtimi i torakale 1. Kur frymëzim - të qëndrojë deri të drejtë, duart në anët e tij. Kur ju nxjerr - ngrenë duart tuaja deri. Pastaj caving përsëri, të bëjë një frymëmarrje të thellë. Pas përkulur përpara - prohynaye përsëri si hark dhe rënie krahët, kokën, shpatullat e nxjerr frymë.

Ju duhet të bëjë 10 herë. 2. merrni me katër këmbë dhe një mace, prohynaye prapa. Në këtë pozicion, qëndroni 2-4 sekonda. Frymëmarrja mund të jetë falas, por duhet të shohim përpara pa tilting kokën. "Cat" pellgje të përsëritur 7 herë. 3. Në ulur në frymëmarrje pozicion, duart prapa kokës bashkim të kështjellës dhe 5 herë kështu kalbur. Relax, frymë jashtë. Kur ju nxjerr blades lidhen prapa e karrige. Diagnoza e osteokondroza cervikal-kraharorit ngatërrohet shpesh me anginë dhe dystonia vegjetative vaskulare. Përfundimisht ai u shfaq simptoma të ndryshme, por koha është e humbur, sëmundja bëhet kronike, nganjëherë duke çuar në paaftësi.

Nëse ju nuk e shihni një mjek, nuk do të marrë ndonjë veprim zhvillon disk hernie ndodh gjymtyrët atrofi, zgjatje, një person fillon të humbur peshë. Për të shmangur problemet me shpinë, përpiqen të ndjekin disa rregulla. Shmangni heqjen gjëra të rënda, por në qoftë se ju nuk mund të, pastaj të bëjë atë - squatting. Përhapjen e ngarkesës në mënyrë të barabartë në të dyja anët. Mbani sjellje tuaj, nuk rri shtrembër. Më shpesh të ndryshojë pozicionin, jo një kohë të gjatë në të njëjtin pozicion. Ndërtesat, të bëjë një bar horizontale, e cila, të bjerë çdo ditë rri kohë të minuta 3-4. Dorsi zhvillimin not mirë.

Ne ju dëshirojmë shëndet! Bakinka,