Njerëzit të trajtojnë hernie vertebral


hernie intervertebral është një fazë të caktuar të zhvillimit të procesit vertebral degjenerative, e cila rezulton në fryrë zhvendosjen kurrizore disk të unazës fibroze dhe këputje të mëvonshëm. Hernie kurrizore është manifestimi më i zakonshëm pas osteoarthritis. Natyrisht, si çdo sëmundje, hernia duhet të trajtohet - ajo nuk do të funksionojë. Pra, sot ne do të flasim në vendin e një trajtojnë hernie vertebral popullore. Por së pari ju tregojë për arsyet e paraqitjes së saj. Shkaqet e hernie vertebrale Arsyet që mund të çojë në ndryshime degjenerative në disqe intervertebral, ende nuk janë kuptuar plotësisht.

Besohet se një nga arsyet kryesore pse zhvillimi i hernie intervertebral ndodh është - osteochondrosis. Osteochondrosis fillon të shfaqë si siklet dhe pa dhimbje të rëndësishëm prapa. Përgjithësisht osteoporozën fillon të shfaqet pas 35 vjetësh, por kohët e fundit osteochondrosis më i ri, dhe sipas statistikave, është gjetur në pacientët 20-30 vjeç. Për zhvillimin dhe përkeqësimi i osteoarthritis mund të kontribuojë për të lëndimit, vibracioneve, statike dhe të ngarkesave dinamike. Rol të rëndësishëm në paraqitjen e osteokondroza luan sjellje, lakim kurrizore, pasivitet fizike, mbipeshë. Manifestimet e hernie vertebrale Hernie intervertebral manifestohet në fushën e origjinës, dhimbje të forta.


Në zonën në të cilën innervates nerv i mbytur, është shkelje e koordinimit motorik. Paralizë e një ose të dy gjymtyrëve ndodh ndërsa kufizimin nervore sciatic. Më shpesh sesa jo, ajo kthehet hernie vertebral në shpinë mesit, nganjëherë në gji dhe shpinë qafës së mitrës. Intervertebral hernie përsëri dashuria manifestohet në formën e dhimbje të vazhdueshme në shpinë mesit (zakonisht më shumë se 3 muaj), në zonën ijë, dhimbje në këmbët, këmbët, dhimbje më shumë në anën e pasme të këmbëve, më pak lateral dhe zona e mëparshëm hip, nuk ka këpucë me majë mpirë . Shpinë qafës së mitrës diskale shkon dhimbje shumë të vështirë në pacientët me shumë intensive në shpinë e sipërme dhe qafës, dhe dhimbje në shpatull dhe krahun mpirje të gishtave janë të mundshme, dukuri e dhimbje koke, marramendje, tensioni i gjakut zvogëlohet.

Shumica e pacientëve bie të fikët. Diskale zgjatje disk rruaza është unazë fijor në një normë të caktuar dhe deri në këputje të saj. Nuk ka ngjeshje të palcës kurrizore dhe duke shkaktuar pacientëve dhimbje përvojë gjatë lëvizjes, ndërprerë organet e brendshme. Simptomet e zhvillimit diskale intervertebral dhe foto klinike. Në zhvillimin e hernie intervertebral zakonisht dallojnë dy faza. Në fillim të procesit të parë fazë degjenerative në zonën e prekur duket dhimbje të shkurtër dhe të lehtë.
Çara radiale formuar në strukturën e unazës fibroze, qëndrueshmëri dhe të reduktuar disk lartësi rruaza, fryrë nucleus pulposus është në fushën e furnizimit me gjak është ndërprerë, nuk është ënjtje të indeve.

Në lezionet gradualisht zhvillohet tensionin e muskujve, dhe më tej rrit këtë çrregullimeve degjeneruese. Faza e dytë e hernie, e karakterizuar nga rritje dhimbje në zonën e prekur është kryesisht për shkak të tensionit dhe ngjeshja e nervore, furnizimi me gjak është ndërprerë, nuk është e ënjtje dhe inflamacion i nervore. Ngadalë zhvillimin dhimbje radicular dhe dhimbje të forta në rajon lumbosacral gradualisht të fillojë të dobësohet dhe ndonjëherë zhduket krejt, dhe ka dhimbje në nervore ia zunë frymën, përfundimisht filluar të analizohen dhe u perceptuan si dhimbje në këmbë. Trajtimi i hernie intervertebral Hernie intervertebral mund të trajtohet me lazer, që vepron përmes, por gjithashtu mund të trajtohet dhe mjetet juridike popullore.

- Shmangni postures të vështirë dhe kthehet të mprehtë, lëvizjet; - Fizioterapi, shpinë, masazh; - Fizioterapi. Njerëzit të trajtojnë hernias shpinë Për trajtimin e hernie intervertebral, njerëzit, duke përdorur ekstrakte bimore: 1. Infuzion i healers normale Romain rekomandoj duke marrë një hernie në shpinë dhe në kohën e acarimit. Romain zakonshme - një livadh daisy. Për të përgatitur një lugë gjelle pour 1 tbsp. ujë të valë. Insistojnë 04:00, atëherë filtruar, tretësirë ​​e gatshme për përdorim. Infuzion i gatshëm të vënë në një vend të ftohtë për jo më shumë se dy ditë.

Merrni 30 minuta përpara se të hahet pesë herë dy lugë. 2. Gjithashtu në hernia duke përdorur supë Aspen. Për ta bërë këtë, duhet një leh lugë gjelle Aspen, e cila duhet të derdh 1 tbsp. ujë dhe zierje të vluar për një orë. Merrni supë Aspen tridhjetë minuta përpara se të hahet dy lugë 5 herë në ditë. 3. Infuzion i promolnika filamentoze. Zakonisht ajo është përdorur në hernia dhe sëmundjet e zemrës. Për të përgatitur të marrë dy lugë promolnika dhe derdh një pintë ujë të valë dhe të lënë rreth 02:00. Merrni 30 minuta para ngrënies për një gjysmë filxhan katër herë në ditë. 4.

Gjithashtu, për të hequr qafe hernie vertebral pas trajtimit popullore: 100 gram mjaltë dhe përzierje me 1 g mumje, dhe pastaj përzierje është tretur në ujë të ngrohtë zier, e solucionit të përftuar masazh. Para se të aplikoni zgjidhje në lëkurën tuaj, ju duhet të lyej fytit vaj vend bredh, dhe pastaj të vënë zgjidhje gatuar. A atë trokitje e lehtë, si një goditje me çekan në trupin e tij, dhe për sa kohë që dora nuk do të rrinë në lëkurë. Vladsoroka,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!