Njerëzit të trajtojnë zorrë nervoz


Sindromi Nervoz zorrë (IBS) është një kusht shumë i zakonshëm që shkakton siklet të konsiderueshme. Pavarësisht nga fakti se ndërsa organet e brendshme të humbur ndonjë sëmundje, një person papritmas fillon të ndjehen të, dhimbje paroksizmal barkut të fortë, i shoqëruar nga diarre, kapsllëk, fryrje të barkut. Sipas sindromi mjekësore ndikon 15% e të rriturve të rinj dhe të moshës së mesme. Dhe gratë janë më të prirur për këtë gjendje se meshkujt dhe simptomat IBS ata të shprehur më qartë. Çfarë është shoqëruar me simptomat e IBS, të cilat dietë të ndjekin në këtë shtet, dhe trajtimit kombëtar e zorrë nervoz, ne do të flasim me ju sot në këtë faqe interneti.

Simptomet e zorrëve nervoz Së pari, tipar kryesor i këtij kushti është ndodhja e sulmeve të dhimbje dhe parehati në zorrë. Cramping dhimbje, të përsëritura. Ata kujtojnë dhimbjen e helmimit me ushqim. Shpesh ka diarre. Pas dhimbjes jashtëqitje ndalesa në kohë, por shpejt çdo gjë është përsëritur sërish. Gjithashtu, dhimbje mund të shoqërohet me kapsllëk. Sepse IBS është i ndarë në forma me një mbizotërim të diarre, kapsllëk, apo formë të përzier. Me trajtim pak ose aspak efektiv, sulmet e tilla mund të zgjasë për disa muaj. Njerëzit të trajtuar IBS Shpesh ky kusht është trajtuar me sukses nga dietë, droga që të rivendosur florës normale të zorrëve.


Gjithashtu përdorur fondet për të rivendosur funksion shtrëngohet të zorrëve. Është e rekomanduar për të reduktuar konsumin e ushqimeve yndyrore, të papërpunuar, qumësht të tërë, produktet e qumështit të yndyrshëm, akullore, djathë. Nuk është e rekomanduar për të përdorur çokollatë, kafe, pije e ëmbël dhe alkoolin. Duhet të përjashtohen nga dieta e krunde, bukë kafe, të gjitha llojet e lakër, mollë, kumbulla. Ju nuk mund të hani panxhar, bizele, fasule. Ajo duhet të rrisë përdorimin e ujit.
Pini nevojën për të 2L. në ditë. Nëse shoqëruar nga diarre të shpeshta IBS, ju duhet të shmangin ushqime që kanë një thekshëm, pronat tannic. Për shembull, është e dobishme për të përgatitur teas, pelte me blueberries thata dhe raspberries.

Gjithashtu qershi të dobishme Berry, dardhë, dogwood, ftua. Lehtësim domethënës të sjellë lëng të freskët shegë dhe supë e lëkurës së tij. Do të ndihmojë lëng kulpër, çaj të fortë me qumësht. IBS nuk zbatohet për, sëmundjeve të rënda të rrezikshme. Megjithatë, ky kusht ul standardin e njerëzve që jetojnë. Nervoz zorrë ndikim negativ në vitalitetin e përgjithshëm, humor, redukton efikasitetin. Nga kjo gjendje të pakëndshme herë në jetën e tyre vuajnë secili. Për më tepër, gjendja mund të përsëritet pas disa kohe. Prandaj, ju duhet të marrë masa në kohë për të hequr qafe IBS. Mjekësisë tradicionale ofron shumë efektive, trajtimet efektive për këtë gjendje.

Ja disa nga ta në IBS duhet të përgatiten ekstrakte të luleve kamomil thata, Wort barishte Shën Gjonit, lë karamele mente, me acaroj me bar, qimnon. Për të përgatitur infuzion, pour 1 tbsp. l. një specie e barit 1 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar me diçka të ngrohtë, prisni deri ftohur. Pastaj tendosje, pini 1/4 filxhan në mes të ngrënies. Herbs supë - gjithashtu të sigurojë trajtim të shkëlqyer të zorrëve. Kjo do të ndihmojë fruta kopër, boronicë, qershi, spirale, rrënjë sanëz pluhur, Bloodroot, rrjedh verr. Për të përgatitur lëngun e mishit, pour 1 h. L. 1 lugë gjelle e lëndëve të para. ujë të valë, të sjellë një çiban, kuzhinier për ngrohje të ulët, të mbuluara, për 5-10 minuta.

Le cool, tendosje, pini në 1/3 c. në mes të ngrënies. Nëse kapsllëk është herbs përshtatshmet mbledhjen - hithër, qimnon, anise, kopër (fruta), i copëtuar, të thata leh buckthorn, lule kamomil thata, watch gjeth, milfoil. Kur trajtimi diarre përdorni rrënjët e grimcuar duke Bloodroot, spirale, Burnet, boronicat, nenexhik, gjethe delli, i urtë, arre. Kur dhimbje barku zorrëve shoqërojnë IBS, të përgatisë ekstrakte të kamomil, gjethe nenexhik, fruta, kopër, anise, rrënjë sanëz grimcuar, flamurin e ëmbël, fara qimnon, buckthorn leh. Për të hequr qafe bloating, ajo është e dobishme për të marrë ekstrakte të bimëve karamele mente, rrënjë sanëz, të thata herbs rigon, fruta kopër, qimnon, anise.

Gjithashtu në trajtimin e zorrëve Do ky trajtim mjetet juridike popullore: Mix sasi të së bashku të barabartë të veronica bar i thatë, Potentilla, Hypericum, Melissa. Shto të njëjtën sasi e rrënjë grimcuar Althea, Angelica, cinquefoil, jamball. Shto të njëjtën sasi e buds pishe. Pour 1 tbsp. l. (Nga e lartë) përzierje 1 tbsp. ujë i zier, të mbuluar, të mbuluar me një peshqir, le infuzion të qëndrojë deri 20-30 minuta. Pastaj tendosje dhe pini 3 herë në ditë për 1 gotë. Para se të shkojnë në shtrat, do të përgatisë një zierje e lirit. Për ta bërë këtë, pour 1 tbsp. l. fara 1 tbsp. ujë, ngrohje për zierje, por nuk vlim. Kur cool, tendosje, pini supë para gjumit.

Trajtimi i mjekësisë tradicionale është shumë efektive. Megjithatë, për të arritur rezultatin e dëshiruar, të parandaluar efektet anësore para se të aplikoni duhet të konsultoheni me një mjek. Dispenzim gabuar i materialeve medicinale para ose prania e komponentëve të bimëve contraindications kuvendit mund të çojë në përkeqësimin. Cheers! Svetlana,