Njerëzit të trajtojnë bedsores dhe skuqje pelenë në të rriturit


Nëse një person i sëmurë ka pasur për një kohë të gjatë është në shtrat, e ndjekur nga i sigurt që të shikoni me kujdes. Rozhladzheni Poor folds në shtrat, veshje, lagështi të brendshme nga shkarkimit djerse, në një pozicion të vazhdueshme të trupit për një kohë të gjatë, të merrni urina janë shkaqet e sores presion dhe chafing. Që ardhjen e njerëzve të tyre të përballen shpesh e mjaftueshme sot në një artikull mbi një trajtim të popullarizuara të bedsores dhe puçrra pelenë në të rriturit me ne, ne do të flasim më shumë për specifikat e kujdesit për pacientët e shtrirë për parandalimin dhe trajtimin e lezioneve të lëkurës. Cilat janë shenjat e chafing dhe sores presion?

chafing quajtur skuqje, ënjtje të saj, dhimbjen. Ata shpesh shfaqen në sqetull, në mes folds inguinale. Femrat shpesh ato ndodhin nën gjoksa. Ulcerat Presioni janë quajtur dëmtim të lëkurës komplote deformimi ind. Ata dalin nga fërkimi lëkurës, squeezing nga ai. Për shembull, formimi i ulcerat presion promovuar linens rënda të ngurtë, fashë të trashë, veshje të shtrënguar, i gjatë shtrirë në një pozicion. Vendi i arsimit në pacientët e rritur me bedsores varet situatë në të cilën pacienti është i shtrirë: Nëse pacienti shtrihet në shpinë të tij, ulcerat presion janë formuar shpesh në kryqe, këmbë, blades shpatullën, qafën, bërryla.


Nëse një person është një kohë e gjatë në një pozicion ulur, lëkura e dëmtuar në mollaqe, këmbët, blades shpatullën.
Nëse një pacient i rritur shtrihet në barkun e tij, ulcerat presion janë formuar në fushën e brinjë, gjunjë, prapa e këpucë me majë. Çfarë ju duhet të bëni për të shmangur sores presion dhe chafing formuar në pacientët e rritur e ndryshon qëndrimin e pacientëve disa herë një tronditje ditë, shpesh, fletë, rrudhat e qetë mbi to dhe pacientit ndërresa. Kur skuqje pelenë butësisht fshij lëkurën të thatë me një peshqir të pastër, proceset llambë kuarc për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Ai do të lajë lëkurën e prekur me një sfungjer të butë me ujë të ftohtë me sapun për fëmijë, fshij me një peshqir, fërkim alkool, pluhur. Çdo ditë, fshij lëkurën me një zgjidhje dezinfektues. Kur sores presion butësisht furçë zonën e prekur bojë jeshile, çik fashë garzë thatë. Ju gjithashtu mund të aplikoni për të dëmtuar garzë lëkurës ngjyhet zgjidhje 1% e Permanganat kalium. Fashë ndryshim 3-4 herë në ditë, lyej plagë pomadë Vishnevsky. Trajtimi i puçrra pelenë, ulcerat në të rriturit Trajtimi i nxituar pelenë Më të popullarizuara mjetet juridike popullore pelenë trajtim i nxituar: Zink vaj, të ziera mirë buckthorn det ose vaj ulliri.

Në vaj dhe shtoni copëtuar verdhë veze vezë të ziera. Përhapjen gjendjen e pluhurit pluhur të lisit të vjetër. Pije lëkurës, le të thahet në ajër, pluhur marrë pluhur. Së shpejti lëkurës do të jetë të shëndetshme. Për të trajtuar puçrra pelenë përdorni infuzion me lule kamomil, Calendula, lisi leh zierje, urtë barishte. Ata janë konsideruar antiseptik, antimicrobial, dhe agjentët kunder kruarjeve kanë kohë që janë përdorur për të trajtuar puçrra pelenë. Pas trajtimit të dëmtuara të lëkurës infusions bimor, të lëkurës nuk fshij, le të thahet në ajër. Përdorni vetëm të brendshme të bëra nga pëlhura natyrore.

Këto pëlhura të sigurojë ngritja ishte djerse, nxisin lëkurën natyrore ventilimit. Në kryerjen e rrjedhës së ajrit në trupin e pacientit, përdorimi i larjes bimor me sukses të trajtuar puçrra pelenë. Trajtimi i ulcerat presion Përgatitja e një ilaç popullore: Mix 2 tbsp. l. copëtuar rrënjët gjobë prej lisi, 1 tbsp. l. grimcuar buds zezë plepit. Vendos në qeramikë 7 shekuj. l. gjalpë natyral, derdh mbrapa përzierje perimesh, me kujdes fshij. Vendi gjellë në një natës të ngrohtë furrë. Në çiban në mëngjes, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për gjysmë ore, tendosje, derdh në bankë. Lyej plagë pomadë 2-3 herë në ditë.

Pritini në gjethet e gjysmë të Kalanchoe, atyre të bashkëngjitni lëkurë të dëmtuar nga pala e cila qëndron lëng. Ju vetëm mund të shtrydh lëng nga gjethet duke përdorur garzë, lyej bedsores. Ju mund të përdorni këtë mjet: shkrihet në 1 tbsp. 2 lugë vodka. l. shampo normale. Daily Fshini këtë formacion të dëmtuara të lëkurës. Bluaj lule kumak thata në shtetin e pluhur, përzierje me një sasi të vogël të naftës pelte. Lyej mori fushat me probleme pomadë. Zbatimin e trajtimit kombëtar të ulcerat presion në shtëpi, mos harroni se shfaqja e lezioneve në lëkurë në pacientët e shtrirë në shtratë - është pothuajse gjithmonë thyer rregullat e higjienës dhe kujdesit të dobët.

Prandaj, duke ndjekur metodat e thjeshta të kujdesit, higjienën, parandalimin e dëmtimit të lëkurës ju do të shpëtojë pacientin nga vuajtjet e panevojshme. Fat i mirë dhe shëndet të mirë! Svetlana,