Njerëzit të trajtojnë Recipes pankreasit për sëmundje


Pankreas referohet sistemit tretës. Ajo është e vendosur në peritoneum, prapa stomak. Në gjatësinë e trupit i rritur deri në 22cm dhe gjerësi të 9cm. Në 2-3sm pankreasit trashësi, dhe pesha e saj - rreth 80hramm. Ne nuk do të ndjehen atë kur ajo nuk është e shëndetshme, ose në fillim të sëmundjes. Dhimbje në trup shfaqen kur sëmundja të shkojnë aq larg sa duhej. Dhe kështu që është më e lehtë për t'u angazhuar në parandalimin e sëmundjeve pankreatik se për të trajtuar atë, atëherë. Për parandalimin e sëmundjes duhet të hani me mençuri. Por kur sëmundja manifestuar, ajo duhet të trajtohet, nuk të drejtuar kursin e tyre.

Dhe Njerëzit trajtojnë recetat pankreasit për sëmundjet që kontribuojnë në shërimin sot trupin ne do të flasim. Por së pari ju duhet të kuptoni për të thënë së paku "disa fjalë" në lidhje me funksionin e organit. Ky organ i brendshëm është i përfshirë në mënyrë aktive në procesin e tretjes. Ai është përgjegjës për lirimin e lëng pankreoticheskoho lartë në enzimeve. Kjo - lipase, lactase, Maltase, triapsin etj
Është ky funksion merr pjesë në neutralizimin lëng acid stomakut. Përveç kësaj pankreasit rregullon nivelin e sheqerit në gjak nga insulinës, glukagonit dhe lipokayinu. Fundit tjetër është e përfshirë në përpunimin e acidit yndyror që ndodh në mëlçi.


Kështu, pankreasit është një organ i rëndësishëm që është i domosdoshëm për funksionimin normal të trupit, proceset e ndihmon tretjen e ushqimit. Ajo është e përfshirë në avari e yndyrave, karbohidratet dhe proteinat. Dështimi i funksionimit normal të trupit mund të çojë në sëmundje të ndryshme. Simptomat e para të problemeve të shoqërohet me dhimbje akute në bark që ndodh pas një vakt dhe është natyra herpes. Mund të ketë të vjella dhe të përzier. Për diagnozë është e rekomanduar që menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore. Pas testeve të nevojshme, Ultrasonografi ose tomography llogaritur, një specialist mund të diagnostikojnë dhe të përshkruajnë trajtim.

Sëmundjet më të zakonshme janë konsideruar pankreasit akut dhe pancreatitis kronike, diabeti dhe kanceri. Në disa raste, trajtimi mund të jetë vetëm në dietat. Por shpesh kërkojnë qasje më të gjerë dhe gjithëpërfshirës që përfshin ilaçe. Recipes për sëmundjet e pankreasit Rëndësia e madhe në trajtimin e Sëmundjet e ndryshme pankreasit luan ushqyerit optimization. Kjo vlen sistematizimin e saj dhe racionalitet. Ushqimi duhet të jetë i shpeshtë, dhe pjesë - i vogël. Përjashtuar nga dietë ushqimore me vaj, me aromë dhe i tymosur. Më e rekomanduar konsiderohen steamed, të ziera dhe të pjekur enët.

Një trajtim i shkëlqyer për Cheerios konsiderohen, të tilla si "Hercules". Ata kanë nevojë për të valoj një sasi më të madhe se normale të ujit dhe nuk shtoni ndonjë kripë, pa sheqer, pa gjalpë. Gjithashtu efektet e mira kanë fara liri. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për një litër ujë të vluar derdh dy lugë fara dhe të lënë në vlim për ngrohje gjatë të ulët për gjysmë ore. Është e rëndësishme për të ndezur atë vazhdimisht për të parandaluar djegien. Pas mënjanë mënjanë të ftohet pak dhe tendosje. Merrni një gjysmë gotë dy herë në ditë. Në mjekësinë popullore, përdorimin e gjerë të kënaqur. Ajo duhet të derdh ujë të valë dhe le të qëndrojë për rreth dyzet minuta.

Substanca rezultuar marrë tre herë në ditë. Gjithashtu nga kënaqur papërpunuar mund të jetë i gatuar ashtuquajtur qumësht tërshërë. Ju duhet 100g e drithëra derdh një gjysmë litër ujë dhe vihet në zjarr në një tenxhere smalt. Pas valë Tomita rreth ngrohjes ulët për dyzet minuta, pastaj pure dëshirë e fortë druri dhe kuzhinier për një tjetër njëzet minuta, nxitje të vazhdueshme. Pas ftohjes, tendosje përmes një shumë të najloni apo disa shtresa të napë. Ngjyrë të lëngshme-si i qumështit, 100g duhet të marrë para ngrënies. Mënyra më e mirë për të përdorur këtë tri herë në ditë. Ju mund të mbani në frigorifer, por jo më shumë se dy ditë.

Përgatitja yarrow njëlloj barishte, celandine, horsetail dhe Wort Shën Gjonit, fletë bishtaja, kopër dhe u rrit hips fruta dhe rrënjë Kalgan. Otcherpnite 2 tbsp. l. grumbullimi, oblyyte 0,5 litra ujë të valë, zhytem brenda natës në një termos. Në infuzion akut kuzhinier 6. l. për litër ujë të vluar, pini 3 javë në një rresht. Pastaj shkoni në mbështetjen pritje. Për të përgatitur këtë infuzion të 2 lugë. l. 0,5 litra ujë të valë. Të dy infuzion pini 1/3 filxhan tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kursi i terapisë për 2 muaj. Pushim Next javë dhe përsërisin kursin nëse është e nevojshme. Një rol të madh në terapi luan pajtueshmërinë me të gjitha recetat mjekësore.

Për shembull, në pancreatitis akute dhe format kronike të sulmeve kur sëmundja është e rekomanduar uria me marrë vetëm alkaline ende ujë mineral. Ndonjëherë ajo merr aplikimin e vazhdueshme të të ftohtit të thatë në vendndodhjen e pankreasit. Trajtimi i drogës mund të përfshijë marrjen e enzimeve të dizajnuara për të thyer ushqim. Mjekësisë tradicionale këshilluar shumë recetave terapi. Ata po marrin infusions, decoctions dhe infuzione. Shpesh përdoret për këtë qëllim bimeve të tilla si kamomil, të përjetshme, të Calendula. Ilaç bimor është kryer shpesh jashtë normave, dhe merr një kohë të gjatë - deri në një vit.

Por çfarëdo recetë trajtim i pankreatik ju zgjidhni, ne ju rekomandojmë që të redaktuar faqen para se zbatimi i saj që të konsultoheni me mjekun tuaj. Parasysh - trajtimin e ndonjë pretendimit sëmundjes
idshlunkovoyi duhet të bazohet në këshilla mjekësore. Përputhje të plotë me dhe kombinim kompetent i barnave me receta të mjekësisë tradicionale, të sigurojë shërim. Megjithatë, optimizimin e jetesës dhe dietë kur duke marrë fonde të mençura të luajnë një rol të rëndësishëm. Catherine